more_horiz
Wiadomości

Raport: Unia Europejska ma problem z bezpieczeństwem żywności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 14:54
Europejski Trybunał Obrachunkowy ma zastrzeżenia do systemu bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej. Szczegóły raportu przedstawił w Warszawie członek Trybunału Janusz Wojciechowski - eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Raport Unia Europejska ma problem z bezpieczeństwem żywności (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Ze sprawozdania wynika, że do sprzedaży na europejskim rynku dostają się produkty, które mogą szkodzić konsumentom. Janusz Wojciechowski podkreślił, że przyczyną jest niewydolność systemu kontroli. 

Zaznaczył, że Unia ma dobry model bezpieczeństwa żywności, ale działa on coraz gorzej. Europoseł dodał, że kontrola nie dotyczyła bezpośrednio naszego kraju, ale potwierdziła niedawne sprawozdanie Najwyższej Izby Kontroli, które dotyczyło bezpieczeństwa żywności w Polsce. 

W styczniu NIK opublikowała raport, z którego wynika, że producenci żywności stosują wiele środków chemicznych w produkcji, nad którymi nie ma należytego nadzoru. Na rynku cały czas pojawiają się nowe substancje, które nie są należycie przebadane i nie wiadomo, jaki wpływ mogą mieć na zdrowie człowieka. 

Część substancji poza kontrolą

Inspektorzy zwracali uwagę, że przeciętny konsument spożywa rocznie 2 kilogramy konserwantów, przeciwutleniaczy, czy wzmacniaczy smaku. Janusz Wojciechowski podkreślił, że problem dotyczy całej Unii Europejskiej.

Powiedział, że pestycydy i leki weterynaryjne są kontrolowane, ale inne substancje są już poza kontrolą. Zwrócił też uwagę, że od dziesięciu lat nie ma wykazu enzymów spożywczych dopuszczonych do stosowania. Podobne zaległości dotyczą między innymi środków aromatyzujących.

Janusz Wojciechowski zwrócił się z apelem, by czytać opisy na etykietach produktów żywnościowych i wybierać te, które nie zawierają dużej ilości dodatków chemicznych. 

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Kwiatkowski: dodatkowe substancje w żywności są szkodliwe zwłaszcza dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:55
- Dzienne dopuszczalne normy dodatków do żywności są przeliczane na masę ciała. U młodszych dzieci często ich poziom jest radykalnie przekroczony - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor SGGW: konserwanty zawarte w żywności są po to, by nas chronić

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 22:02
- Konserwanty zapobiegają chorobom pochodzącym od żywności. To pożyteczne składniki - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Krzysztof Krygier z SGGW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK przyjrzał się dodatkom do żywności. Wyniki mogą niepokoić, ale producenci odbijają piłeczkę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:13
W Polsce w użyciu jest ponad 330 dodatków do żywności. Niewiele jest produktów, do których ich się nie dodaje. Kontrolą dodatków do żywności zajęła się niedawno Najwyższa Izba Kontroli. Jej wyniki sprawdziła Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń