more_horiz
Wiadomości

Marcin Horała: za czasów PO luka w VAT rosła w rekordowym tempie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 08:31
- Przez te osiem lat mogliśmy mieć "dziewiąty" budżet. Ale nie mieliśmy; został on ukradziony - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Marcin Horała, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, która zajmuje się nieprawidłowościami wokół tego podatku w latach 2007-2015. 
Audio
  • 11.01.19 Marcin Horała: za czasów PO luka w VAT rosła w rekordowym tempie

W Polskim Radiu 24 Marcin Horała został zapytany m.in. o to, czy komisji śledczej ds. VAT uda się wskazać "kogoś na górze", np. z Ministerstwa Finansów, kto sprzyjał oszustwom dotyczącym wyłudzania podatku. - Oczywiście, że tak. Jednak nadal otwarte pozostaje pytanie, czy uda się to opisać w kategoriach odpowiedzialności karnej. Mamy bowiem kilka rodzajów odpowiedzialności (...) - mówił polityk PiS. - To, co się działo ws. VAT, można porównać do sytuacji, w której przestępcy obrabowali bank. Okazało się przy tym jednak, że w budynku nie było ochrony, a drzwi do skarbca były szeroko otwarte. W takich okolicznościach odpowiedzialność dyrektora banku również jest ewidentna - dodawał szef komisji śledczej. 

Jak podkreślił również na naszej antenie Marcin Horała, nieprawidłowości, do których dochodziło w latach 2007-2015, dotykały wszystkich Polaków. - Najgorsze w kwestii luki VAT-owskiej nie jest to, że ktoś miał zapłacić podatek i tego nie zrobił. Najgorsze jest to, że ktoś, na podstawie fałszywych faktur, dostawał zwrot podatku, czyli kradł pieniądze z budżetu państwa. Uczciwi podatnicy mieli podnoszone stawki, musieli płacić coraz więcej. Po to, by państwo w roli swoistego rekietera mogło im zabrać pieniądze i oddać przestępcom - mówił gość PR24. 

- Luka VAT-owska za czasów rządów Platformy Obywatelskiej rosła w rekordowym tempie, a obecnie się zmniejsza. I to bardzo szybko - pointował Marcin Horała. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Stanisław Janecki

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 11.01.19

Godzina emisji: 7.38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Jałowiczor: CBA ws. wyłudzeń VAT można było oskarżać o bierność

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:02
trudno sobie wyobrazić, że komisja ds. VAT  zakończy wszystkie wątki do końca kadencji. Do wyborów zostało kilka miesięcy. Najważniejsze wątki polityczne może jednak naświetlić - ocenił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, dziennikarz "Gościa Niedzielnego". 
rozwiń zwiń