X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Małopolskie: bakterie E. coli w wodociągu zaopatrującym przedszkole

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 16:36
Wadowicki sanepid zamknął wodociąg w Stryszowie, zaopatrujący budynek, w którym jest m.in. przedszkole i ośrodek zdrowia. Rafał Bogacki z sanepidu podał w piątek, że w próbkach wykryto niewielką ilość bakterii Escherichia coli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Urząd Gminy Stryszów

Gmina Stryszów zapewniła natychmiast dostawę wody zdatnej do picia. Przy budynku stanął beczkowóz. Wójt Szymon Duman w komunikacie zapewnił, że funkcjonowaniu przedszkola i ośrodka zdrowia nic nie zagraża.

"Obiekty te wyposażone są w lampy UV. Dzięki temu w naturalny sposób dochodzi do dezynfekcji wody – bez zmiany jej składu chemicznego lub fizycznego. Lampa UV (…) eliminuje z wody 98-99 proc. bakterii i wirusów. Jej działanie nie wpływa negatywnie na parametry organoleptyczne wody" – podał samorządowiec.

Źródło: UG Stryszów Źródło: UG Stryszów

Rafał Bogacki z wadowickiego sanepidu powiedział, że w próbkach wody wykryte zostało niewielkie zanieczyszczenie bakteriami, około 6 jednostek kontrolnych.

- Aktualnie prowadzona jest dezynfekcja, czyszczenie sieci. Prowadzone są działania naprawcze. Najprawdopodobniej w poniedziałek zostaną pobrane próbki do ponownego badania. Jeśli wynik będzie pozytywny, woda z tego ujęcia będzie dopuszczona do spożycia. Takie badanie trwa około tygodnia – powiedział Bogacki.

Bakterie coli mogą powodować wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Mogą się także pojawić bóle i zawroty głowy oraz gorączka. Bakteria coli może wywołać również infekcje dróg moczowych – zapalenie pęcherza, a nawet zapalenie nerek. Bywa też przyczyną zapalenia otrzewnej, sepsy i posocznicy. Wywołuje także zapalenie zatok, które często wymaga leczenia operacyjnego.

bb