X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gen. Jarosław Gromadziński: od poniedziałku zaczynamy nabór do "Żelaznej Dywizji"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 10:10
- Nie ma planu B, jest tylko plan A. To musi się udać. Na szczęście otacza mnie grono ludzi-pasjonatów. Jesteśmy na etapie, że maszyna musi się rozpędzić. Pociąg jest na torach, trzeba mu nadać prędkości, za rok może dwa będzie samodzielnie funkcjonował - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Jarosław Gromadziński, dowódca nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach.
Audio
  • 5.01.18 Cafe Armia. Rusza nabór do "Żelaznej Dywizji"
Gen. Jarosław Gromadziński
Gen. Jarosław GromadzińskiFoto: PR24

Rozpoczęcie formowania nowej dywizji ogłosił szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Wojsk Lądowych. Zapowiedział, że w jej skład wejdą trzy brygady: 1. Brygada Pancerna w Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz nowo formowana brygada. Stanowisko dowódcy objął gen. bryg Jarosław Gromadziński.

- Nabór rozpoczynamy od poniedziałku. Akcja jest zaplanowana na cały 2019 rok i będzie to wielkie wyzwanie organizacyjne. Będziemy formować wiele nowych poddziałów i jednostek, które wymagają zasilenia nowymi żołnierzami. Będzie też wielki benefit z Wojsk Obrony Terytorialnej, bo zgodnie z założeniami żołnierz, który przesłużył trzy lata w WOT może wstąpić do wojska. To też są dla nas naturalne zasoby - powiedział gen. Jarosław Gromadziński.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że ważne jest, aby żołnierz wierzył w jednostkę w której służy, by utożsamiał się z jej barwami i jej historią. - 18. Dywizja Zmechanizowana, wcześniej 18. Dywizja Piechoty ma przepiękne tradycje. To była jedna z najdzielniejszych dywizji w wojnie 1920 roku, dlatego otrzymała miano "Żelaznej Dywizji". Ci bohaterowie zostali trochę zapomniani, ale mamy być z czego dumni - podkreślił  gen. Jarosław Gromadziński.

Tłumaczył również, że budowę dywizji opiera na trójkącie. - Jeden bok to tradycja, morale, historia. Drugi bok to walka ze swoimi słabościami, walka w bliskim kontakcie. Chcę propagować walkę jako podstawowy sposób kształtowania charakterów żołnierzy. Czubkiem trójkąta jest właściwe posługiwanie się bronią - dodał.

Zadaniem 8. Dywizji Zmechanizowanej będzie m.in. obrona tzw. przesmyku suwalskiego - jedynego lądowego połączenia między Polską a krajami bałtyckimi.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Cafe Armia" była Agnieszka Drążkiewicz. 

Data emisji: 5.10

Godzina emisji: 8.37

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: WOT nadaje lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:27
Podejmując decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadającej szczególny, lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju - napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście do żołnierzy WOT, którzy w niedzielę składali przysięgę.
rozwiń zwiń