X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Młodzi politycy o poziomie debaty politycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:31
Śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wyzwoliła wiele różnych, czasem skrajnych emocji. Na jakie zmiany w życiu publicznym i politycznym możemy liczyć? W "Młodej audycji politycznej" dyskutowali: Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Michał Sawicki, (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Bejm (Młodzi Demokraci PO), Miłosz Motyka (Forum Młodych Ludowców PSL), Julia Polakowska (Młodzi dla Wolności Janusza Korwin-Mikkego).
Audio
Uroczysta msza święta w intencji tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej. Gdańsk, 18.01.2019
Uroczysta msza święta w intencji tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej. Gdańsk, 18.01.2019Foto: PAP/Adam Warżawa

Łukasz Bejm, radny Gdańska, uczestniczył w pożegnaniu prezydenta Pawła Adamowicza. – Ta sytuacja wyzwoliła ogromne emocje, z którymi każdy człowiek radzi sobie na swój sposób. Pamiętamy o tym, że zarówno śmierć Jana Pawła II, jak i katastrofa pod Smoleńskiem miały wprowadzić jedność narodową, jednak okazało się, że to się nie udało. Mimo wszystko byłem przekonany, że tragedia sprzed tygodnia coś zmieni, że zaczniemy się szanować. Niestety już widać, że jest z tym duży problem. Jednak naprawdę wierzę w to, że obojętność wobec mowy nienawiści zniknie - podkreślał.

Miłosz Motyka również zaznaczył, że miał nadzieję na zmiany. – Niestety już po tygodniu od tych wydarzeń nie mam złudzeń, że język debaty politycznej, publicznej w naszym kraju się poprawi. Widać to po wypowiedziach i zrachowaniach niektórych polityków. To są wprawdzie gesty, ale pokazują one, że nie ma nadziei na poprawę języka debaty publicznej -.

Michał Szpądrowski podkreślał, że strony sporu politycznego przypisują sobie najgorsze możliwe intencje. – Zmiana języka debaty publicznej zależy nie tylko od polityków, ale także od dziennikarzy. Można debatować w sposób budzący emocje, ale bez odzierania przeciwnika z godności. Każdy powinien zacząć od siebie, zrobić rachunek sumienia, ale wbrew pozorom nie jest to tylko wina polityków. Jeśli do debaty nie będą zapraszani stonowani rozmówcy, zamiast "bulterierów" to nic się nie zmieni -.

Julia Polakowska zwracała uwagę, że śmierć Pawła Adamowicza jest przede wszystkim tragedią jego rodziny. – Dajmy im przeżyć tę żałobę. Wykorzystywanie tej sytuacji do jakichkolwiek rozgrywek i celów politycznych jest obrzydliwe. Zacznijmy walczyć z hipokryzją – podkreślała, przypominając m.in. o promowaniu spektaklu "Klątwa" przez jedną stronę sceny politycznej, z drugiej zaś o atakach na Jerzego Owsiaka.

Michał Sawicki pochwał natomiast zachowania polityków i dziennikarzy tonujących nastroje po gdańskiej tragedii. – Debata jest od tygodnia nieco spokojniejsza niż zwykle. Jednak to nie tylko media i politycy decydują o tym, o czym mówi się w Polsce, ale także zwykli ludzie. W internecie można znaleźć wpisy zarówno mądre, jaki skrajnie obrzydliwe. Są doniesienia o aresztowaniach osób szerzących "mowę nienawiści", jednak to niewiele, w zestawieniu z tysiącami, które obrażają prezydenta Adamowicza. Takie zachowania to także efekt nagonki prowadzonej przez polityków -.

W audycji poruszono również problem uzależnienia wypłat funduszy europejskich od oceny praworządności w państwach członkowskich Unii, do której przychylił się Parlament Europejski oraz niejasnej sytuacji wokół ostatecznego kształtu Brexitu.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiał Jan Białostocki

PR24/ka


____________________ 

Data emisji: 20.01.2019

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. Publicyści o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:12
- Dziś, mam takie wrażenie, dyskusja zmierza w taką stronę, by zablokować możliwość krytyki - ocenił w Debacie Poranka Maciej Chudkiewicz z TVP3 Warszawa. Goście Polskiego Radia 24, którymi byli również Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej" i Agaton Koziński z "Polski The Times", odnieśli się do przybierającej na sile debaty dotyczącej przeciwdziałania mowy nienawiści, która rozgorzała po zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Memches: mowa nienawiści używana jest by wykluczać z życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 09:01
- W obliczu śmierci wszyscy stajemy się równi, także w sensie różnych sporów które toczymy w wymiarze ziemskim. Naruszenie powagi śmierci wyklucza ze wspólnoty ludzi cywilizowanych – mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Scenariusze przed wyborami prezydenckimi w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 11:20
Powierzenie obowiązków prezydenta Gdańska pierwszej zastępczyni śp. Pawła Adamowicza, a także decyzja o niewystawieniu przez Prawo i Sprawiedliwość pretendenta w wyborach na nowego włodarza miasta. Czy pełniąca obecnie jego obowiązki Aleksandra Dulkiewicz będzie jedyną kandydatką? Do tych tematów odnieśli się w audycji "7x24" przedstawiciele największych partii na polskiej scenie politycznej.
rozwiń zwiń