more_horiz
Wiadomości

Artur Soboń: opłaty za użytkowanie wieczyste były niesprawiedliwością, my ją usuwamy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:40
– W styczniu posłowie będą głosować nad inicjatywą dotyczącą możliwości zrównania bonifikat dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność – powiedział Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. – Likwidując użytkowanie wieczyste likwidujemy pewną niesprawiedliwość – dodał.
Audio
  • 8.01.19 Artur Soboń: „Nie widzę powodu, by zwlekać z sejmowym głosowaniem w sprawie bonifikat (…)”.
Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i RozwojuFoto: PR24/AK

Obecnie mamy do czynienia z konstytucyjną swobodą w wysokości bonifikat udzielanych przez samorządy. W Warszawie wynosi ona 98 proc. Upust przy przekształceniu użytkowania na gruncie Skarbu Państwa to maksymalnie 60 procent. Wiceminister Artur Soboń zaznaczył, że będzie istniała możliwość ich zrównywania.

– Rozpoczęta została inicjatywa senacka, która w następnej kolejności trafi do Sejmu. Stanie się to w styczniu. Jeśli posłowie zdecydują się na przyjęcie poprawki, to wojewodowie dostaną możliwość, w drodze zarządzenia, do dostosowania stawki w danej jednostce samorządu terytorialnego do tego, co zaproponował samorząd. Robiliby to automatycznie. Nie chcielibyśmy, by ktoś, kto mieszka na gruntach Skarbu Państwa, miał gorszą sytuację – podkreślił.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, plany dotyczące zrównania bonifikat obowiązujących na gruntach należących do samorządów, jaki i na tych, które stanowią własność Skarbu Państwa, są ważne, ale nie najważniejsze. W opinii wiceministra na taki status zasługuje sam proces likwidacji użytkowania wieczystego.

– Opłaty za użytkowanie wieczyste to niesprawiedliwość. Były one często przeszacowane, co dzięki możliwości przekształcenia prawa do gruntu we własność nie będzie miało już miejsca. Likwidujemy nierówności, które wynikały właśnie m.in. z wysokości wspomnianej należności. Samą bonifikatą nie naprawiamy żadnych szczególnych niesprawiedliwości, czynimy to za pomocą likwidacji użytkowania wieczystego – stwierdził Artur Soboń.

Ponadto w audycji rozmówca Polskiego Radia 24 omówił również szczegóły programu "Mieszkanie na start". Wyjaśnił m.in., kto może liczyć na pomoc państwa w ponoszeniu wydatków w pierwszych latach najmu mieszkania.

Z Arturem Soboniem rozmawiała Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 8.01.2019

Godzina emisji: 10.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę do czynszu?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:36
- W ramach programu Mieszkanie Plus mają być budowane mieszkania na wynajem. Ale jeżeli ktoś zostanie najemcą, to wcale nie ma gwarancji, że dostanie dopłatę. Trzeba spełnić dodatkowe warunki. Może się okazać, że część mieszkańców nieruchomości będzie korzystała z dopłat, a część nie – powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, ekspert ds. rynku nieruchomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
rozwiń zwiń