more_horiz
Wiadomości

Jacek Saryusz-Wolski: przyjaźń Salvini-Putin to tylko słowna relacja

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:54
- Matteo Salvini nieestetycznie demonstrował swoją sympatię dla Władimira Putina i Rosji, jednak żadne czyny za tym nie poszły - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Audio
  • 9.01.18 24 Pytania - Rozmowa Poranka: Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini przyjedzie w środę do Polski. Spotka się z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim oraz liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Salvini jest przeciwnikiem przyjmowania migrantów do Europy, krytykiem Unii Europejskiej i "zbyt bliskim przyjacielem Moskwy", jak pisze o nim włoska prasa.

Jacek Saryusz-Wolski nazywa to hipokryzją. - Nie lubię tej części działalności partii Matteo Salviniego, to znaczy przyjaźnienia się z Rosją. To wygląda jednak na słowną relację, bez twardych faktów, rodzaj flirtu. Po stronie innych partii europejskich mamy do czynienia z czymś, co można porównać do ciężkiej zdrady małżeńskiej. Mam na myśli CDU/CSU na spółkę z SPD, które realizują Nord Stream 2. To jest zdrada interesów europejskich - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Rozmówca Michała Rachonia podkreślił, że Matteo Salvini akceptuje Unię Europejską i proponuje jej reformę. - Salvini i Kaczyński mogą rozmawiać o tym, by być razem. To oznacza ewentualne przystąpienie partii Salviniego do grupy Europejskich Reformatorów i Konserwatystów w Parlamencie Europejskim. Włosi nie czują się komfortowo w grupie Europy Narodów i Wolności - tłumaczył  Saryusz-Wolski. Jego zdaniem Włosi chcą bronić Europy przed złym zarządzaniem lewicowo-liberalnej Komisji Europejskiej, europejskiej cywilizacji wyrastającej z chrześcijaństwa i granic Europy. - Wybór modelu cywilizacji europejskiej opartej o filozofię grecką, prawo rzymskie i chrześcijańskie korzenie może łączyć i zbliżać partie rządzące Polski i Włoch - dodał.  

Jacek Saryusz-Wolski zwrócił również uwagę na podobieństwo polityki Brukseli wobec Polski i Włoch, stosowania nierównej miary i standardów. - Salvini i Kaczyński mogą też rozmawiać o tym, by w UE nie było krajów lepszej i gorszej kategorii, by traktaty były stosowane skrupulatnie - stwierdził europoseł.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Michał Rachoń.

Data emisji: 9.01

Godzina emisji: 7.38

PR24

     

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matteo Salvini. "Najbardziej wyrazisty polityk włoskiego rządu"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:20
Matteo Salvini, wicepremier Włoch, krytyk Unii Europejskiej, ma się spotkać w Polsce z Jarosławem Kaczyńskim. Na temat tego polityka w Polskim Radiu 24 mówił dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matteo Salvini: Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:15
- Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej, renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości - zadeklarował w środę włoski wicepremier Matteo Salvini po spotkaniu z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim. Europa musi wrócić do swojej tożsamości, do swoich korzeni - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: spotkanie Salvini-Kaczyński "absurdalne i szokujące"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 09:23
- Spotkanie wicepremiera Włoch Matteo Salviniego - który jest z "nacjonalistycznej, radykalnej oraz prorosyjskiej partii", "agresywnej" wobec UE - z prezesem PiS jest czymś absurdalnym i szokującym - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. Według niego politycy będą rozmawiać o tym, jak "rozbijać" Unię. 
rozwiń zwiń