more_horiz
Wiadomości

Po tragedii w koszalińskim escape roomie. MSWiA ma projekt zmiany przepisów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 19:53
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało w środę do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia mającego wzmocnić ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzi się działalność gospodarczą o charakterze rozrywkowym, m.in. takich jak escape roomy.
Pod koszalińskim escape roomem, gdzie w piątek doszło do tragedii, mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze
Pod koszalińskim escape roomem, gdzie w piątek doszło do tragedii, mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili zniczeFoto: PAP/Marcin Bielecki

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jest on reakcją na pożar, który wybuchł 4 stycznia w lokalu z pomieszczeniem typu escape room w Koszalinie. W pożarze zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał ciężkich poparzeń.

koszalin pap 1200 ksiądz.jpg
Tragedia w Koszalinie: w czwartek pogrzeb pięciu ofiar pożaru w escape roomie

"Właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający obiektem budowlanym (...), w którym prowadzona jest działalność o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników, wskutek czego ograniczona jest możliwość ich ewakuacji, powinien przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej" – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Sprawdzanie wymagań z rzeczoznawcą

Jego autorzy zaznaczyli, że sprawdzenie, czy spełnione zostały wymagania ochrony przeciwpożarowej, musi być wykonywane z udziałem rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, osób mających tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub mających ukończone studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa, w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego. Ponadto "właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający obiektem budowlanym lub jego częścią powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia czynności, o których mowa w ust. 1, nie później niż na 7 dni przed ich przeprowadzeniem".

Autorzy projektu dodali, że z przeprowadzonych kontroli rzeczoznawca musi sporządzić protokół zawierający ocenę organizacji ewakuacji ludzi i spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej. Właściciel obiektu składa go do komendy powiatowej PSP w ciągu 7 dni od przeprowadzonej kontroli.

Nieprawidłowości i uchybienia

Autorzy rozporządzenia również poinformowali, że przeprowadzone kontrole wykazały, że w ponad 87 proc. skontrolowanych lokali wykryto nieprawidłowości, a w 13 proc. – uchybienia, które stanowiły podstawę wydania decyzji o zakazie eksploatacji.

"Projektowane rozwiązanie powinno wzmocnić nadzór Państwowej Straży Pożarnej nad realizacją zadań wynikających zarówno z projektowanego paragrafu 17a ust. 1 zmienianego rozporządzenia, jak i nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych w obiektach budowlanych (lub ich częściach), których dotyczy przepis. W perspektywie omawiana procedura powinna wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa pożarowego w tych obiektach, a w konsekwencji wzmocnić ochronę zdrowia i życia osób w nich przebywających" – ocenili.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Pierwszy informację podał portal RMF24.pl.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawdź, jakie zabezpieczenia powinien posiadać escape room

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 17:26
W całej Polsce działa około 1100 tzw. escape roomów. Najwięcej, bo ponad 120 tego typu obiektów, znajdziemy w Warszawie. Odwiedziliśmy z kamerą jeden z nich. Paulina Grabowska, właścicielka "pokoju ucieczki", który przeszedł pomyślnie kontrolę urzędniczą, tłumaczy, jakie systemy bezpieczeństwa zostały zastosowane w tym miejscu rozrywki. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
rozwiń zwiń