X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Po zatrzymaniu podejrzanych o szpiegostwo. Czy można się spodziewać odpowiedzi Chin?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:55
- Z dwóch zatrzymanych osób, jedna jest obywatelem Chin. Śledząc to, co się stało na linii Kanada – Stany Zjednoczone – Chiny, należałoby się spodziewać jakiegoś posunięcia ze strony Chińczyków – konkretnie w postaci aresztowania Polaka na terenie Chin – powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna). Kwestię zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo komentowali także: Magdalena Złotnicka (TVP3) i Radosław Gruca (Fakt).
Audio
  • 11.01.19 Debata dnia: Zbigniew Parafianowicz, Magdalena Złotnicka i Radosław Gruca
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Aritra Deb

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem. Podejrzani - obywatele Polski i Chin - usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na trzy miesiące. Według TVP Info zatrzymany Chińczyk to jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, a Polak to były wysoki rangą oficer ABW.

- Możemy mówić o dużym sukcesie ABW. Uważam jednak, że na tym etapie wiemy zbyt mało, by wysuwać jakieś dalej idące wnioski. Kiedy się pojawiają tego typu sprawy, zawsze mam wrażenie, że społeczeństwo zaczyna się budzić i ekscytować czymś, o czym wszyscy wiemy. Wiemy, że państwa mają swoje wywiady i te wywiady działają. Jasne, że nie spotyka się agenta w sklepie, a jeżeli się go spotyka, to się o tym nie wie. Natomiast działanie wywiadów to jakiś element rzeczywistości. Biorąc pod uwagę to, jak dziś wygląda wojna informacyjna, trzeba zaznaczyć, że są to właśnie sprawy związane z techniką, a nie agent 007 chodzący po ulicach – powiedziała Magdalena Złotnicka.

Radosław Gruca z kolei przypomniał, że zatrzymany były oficer swoją działalność zakończył 8 lat temu. - Przede wszystkim wolałabym, żebyśmy zajmowali się bieżącymi sprawami, które dzieją się "tu i teraz". Natomiast nie jest to sprawa bieżąca, bo oficer był czynny do 2011 roku. On już nie jest "w środku", w służbach, a tak naprawdę to jest największy problem. Na pewno nie jest to osoba, która dziś ma dostęp do najważniejszych rzeczy, do największych tajemnic w państwie – skomentował dziennikarz.

Zbigniew Parafianowicz natomiast wspomniał m.in. o technologii 5G. Jednym z partnerów budowy sieci opartej o nią – w wielu krajach - jest właśnie koncern Huawei, który Stany Zjednoczone oskarżają o niejawne związki z chińskim rządem. W USA nawet mówi się o tym, że prezydent Donald Trump ma wydać rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym ze względów bezpieczeństwa narodowego amerykańskie firmy nie mogłyby używać sprzętu tej firmy. Z kolei Huawei zadeklarowało, że "przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność".

- Technologia 5G dopiero wchodzi do użytku. W Polsce jest w powijakach, bo nie ma infrastruktury prawnej, która miałaby ją wprowadzić, a zdaje się, że to był główny obiekt inwigilacji. Tak się przynajmniej dowiadujemy ze wstępnych informacji. A 8 lat temu o 5G nikt w Polsce nawet nie mówił. Zgodziłbym się z argumentem, że wiedza zatrzymanego Polaka na ten temat mogła być tak naprawdę szczątkowa. Nie wiem czy Mariusz Kamiński do końca przekalkulował konsekwencje tego ruchu, bo z dwóch zatrzymanych osób, jedna jest obywatelem Chin. Śledząc logikę zamieszania na linii Kanada – Stany Zjednoczone – Chiny, należałoby się spodziewać jakiegoś posunięcia ze strony Chińczyków, konkretnie w postaci aresztowania Polaka na terenie Chin – podkreślił Zbigniew Parafianowicz.

Dodajmy, że w Chinach zatrzymano byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga. Pekin groził niedawno Ottawie "poważnymi konsekwencjami" w związku z wcześniejszym aresztowaniem w Kanadzie dyrektor finansowej firmy Huawei.

Więcej tematów w całej audycji.

Debatę prowadził Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny: zatrzymano byłego kanadyjskiego dyplomatę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:21
W Chinach zatrzymano byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga - potwierdził we wtorek think tank, w którym mężczyzna obecnie pracuje. Pekin groził niedawno Ottawie "poważnymi konsekwencjami" w związku z aresztowaniem dyrektor finansowej firmy Huawei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huawei i ZTE szpiegują USA? Amerykanie chcą zablokować ekspansję chińskich firm telekomunikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:26
Prezydent Donald Trump rozważa wprowadzenie po nowym roku nadzwyczajnego rozporządzenia związanego z bezpieczeństwem narodowym - podała Agencja Reutera powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:34
- Zatrzymani przez ABW pod zarzutem szpiegostwa to Piotr D., w przeszłości funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W. jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego. Do zatrzymań doszło we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymania w Huawei ws. szpiegostwa. Chiński MSZ "wysoce zaniepokojony"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:22
Chiński MSZ jest "wysoce zaniepokojony" aresztowaniami pracowników firmy Huawei pod zarzutem szpiegostwa. Apeluje, aby polskie służby prowadziły "sprawiedliwe dochodzenie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. oficer CBŚ: szpieg działa dziś inaczej. Przed Polską potężne wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 16:40
Polska stała się bardzo poważnym podmiotem gry geopolitycznej. To pociąga za sobą zainteresowanie wywiadów w kwestiach newralgicznych - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jacek Wrona, były oficer CBŚ. Dodaje, że Polska musi być przygotowana na zagrożenia wynikające z nowych technologii, m.in. 5G. - Areszt w sprawie szpiegostwa na rzecz Chin powinien mieć wiele konsekwencji. Trzeba działać zdecydowanie na rzecz profesjonalizowania służb, podnosić świadomość polityków, że chodzi o rozgrywki na najwyższym światowym poziomie - apeluje Jacek Wrona.
rozwiń zwiń