more_horiz
Wiadomości

Sławomir Sowiński: 2019 będzie rokiem wyborców

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
- Po trzech latach intensywnych działań polityków to my, wyborcy przejmujemy inicjatywę, będziemy decydować, to będzie nasz rok i to jest dobra wiadomość - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2019 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne w Polsce.
Audio
Sławomir Sowiński, politolog UKSW
Sławomir Sowiński, politolog UKSWFoto: PR24/WT

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 gorszą wiadomością jest fakt, że rok wyborczy nie sprzyja ważnym i strategicznym decyzjom. - W najlepszym wypadku będzie to rok administrowania polityką. Można też sobie wyobrazić, że będzie to czas prześcigania się w niezbyt realnych obietnicach - mówił Sławomir Sowiński. 

Politolog podkreślił przy tym, że nie jest rozstrzygnięte, jak będzie wyglądał kalendarz wyborczy. - Obóz PiS może sięgnąć po nadzwyczajny ruch jakim byłyby przyspieszone wybory parlamentarne w marcu. Rządząca prawica sprawdzi w sondażach o czym rozmawialiśmy przy świątecznych stołach, jakie są nastroje i to zdecyduje o kalendarzu wyborczym - tłumaczył Sławomir Sowiński. 

Jego zdaniem w wyborach kluczową jest oś podziału, która na końcu przesądza o wyniku. - Istotne jest czy spór będzie toczył wokół tematów społeczno-gospodarczych, co byłoby na rękę rządzącemu obozowi. Czy też będą tematy polityczne związane z praworządnością i obecnością Polski w UE. Ten, kto narzuci tematykę przybliży swoje zwycięstwo - dodał politolog.

Najważniejsze jego zdaniem jest to, że w wyborach władzę nie tyle się zdobywa, ale się traci.  - Starania opozycji są sprawą drugorzędną. Kluczowe będzie to, jak zaprezentuje się obóz władzy. Czy będzie w stanie przekonać wyborców do swoich sukcesów, czy górę weźmie narracja o błędach - zauważył gość Polskiego Radia 24.

Sławomir Sowiński nie dał przy tym szans na zaistnienie nowym projektom politycznym. Jego zdaniem nie sprzyja temu klimat ostrego sporu.  

Więcej w nagraniu. 

Rozmawiała Maria Furdyna

Data emisji: 1.01

Godzina emisji: 12.33

PR24

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata poranka. "Robert Biedroń ma szansę na 10 proc. poparcia"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 09:20
Jaka przyszłość polityczna czeka Roberta Biedronia? Czy będzie on w stanie osiągnąć wyborczy sukces? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć publicyści: Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), Piotr Semka (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń