X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wicedyrektor AAN: zasługi Ignacego Paderewskiego dla Polski chciano umniejszyć

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 10:00
- Po 1945 roku z różnych powodów pomijano część zasług Ignacego Jana Paderewskiego. Komuniści chcieli wymazać cały segment polskiej historii w tym zasługi tego męża stanu - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, zastępca Dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Audio
  • 11.01.19 Mariusz Olczak: komuniści umniejszali zasługi Paderewskiego
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 roku
Kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski (3. z prawej) podczas wizyty u premiera Francji Raymonda Poincare`a (1. z prawej) w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Gość PR24 przypomniał, że wymiarze politycznym najważniejszy dla Paderewskiego był okres sprawowania urzędu premiera. - Będziemy obchodzić kolejne stulecia instytucji powoływanych, kiedy był szefem rządu. Wiek istnienia świętują m.in. archiwa państwowe a wśród nich Archiwum Akt Nowych. W AAN znajduje się prawie 50 metrów dokumentów, które należały do Ignacego Jana Paderewskiego - podkreślił Mariusz Olczak.

Wicedyrektor AAN mówił też o tym, jak Ignacy Paderewski trafił do USA. - Po raz pierwszy przebywał w Stanach Zjednoczonych jeszcze w XIX wieku. Poprzez swoje koncerty stał się postacią mocno rozpoznawalną. Był genialnym wirtuozem. Mimo, że nie było wówczas globalnych mediów to zdołał wypracować swoją sławę - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/ras

----------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Pietrzak: w PRL-u święta były normalnością w nienormalnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 19:03
- Żyliśmy w nienormalnych czasach, w nienormalnym kraju. Boże Narodzenie było normalnością. Czymś, co świętowało się od pokoleń, trzeba było do tego nawiązywać - mówił w Nosie Kleopatry Jan Pietrzak, wspominając święta w okresie PRL-u. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała Polska w 2118 roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 23:59
Jak będzie wyglądała Polska za sto lat? – o tym można przeczytać w raporcie Fundacji Republikańskiej i pisma "Rzeczy Wspólne". O czterech scenariuszach dla Polski w przyszłości w Polskim Radiu 24 rozmawiali Piotr Legutko (redaktor naczelny "Rzeczy Wspólnych")  i Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nos Kleopatry, Zagadki i rekordy rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 12:42
- Licytacja był krótka, trwała 20 minut. Jak w 20 minut wydać 450 milionów dolarów? Oto przepis: trzeba kupić obraz Leonarda da Vinci - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Iga Niewiadomska. "Zbawiciel świata" (łac. Salvator Mundi), który powstał ok. 500 lat temu, jest obecnie najdroższym w historii dziełem sztuki sprzedanym na aukcji publicznej.
rozwiń zwiń