more_horiz
Wiadomości

Maciej Chudkiewicz: przyspieszone wybory to zbyt duże ryzyko i nie sądzę, że zostanie ono podjęte

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 07:07
– W 2007 roku Jarosław Kaczyński dość mocno "przejechał się" na przyspieszonych wyborach. Dlatego nie sądzę, by zdecydował się na ich przeprowadzenie – ocenił Maciej Chudkiewicz z TVP3. W noworocznej odsłonie audycji "Wróżenie z Faktów" dyskusje o możliwych scenariuszach na polskiej scenie politycznej w 2019 roku. Swoimi przewidywaniami podzielił się również Rafał Ziemkiewicz z tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • 1.01.19 Rafał Ziemkiewicz: „Wcześniejsze wybory mogłyby być potraktowane przez wyborców jako robienie przez PiS czegoś dla siebie (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W ostatnich tygodniach minionego roku w przestrzeni medialnej pojawiały się spekulacje sugerujące, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mogą zdecydować się na zorganizowanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Miałyby odbyć się jeszcze przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Takie ustawienie kalendarza wyborczego, zdaniem komentatorów, byłoby bardziej korzystne dla partii rządzącej.

– W mojej opinii jest to mało prawdopodobne. Sądzę, że jest to plotka mogąca wyjść nawet ze strony opozycji. To w jakimś sensie narzędzie w rękach Grzegorza Schetyny, który ma pretekst do dyscyplinowania i nakazywania szybszego jednoczenia się w ramach Koalicji Obywatelskiej partiom, które jeszcze do niej nie weszły. Z drugiej strony wpływa to na zwieranie szeregów wewnątrz PiS. Jednak okazałoby się to również bardzo kosztowne wizerunkowo dla tego ugrupowania. Byłoby to pokazanie, że jego działacze ustawiają wybory pod siebie – zwrócił uwagę Rafał Ziemkiewicz.

Maciej Chudkiewicz dodał, że w naszym kraju nie ma tradycji, jak chociażby w Wielkiej Brytanii, że partia rządząca, w najbardziej korzystnym dla siebie momencie, rozpisuje nowe wybory.

– Poza tym nie ma odpowiednich rozwiązań prawnych, by przeprowadzić to w prosty sposób i nie dostać przy okazji batów z powodu, że robi się to tylko we własnym interesie.  Jednak taki wariant mógłby przynieść również korzyści dla partii rządzącej. Jedną z nich jest prawdopodobieństwo łatwiejszego wygrania wyborów parlamentarnych odbywających się przed eurowyborami, które zapewne nie pójdą ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego szczególnie dobrze – zaznaczył publicysta.

Czy Donald Tusk zaangażuje się w tegoroczne wybory i czy wróci do polskiej polityki? Jak rok 2019 może ułożyć się dla prezydenta Andrzeja Dudy i planów zjednoczeniowych opozycji? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Wróżenie z Faktów" prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 1.01.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konwencja PiS. Ekspert: na razie mamy garść haseł. Zobaczymy jak zostaną wypełnione treścią

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 22:06
– Służyła temu, by przedstawić nowe punkty odniesienia w działaniach Zjednoczonej Prawicy – powiedział o konwencji PiS prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. W audycji "Północ-Południe" podsumowanie wydarzenia, które w sobotę odbyło się w Szeligach pod Warszawą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Telus: wizja Polski i odmienne wartości. To przede wszystkim różni PiS i PO

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 21:00
– Logika rządzenia koalicji PO-PSL opierała się na tym, by wszystko wyprzedać i zniszczyć. My stawiamy na to, by wszystko co polskie łączyć – powiedział Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Ponadto reagujemy na głos społeczeństwa. Przed 2015 rokiem było zupełnie inaczej – dodał.
rozwiń zwiń