more_horiz
Wiadomości

Waldemar Buda (PiS): potrzebny jest umiar w dosadności retoryki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:21
- Byłoby dobrze, gdyby każdy z nas zrobił rachunek sumienia i spróbował poprawić sam siebie - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Waldemar Buda. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu 24 zabrał głos w debacie dotyczącej mowy nienawiści, która przybrała na sile po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 
Audio
  • 18.01.19 Waldemar Buda (PiS): potrzebny jest umiar w dosadności retoryki

Jak podkreślał na naszej antenie Waldemar Buda, w kontekście mowy nienawiści istnieje problem dotyczący określenia ram zjawiska. - Myślę, że każdy z nas miałby problem z oceną, gdzie jest granica między dyskusją, wymianą argumentów i sporem a mową nienawiści - mówił gość Polskiego Radia 24. - Potrzebny jest umiar w dosadności retoryki, ale swoje poglądy trzeba mieć - dodawał poseł PiS, zwracając uwagę na sytuację, w której oponenci polityczni używają sformułowania "mowa nienawiści" w kontekście samego zdania przeciwnika w dyskusji na temat jakiejkolwiek kontrowersyjnej kwestii, w której mają odmienną opinię. 

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zauważył również, że polaryzacja społeczeństwa ma swój wydźwięk nie tylko w debacie publicznej i komentarzach w Internecie, ale także w życiu codziennym. - Dziwię się w sytuacji, gdy na ulicy bądź innym miejscu publicznym spotykam osobę, która z powodu tego, że ktoś jest z danego ugrupowania i ma określone poglądy, potrafi wyzbyć się takich elementów grzeczności, jak odpowiedzenie na "dzień dobry" lub pytanie. To mnie bardzo zaskakuje. Nawet my, politycy, nie pozwalamy sobie na takie sytuacje. Dziwię się, że można różność argumentów odbierać w taki sposób. Gdyby dojść do sytuacji, w której odmienne poglądy wzbudzają nastroje społeczne, które niosą takie konsekwencje, to w zasadzie powinniśmy zaniechać debaty publicznej - komentował Waldemar Buda. 

Poseł PiS na naszej antenie także apelował o niewykorzystywanie śmierci Pawła Adamowicza w walce politycznej. - Jeżeli ktoś z tego wydarzenia chce robić mord polityczny, to przekracza granicę wykorzystywania tej sprawy w debacie publicznej - ocenił gość PR24.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/zz

-------------------------------

Data emisji: 18.01.19 

Godzina emisji: 7.38

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przyspieszone wybory w Gdańsku. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 12:22
Prezes Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska - które muszą odbyć się w ciągu 90 dni od śmierci dotychczasowego włodarza - nie wystawi własnego kandydata. W Polskim Radiu 24 komentarze Mateusza Kosińskiego z "Tygodnika Solidarność", Marcina Makowskiego ("Wirtualna Polska", "Do Rzeczy") i Marka Króla ("wSieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata Poranka". Atmosfera w życiu publicznym po śmierci Pawła Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:59
– Nie wierzę w to, że w roku dwóch kampanii wyborczych dojdzie do pojednania narodowego i budowy jednej wspólnoty. Myślę, że będziemy mieli do czynienia z erupcją złych emocji, nawet większą niż po katastrofie smoleńskiej – powiedział Hubert Biskupski z "Super Expressu". W jaki sposób wydarzenie z ostatniej niedzieli wpłynie na polską debatę publiczną?
rozwiń zwiń