X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kontrole w escape roomach. Na Śląsku wykryto nieprawidłowości w jednej trzeciej placówek

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:47
W blisko jednej trzeciej skontrolowanych w woj. śląskim escape roomów stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości. Kilka z nich trzeba było zamknąć – poinformował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz przedstawiciele straży pożarnej i nadzoru budowlanego.
W pożarze koszalińskiego escape roomu zginęło pięć 15-letnich dziewczyn
W pożarze koszalińskiego escape roomu zginęło pięć 15-letnich dziewczynFoto: Michal Durinik / Shutterstock

Po tragedii w Koszalinie, gdzie w escape roomie wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło pięć 15-latek, straż pożarna i przedstawiciele nadzoru budowlanego w Śląskiem skontrolowali 76 tego typu obiektów.

- W jednej trzeciej zostały wykazane nieprawidłowości – od tych poważnych, które skutkowały zamknięciem obiektów, do tych mniej poważnych, w przypadku których zostały nałożone mandaty karne - powiedział Wieczorek. Wyraził przekonanie, że tragedia, do której doszło w Koszalinie, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników escape roomów.

Ma to też ułatwić rozporządzenie MSWiA, które ma unormować działanie escape roomów. Ma ono sprawić, by we wszystkich tego typu miejscach były spełnione normy dotyczące ewakuacji, wymogi przeciwpożarowe. - Odpowiedzialność zarządców, tych, którzy tego typu działalność prowadzą lub zamierzają prowadzić, musi być szczególnie nastawiona na bezpieczeństwo użytkowników - zaznaczył wojewoda.

Zamknięto siedem obiektów

Szef śląskiej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Kleszczewski powiedział, że strażacy sprawdzili w regionie dotychczas ponad 60 obiektów, w których było około 160 pokojów tematycznych. - Zostało nałożonych pięć mandatów karnych, siedem obiektów zostało zamkniętych - powiedział komendant.

Jak przyznał zastępca wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Katowicach Magdalena Macha, wśród wykrytych nieprawidłowości znalazły się braki dokumentacji - przeglądów okresowych, brak książki obiektu budowlanego i w kilku przypadkach podejrzenie nielegalnej zmiany sposobu użytkowania oraz nielegalnej przebudowy. Podczas kontroli nałożono 15 mandatów.

Nadzór budowlany prowadzi też postępowania administracyjne i w ich wyniku może dojść np. nałożenia na zarządców obowiązku przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania lub wykonania określonych prac budowlanych. Kontrole będą kontynuowane.

Opolskie: zamknięto co trzeci escape room w regionie

W wyniku kontroli przeprowadzonych w tzw. escape roomach na terenie województwa opolskiego, podjęto decyzję o zamknięciu trzech z dziewięciu skontrolowanych obiektów - poinformował w piątek mł. bryg. Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Prowadzone przez zespoły kontrolne działania na terenie całego województwa były wynikiem tragicznego pożaru w Koszalinie, podczas którego zginęło pięć nastolatek.

W trakcie zakończonej kontroli ustalono, że w województwie opolskim działa dziesięć obiektów posiadających "pokoje zagadek". Skontrolowano dziewięć z nich. W przypadku trzech podjęto decyzje o zamknięciu. Jak poinformował mł. bryg. Dariusz Gieroń, powodem decyzji były nieprawidłowości dotyczące możliwości ewakuacji użytkowników escape roomów w przypadku zaistnienia zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ogółem stwierdzono kilkadziesiąt różnego rodzaju nieprawidłowości w skontrolowanych obiektach.

Wśród nieprawidłowości znalazły się m.in. zwężenia szlaków ewakuacyjnych, brak odpowiedniego oświetlenia czy używanie wykładzin nie posiadających odpowiednich atestów bezpieczeństwa.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawdź, jakie zabezpieczenia powinien posiadać escape room

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 17:26
W całej Polsce działa około 1100 tzw. escape roomów. Najwięcej, bo ponad 120 tego typu obiektów, znajdziemy w Warszawie. Odwiedziliśmy z kamerą jeden z nich. Paulina Grabowska, właścicielka "pokoju ucieczki", który przeszedł pomyślnie kontrolę urzędniczą, tłumaczy, jakie systemy bezpieczeństwa zostały zastosowane w tym miejscu rozrywki. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
rozwiń zwiń