X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mieszkanie Plus. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę do czynszu?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:36
- W ramach programu Mieszkanie Plus mają być budowane mieszkania na wynajem. Ale jeżeli ktoś zostanie najemcą, to wcale nie ma gwarancji, że dostanie dopłatę. Trzeba spełnić dodatkowe warunki. Może się okazać, że część mieszkańców nieruchomości będzie korzystała z dopłat, a część nie – powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, ekspert ds. rynku nieruchomości.
Audio
  • 07.01.19 Bartosz Turek o programie Mieszkanie Plus
W tym tygodniu pierwsze samorządy mają podpisać umowy na dopłaty do czynszów. Zdjęcie ilustracyjne
W tym tygodniu pierwsze samorządy mają podpisać umowy na dopłaty do czynszów. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W tym tygodniu pierwsze samorządy mogą podpisać umowy na dopłaty do czynszów - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa. Na dopłaty rząd przeznaczy w tym roku około 200 milionów złotych. Przeciętna rodzina będzie mogła liczyć na kilkaset złotych miesięcznie.

Na liście samorządów, które zdecydują się dopłacać do najmu, mogą znaleźć się na przykład Biała Podlaska, Gdynia, Jarocin czy Wałbrzych. Już teraz wdrażają one program "Mieszkanie Plus". Choć dopłaty będą realizować samorządy, to nad całością przedsięwzięcia czuwa Bank Gospodarstwa Krajowego. Według oficjalnych informacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju podpisanie pierwszej umowy ma nastąpić do końca stycznia. Na stronie internetowej BGK są wzory dokumentów dla samorządów.

Zdaniem Bartosza Turka na razie nie należy się spodziewać dużego ruchu na rynku. – Obecnie jest bardzo mało mieszkań, które kwalifikują się do dopłat, a to dlatego, że trzeba je zbudować. Muszą to być nowe mieszkania, bo ten program ma pobudzać inwestycje mieszkaniowe w Polsce. Inwestycje trzeba prowadzić w porozumieniu z gminą. Jeżeli tego elementu nie ma, nie można też liczyć na to, że później będzie można wynajmować mieszkania z dopłatą – powiedział ekspert.

Jak zaznaczył rodziny czy osoby, chcące otrzymać dopłatę, muszą spełnić pewne warunki. - Musimy być najemcami mieszkania w nowej inwestycji, która została zbudowana w porozumieniu z gminą. W tym porozumieniu jest ustalane, jaki to ma być budynek. Przez gminę są ustalane także kryteria pierwszeństwa dotyczące tego, kto będzie mógł zostać najemcą. Z kolei najemcy będą musieli spełnić dodatkowe kryteria, na przykład zarobkowe, aby móc ubiegać się o dopłaty. A zatem najpierw trzeba podpisać umowę o najem, a jeśli się zakwalifikujemy - umowę o dopłatę – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Przypomniał także kryteria dochodowe programu - To zarobki miesięczne w wysokości maksymalnie 1600 zł netto w przypadku singla, w przypadku pary - 3800 zł łącznie. Natomiast dla rodziny 2 + 3, czyli z trójką dzieci – 7700 zł. To są górne granice dochodów – zaznaczył Bartosz Turek.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------

Data emisji: 07.01.2019

Godzina emisji: 14.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszają dopłaty do najmu mieszkań: w przyszłym tygodniu pierwsze umowy z samorządami

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 12:32
Rusza program "Mieszkanie na start" - jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, w przyszłym tygodniu pierwsze samorządy podpizą umowy na dopłaty do czynszów.
rozwiń zwiń