more_horiz
Wiadomości

Powrót Donalda Tuska do polityki. "Ryzyko jest zbyt duże"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:00
Wiosną mają odbyć się wybory do europarlamentu, a jesienią – do parlamentu polskiego. W 2020 roku wybierzemy natomiast prezydenta RP. Czego możemy się spodziewać? Gośćmi "Debaty dnia" byli Magdalena Złotnicka (Do Rzeczy) i Tomasz Walczak (Super Express).
Audio
  • 02.01.19 Debata dnia: Magdalena Złotnicka i Tomasz Walczak
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Wiemy, że w bólach rodzi się zjednoczona opozycja, wspólna lista. Zaufanie pomiędzy poszczególnymi graczami jest coraz mniejsze – zwłaszcza wobec Platformy Obywatelskiej. To, co Grzegorz Schetyna zrobił Nowoczesnej, wielu liderom opozycji kazało się pięć razy zastanowić czy chcą wchodzić w jakieś konszachty z tą partią i tracić swoją podmiotowość. Bo tak się może to skończyć. Nie do końca wiemy, jak to się odbędzie – czy pozostanie Koalicja Obywatelska czy może włączy się w to PSL, a może także SLD – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak.

Magdalena Złotnicka z kolei podkreśliła, że Platforma Obywatelska jest cały czas największą partią opozycyjną. - Siłą rzeczy, poparcie osób, które są przeciwne obozowi rządzącemu, kieruje się właśnie do niej – jako do tej potencjalnie największej zapory dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli już mówimy o przyszłości polskiej polityki, to istotnym pytaniem jest dla mnie to czy wróci do niej Donald Tusk i w jakim charakterze. Z jednej strony jest tak, że wiele osób wypatruje tego powrotu. Z drugiej - gdyby przegrał – albo w wyborach prezydenckich, albo jako lider ugrupowania, będzie to jego koniec jako polityka. Myślę, że ryzyko dla niego jest zbyt duże. Należy zadać też pytanie: jaka będzie sytuacja w sondażach przedwyborczych, także tych wewnętrznych – zaznaczyła dziennikarka.

Do jej słów odniósł się Tomasz Walczak. - Myślę, że Donald Tusk raczej nie będzie ryzykował powrotu do polskiej polityki, nie wiedząc co go czeka. Chyba, że się okaże, że wynik PO jest bardziej zbliżony do PiS albo PO wygra te wybory. W takim przypadku Tusk, może chcieć "przyjść na gotowe" – podkreślił gość PR24.

Więcej tematów w całej audycji.

"Debatę dnia" prowadziła Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 02.01.2019

Godzina emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2019 ważnym rokiem wyborczym. Co nas czeka w polskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 14:00
Nadchodzący rok będzie dla polityków szczególnie intensywny. Najpierw sprawdzian związany z eurowyborami, następnie wybory do parlamentu i przygotowania do wyborów prezydenckich. To w 2019 roku przekonamy się również, czy Donald Tusk wróci na polską scenę polityczą. 
rozwiń zwiń