X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiktor Świetlik o liście Czesława Kiszczaka do Lecha Kaczyńskiego. "Ma kurtuazyjny charakter"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:35
- Czesław Kiszczak bardzo lubił wysyłać listy gratulacyjne do różnych znanych ludzi, w ważnych momentach, podkreślać swoją podmiotowość polityczną – mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Świetlik.
Audio
  • 03.01.18 Wiktor Świetlik o korespondencji Czesław Kiszczak - Lech Kaczyński

Wśród kilkuset stron dokumentów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, papierów i notatek osobistych z prywatnej kolekcji generała Czesława Kiszczaka zgromadzonych w Hoover Institute w Stanford, dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej" odnaleźli korespondencję z 2002 r. pomiędzy Czesławem Kiszczakiem i Lechem Kaczyńskim, prowadzoną wkrótce po jego wyborze na prezydenta Warszawy.

Wiktor Świetlik podkreślił, że odnaleziona korespondencja ma kurtuazyjny charakter. - List jest ciekawy w kontekście całości funkcjonowania Czesława Kiszczaka, który przypomina w tej korespondencji znajomość i załącza zdjęcia z rozmów w Magdalence. To, że Lech Kaczyński był uczestnikiem rozmów okrągłostołowych, nie jest tajemnicą i jest szeroko opisane przez historyków. Nie ma tu wielkiej sensacji, ale ciekawe jest to, że Kiszczak wysyłał tego rodzaju korespondencję nawet do swoich wyraźnych oponentów – podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 wspominał o wcześniejszej korespondencji Czesława Kiszczaka do Lecha Wałęsy. - Niedawno mówiliśmy o liście do Lecha Wałęsa, gdzie Kiszczak jednoznacznie chciał wywrzeć nacisk polityczny, w przypadku tamtego listu miał pełną świadomość, że Lech Wałęsa był w latach 70. współpracownikiem służby bezpieczeństwa. W tej korespondencji mamy do czynienia z listami merytorycznymi, które sporo nam mówią o relacjach między Wałęsą, uwzględniwszy także ciemny obszar jego przeszłości, a szefem bezpieki PRL i jednym z najważniejszych rozprowadzających w środowiskach postkomunistycznych po 1989 r. Natomiast w przypadku listu do Lecha Kaczyńskiego jest to raczej sentymentalna chęć podtrzymywania kontaktu z ludźmi, z którymi kiedyś Kiszczak negocjował. To jest grzecznościowa wymiana, która niewiele mówi o historii relacji tych panów - zakończył.

Wiktor Świetlik wspomniał także, że wkrótce można się spodziewać dokumentów związanych ze śmiercią księdza Popiełuszki odnalezionych w Hoover Institute w Stanford.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Krzysztof Świątek.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 03.01.2019

Godzina emisji: 13:35

Czytaj także

Wiktor Świetlik: bez względu co zostanie ujawnione, Lech Wałęsa i tak będzie szedł w zaparte

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 14:41
– Agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy nie należy potwierdzać. Ona jest potwierdzona i została dowiedziona – powiedział Wiktor Świetlik, dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia. Dziennikarze rozgłośni, we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”, odnaleźli w amerykańskim archiwum nieznany dotąd list autorstwa gen. Czesława Kiszczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Litka o nowym liście ws. Lecha Wałęsy: reakcja na nieostrożne i nieodpowiedzialne słowa byłego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 13:02
– Generałowie Kiszczak i Siwicki napisali list do Lecha Wałęsy w momencie, gdy przez prokuratorów IPN był przygotowywany akt oskarżenia dotyczący twórców stanu wojennego – wskazał Piotr Litka, współautor artykułu o liście będącym reakcją na jedną z wypowiedzi byłego prezydenta w telewizji, w której sugerował, że masakra w kopalni Wujek została zaplanowana przez komunistyczne władze już na początku stanu wojennego.
rozwiń zwiń