X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Danuta Onyszkiewicz na tropie Bronisława Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 17:10
Prawnuczka Józefa Piłsudskiego – Danuta Onyszkiewicz – wyruszyła w dwuletnią wyprawę śladami przodka – Bronisława Piłsudskiego. To mniej znany brat marszałka. Był antropologiem i etnografem. W Polsce niemal zapomniany, a sławny na Sachalinie. Wilno jest pierwszym miastem, które odwiedziła podróżniczka.
Audio
  • 13.01.19 Danuta Onyszkiewicz: „Historia Bronisława Piłsudskiego jest z jednej strony piękna, a z drugiej tragiczna (…):”.
Danuta Onyszkiewicz w Wilnie, pierwszym przystanku na trasie swojej wyprawy
Danuta Onyszkiewicz w Wilnie, pierwszym przystanku na trasie swojej wyprawyFoto: facebook.com/bronek.pilsudski

Wyprawę śladami Bronisława Piłsudskiego Danuta Onyszkiewicz planowała od 10 lat. Podkreśliła, że w czasie studiów zafascynowała ją antropologia Syberii. Chciała wybrać się na Ałtaj, by tam prowadzić badania o szamanizmie. W czasie zbierania materiałów na ten temat często trafiała na nazwisko Bronisława Piłsudskiego. Zaczęła zastanawiać się, co takiego brat Józefa Piłsudskiego dokonał, że wymienia się go w publikacjach naukowych.

– Owszem, znam rodzinną historię, ale bez szczegółów. Przez 10 lat szukałam informacji na temat Bronisława Piłsudskiego i miejsc, w których przebywał. Potrzebne mi to było do tego, by wytyczyć trasę mojej podróży. Jednym z jej celów jest popularyzacja postaci brata mojego pradziadka. Chciałabym, aby Bronisław został w końcu dostrzeżony. Niezrozumiałym jest dla mnie to, że mówi się, iż jest on ważny w sferze antropologicznej, ale nikt nie mówi dlaczego. Chce pokazać, że jego historia jest warta tego, by ją opowiadać – wyjaśniła.

Jaką trasą będzie przebiegała trasa podróży? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Danutą Onyszkiewicz.

Postać Bronisława Piłsudskiego popularyzuje na Litwie Instytut Polski w Wilnie. O tym, w jaki sposób to się odbywa, mówił Marcin Łapczyński, dyrektor placówki.

Ponadto w audycji rozmowa Adama Dąbrowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Londynie, z Różą Włodarczyk, szefową działu obsługi zwiedzających w Westminster Abbey, która mówiła o wyjątkowym nabożeństwie ku czci Maksymiliana Marii Kolbego w najważniejszej świątyni Kościoła anglikańskiego.

Natomiast organizatorzy akcji "Rodacy Bohaterom" opowiedzieli o idei przedsięwzięcia oraz pomocy dla polskich kombatantów żyjących na dawnych Kresach.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maria Furdyna.

Audycję "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Marszałek z ludzką twarzą". Wspomnienie o Józefie Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:55
W wysłużonej maciejówce i ze smutno zwisającymi wąsami nazywany był przez wielu obywateli II Rzeczypospolitej po prostu Dziadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niezwykły brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 09:00
Przed tygodniem Danuta Onyszkiewicz opowiadała o Bronisławie Piłsudskim, który był spiskowcem, etnografem i podróżnikiem. Zapraszamy na drugą część historii o życiu brata Marszałka.
rozwiń zwiń