X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

W szkołach rozpoczynają się ferie zimowe. Służby apelują o bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 07:25
W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 12 stycznia a 24 lutego.
Patrol policji na stoku
Patrol policji na stokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach.

Pierwsi – od 12 do 27 stycznia – będą wypoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.Od 19 stycznia do 3 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Od 26 stycznia do 10 lutego – odpoczną od szkoły uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Ostatni – od 9 do 24 lutego – odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Następna przerwa w nauce – z okazji Świąt Wielkanocnych – będzie od 18 do 23 kwietnia.

Podział ze względu na liczbę

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.


. .

W pięciu województwach dzieci i młodzież szkolna rozpoczęła dziś ferie zimowe. Okres przerwy w nauce w ostatnich województwach potrwa do końca lutego. Policja i straż pożarna zapewniają, że będzie to dla nich czas wzmożonej aktywności. 

Służby apelują o bezpieczny wypoczynek

Jednym z głównych zadań policji będą kontrole autokarów, którymi uczniowie udadzą się na zimowy wypoczynek. - Wzorem ubiegłego roku policja otworzy punkty kontroli autokarów. Wykaz będzie dostępny na stronach internetowych. Organizator może także umówić się z policją w innym miejscu, ale prosimy o wcześniejsze nawiązanie kontaktu, żeby policję uprzedzić - zapowiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. 

Swoje działania zintensyfikuje również drogówka. Każdego dnia o bezpieczeństwo na drogach będzie dbało około czterech tysięcy policjantów. 

Jak powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, 350 funkcjonariuszy będzie obecnych również na stokach narciarskich w ośmiu województwach. Szef policji zachęcił też do zapoznania się z dekalogiem FIS, opisującym bezpieczne zachowanie na trasach narciarskich i snowboardowych. Policja przypomina również o obowiązku zakładania kasku na stokach w przypadku osób do 16. roku życia. 

Obowiązek odśnieżania dachów

W zadbaniu o bezpieczeństwo mają pomóc aplikacje, takie jak Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsza z nich umożliwi kontakt z najbliższą jednostką policji. Drugie narzędzie pozwala obywatelom na zgłaszanie różnego typu zagrożeń, takich jak akty wandalizmu, nieprawidłowe oznaczenia drogi czy spożywanie napojów alkoholowych w miejscach niedozwolonych. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski przypomniał o obowiązku odśnieżania dachów budynków.

- Apeluję do właścicieli, użytkowników, administratorów obiektów, szczególnie użyteczności publicznej, obiektów handlowych, hal sportowych i targowych o usuwanie śniegu, tego obciążenia z dachów. Straż pożarna będzie kontrolowała również tego typu obiekty, natomiast odśnieżanie leży w gestii właścicieli, użytkowników i administratorów tych budynków - powiedział Leszek Suski. 

Straż pożarna uczula również na sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych. Strażacy przypominają też o zagrożeniu czadem. Tylko w tym sezonie grzewczym tlenkiem węgla zatruło się śmiertelnie 26 osób.

tjak/dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak