X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rodzice niepłacący alimentów pozbawiają dzieci równych szans

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 19:01
Sytuację dzieci w polskich rodzinach poprawiają m.in. programy realizowane przez rząd. Z drugiej strony, wciąż do cierpienia najmłodszych przyczyniają się rodzice, którzy nie płacą alimentów. Na ten temat w Polskim Radiu 24 rozmawiali: rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus, socjolog Marek Grabowski (Fundacja Mamy i Taty) oraz Rafał Wąworek (Stowarzyszenie Narodowe Centrum Ojcostwa).
Audio
  • 05.01.19 Debata społeczno-gospodarcza: Monika Janus, Marek Grabowski i Rafał Wąworek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/Ian BC North/CC BY-NC 2.0

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2008 – 2015 w Polsce poniżej minimum egzystencji żyło około 600 – 700 tysięcy dzieci. W roku 2016 i 2017 liczba ta zmalała o połowę.

- Faktycznie sytuacja, która miała miejsce przez lata, była straszna. Mamy bardzo dużo przykładów miast i mniejszych miejscowości – zwłaszcza tych, w których przemysł albo upadł, albo został zlikwidowany – gdzie dzieci żyły w skrajnej nędzy. Latem biegały bez butów - nie dlatego, że chciały, ale dlatego, że nie było środków na ubrania. Wyglądało to jak sceny z powieści Marii Konopnickiej. Bardzo się cieszę – niezależnie od tego jak oceniamy program 500 plus – że przynajmniej ten obszar skrajnej nędzy został bardzo mocno zminimalizowany – powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Grabowski.

Z kolei Monika Janus przypomniała, że środki przeznaczone na program Rodzina 500 plus wynoszą 22 mld zł. - A długi alimentacyjne w Polsce wynoszą połowę kwoty przeznaczonej na ten program. Z jednej strony państwo dąży do wyrównywania szans, jest szereg programów, a z drugiej – rodzice, którzy nie płacą alimentów, pozbawiają dzieci równego startu, równych szans. To jest najbardziej przykre, bo cierpi na tym dziecko – podkreśliła rzecznik KRK.

Natomiast Rafał Wąworek zwrócił uwagę na kwestię orzeczeń sądowych. - Nasz kraj różni się istotnie od krajów Europy Zachodniej czy Ameryki Północnej, jeśli chodzi o te proporcje: kiedy dziecko zostaje przy ojcu, kiedy przy matce, a kiedy jest orzekana opieka naprzemienna. W Polsce – według statystyk i naszych obserwacji – praktycznie są śladowe ilości spraw, w których sądy orzekają miejsce zamieszkania dziecka u ojca. Standardem jest to, że w naszym kraju ojciec jest zredukowany do roli bankomatu, do roli tak zwanego alimenciarza – zaznaczył.

Więcej w całej audycji.

Debatę prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------

Data emisji: 05.01.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy państwo powinno płacić za alimenciarzy?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:15
Niemal 25 procent wynosiła "ściągalność" alimentów w ubiegłym roku To dobra wiadomość, bo jeszcze w 2015 egzekucja należności sięgała zaledwie 13 procent.
rozwiń zwiń