X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Stanisław Szwed: jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:35
- Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców: mamy pracę krótkoterminową w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową oraz normalne zezwolenia na pracę – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Audio
  • 10.01.19 Stanisław Szwed o zatrudnianiu cudzoziemców
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24

Niemiecki rząd w grudniu przyjął projekt ustawy ułatwiającej wykwalifikowanym pracownikom spoza UE imigrację do Niemiec. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć niedobór rąk do pracy, na który narzekają niemieccy przedsiębiorcy.  Może też oznaczać, że Ukraińcy, pracujący w Polsce przeniosą się do naszego zachodniego sąsiada. Jak pokazują badania, 68 proc. Ukraińców przebywających w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać w najbliższym czasie do Niemiec. Tymczasem pracowników brakuje także w wielu polskich firmach.

- W Bundestagu jeszcze trwają prace nad ostatecznymi rozwiązaniami. W stosunku do naszych przepisów, Niemcy miały bardzo zaostrzone kryteria, jeśli chodzi o przyjmowanie pracowników z państw trzecich i udzielanie zezwoleń. Zmiany, które proponują, dotyczą wykwalifikowanych pracowników. Nie przewiduję, że będzie jakiś masowy odpływ obywateli ukraińskich z Polski – ze względu na bliskość Ukrainy do naszego kraju, związki kulturowe i łatwiejszą naukę języka dla Ukraińców. Oczywiście motywem, który może powodować wyjazd do Niemiec, jest różnica płac – powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed.  

Jego zdaniem Polska w kwestii zatrudniania obcokrajowców ma "dosyć liberalne prawo". - Jeżeli popatrzymy na kraje unijne, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi ułatwienia przy zatrudnianiu cudzoziemców. Mamy możliwość krótkoterminowego zatrudniania w ramach oświadczeń, mamy tak zwaną dyrektywę sezonową, a także normalne zezwolenia na pracę – podkreślił wiceminister.

Jak dodał, opinie na temat zatrudniania cudzoziemców są w Polsce różne. - Z jednej strony są pracodawcy i ich presja na otwieranie się na rynek. Oni argumentują, że brakuje pracowników. Z drugiej strony mamy natomiast opinie ze związków zawodowych - że przyjmowanie zbyt dużej liczby osób z zagranicy wpływa na różne czynniki, w tym na wysokość wynagrodzeń – zaznaczył Stanisław Szwed.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 11.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecki rząd ułatwi wjazd do kraju migrantom ekonomicznym. Mają uzupełnić braki na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 14:58
Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy ułatwiającej wykwalifikowanym pracownikom spoza UE imigrację do Niemiec. Proponowane rozwiązanie ma zmniejszyć niedobór rąk do pracy, na który narzekają niemieccy przedsiębiorcy.  Może też oznaczać, że Ukraińcy, pracujący w Polsce przeniosą się do naszego, zachodniego sąsiada.
rozwiń zwiń