X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister środowiska: odstrzał dzików pomoże zwalczyć ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:02
- Dzik to główny odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się ASF. Podjęcie działań w ramach redukcji populacji jest konieczne - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.
Audio
  • 10.01.19 Wiceminister środowiska: odstrzał dzików pomoże zwalczyć ASF
Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska
Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska Foto: PR24

Wiceminister środowiska zwróciła uwagę, że na początku każdego roku powstają plany łowieckie. - Po inwentaryzacji liczebności zwierzyny powstaje plan odstrzału. Do marca 2019 roku przewidziano odstrzał, co najmniej 165 tysięcy osobników. Liczba ta, w wyniku polowań, może wzrosnąć do 210 tysięcy dzików. Poza planem łowieckim minister nie wydał żadnych dodatkowych rozporządzeń w sprawie odstrzału. Trzeba pamiętać, że dziki szybko dostosowują się do środowiska a ich przyrost rozrodu to około 200 procent w skali rocznej - powiedziała Małgorzata Golińska.

Gość PR24 zauważyła, że odstrzał to działanie planowane i zorganizowane. - Koordynujemy wcześniej zaplanowane polowania zbiorowe. Chcemy, by  sąsiadujące ze sobą koła łowieckie polowały jednocześnie. Dzięki temu można zapobiec rozprzestrzenianiu się dzika i wirusa na tereny jeszcze nieskażone. Służby weterynaryjne mają sprawdzać, czy w trakcie polowań przestrzegane są zasady bioasekuracji - wskazała wiceszefowa resortu środowiska.

WWF Polska poinformowało, że Polski Związek Łowiecki, na polecenie ministra środowiska, nałożył na swoje koła obowiązek zorganizowania skoordynowanych, wielkoobszarowych polowań na dziki w terminach 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia br. Zdaniem ekologów, działania mają w drastyczny sposób ograniczyć populację dzików. Ich zdaniem, zgoda ministra środowiska, na odstrzał dzików jako forma walki z ASF może jednak oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody. Masowe zabijanie dzików, wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF - uważa WWF.

ASF, czyli afrykański pomór świń charakteryzuje się wysoką śmiertlenością. Przenosi się na trzodę chlewną, co może uderzyć w polskie rolnictwo. Choroba jest zwalczana z urzędu. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/PAP/ras

__________________

Data emisji: 10.01.18

Godzina emisji: 15:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak