more_horiz
Wiadomości

Dawał pod zastaw fałszywe sztabki złota, wyłudził 3 miliony. Grozi mu 15 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
28-latek, który wpadł w kłopoty finansowe, dawał pod zastaw pożyczek fałszywe sztabki złota. W ten sposób wyłudził ponad 3 miliony złotych. Za przestępstwa te grozi mu do 15 lat więzienia.
Fałszywe sztabki złota
Fałszywe sztabki złotaFoto: bielsko.slaska.policja.gov.p

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej pracowali nad sprawą licznych oszustw. Z ustaleń śledztwa wynika, że mężczyzna prowadził własną działalność gospodarczą.

W pewnym momencie jego sytuacja finansowa bardzo się skomplikowała i pogorszyła. Postanowił zorganizować działalność przestępczą, która pozwoliłaby mu na pozyskanie znacznych środków finansowych. Pomysł szybko wcielił w życie. Zaciągał pożyczki od zaufanych osób, które wywodziły się z kręgu jego znajomych lub rodziny. Pod zastaw udzielonych pożyczek przekazywał "kontrahentom" podrobione sztabki złota o wadze 1 uncji.

W większości zakupił je w internecie, płacąc 80 - 120 zł za sztukę. Zapewniał, że sztabki te stanowią zabezpieczenie pożyczek, które planuje przeznaczyć na bardzo zyskowne i intratne inwestycje, z których zyskami zamierza się podzielić w późniejszym czasie. Dla uwiarygodnienia przestępczego procederu obiecywał wysokie odsetki, które początkowo faktycznie wypłacał. Już wtedy miał świadomość, że nie ma żadnych możliwości ani środków na spłatę nie tylko zaciągniętych pożyczek, ale również obiecanych "procentów". Ponadto dla uwiarygodnienia swojej działalności, nakazywał niektórym kontrahentom, aby wynajmowali skrytki bankowe, gdzie przechowane były "złote" sztabki. Pouczał także o konieczności zachowania oryginalnego opakowania i numeracji, które były niezbędne do późniejszych rozliczeń z klientami. Jednak podstawą jego działania było bazowanie na zaufaniu pożyczkodawców, którzy nie sprawdzali autentyczności  "złotych" sztabek. Umowy pomiędzy oszustem a jego kontrahentami był zawierane ustnie.

Z ustaleń wynika, że w okresie sześciu miesięcy sprawca oszukał w ten sposób 9 osób na kwotę 3.087.260 mln zł. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty licznych oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości. Bielski sąd - na wniosek śledczych - podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu. Aktualnie odpowiada on "z wolnej stopy". Grozi mu do 15 lat więzienia. 

dcz/policja.pl

Zobacz więcej na temat: POLSKA policja złoto
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik KGP: policja zatrzymała 72-latka, który groził prezydentowi

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:29
Rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka powiedział, że stołeczna policja zatrzymała w poniedziałek 72-letniego mieszkańca Warszawy, który po południu zadzwonił do WCPR i groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
rozwiń zwiń