X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Młodzi politycy o dekomunizacji ulic w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 11:15
Na początku grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji o uchyleniu  zarządzeń Wojewody Mazowieckiego zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. O problemie dyskutowali w Polskim Radiu 24: Nikodem Kacprzak (Młodzi Demokraci PO), Daniel Witowski (Klub Młodych Kukiz'15), Mateusz Rojewski Forum Młodych (PiS).
Audio
Warszawski ratusz
Warszawski ratusz Foto: shutterstock

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił 44 zarządzenia zastępcze wojewody dotyczące zmian nazw ulic w Warszawie. NSA w uzasadnieniu swych orzeczeń wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawidłowo uznał, iż zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe.

Mateusz Rojewski podkreślił, że zniknięcie z ulic Warszawy takich patronów jak Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, Przemysław Gintrowski czy KOR jest smutnym wydarzeniem. – Wracają nazwy ulic takich patronów jak współpracujący ze stalinowska dyktaturą Teodor Duracz. Mamy  w Polsce ustawę o zakazie propagowania komunizmu z 2016 r., jest odwołanie do tego zakazu w Konstytucji. Ostatnie orzeczenia NSA jest pokłosiem funkcjonowania Rady Warszawy, która nie chciała dekomunizować ulic. Rozumiem, że Rada weźmie teraz na siebie odpowiedzialność za propagowaniem komunizmu - zaznaczył.

Daniel Witowski stwierdził, że na dekomunizację czekaliśmy od 25 lat. – Wina za tę sytuację leży w tym wypadku jest po obu stronach. Niestety powrócą poprzedni patroni, co jest niewątpliwie wstydem. Jestem zaniepokojony zachowaniem radnych Warszawy z ramienia Koalicji Obywatelskiej, którzy z jednej strony odwołują się do tradycji niepodległościowych i wolnej Polski, walczą o demokrację a z drugiej przywracają patronów ulic, którzy z wolną Polską niewiele chcieli mieć wspólnego - .

Nikodem Kacprzak zaznaczył, że nie postuluje powrotu do patronów komunistycznych. – Przeprowadźmy całą operację z głową. Nie należy zabierać kompetencji samorządom – argumentował.

W audycji poruszono również temat Konstytucji dla Nauki, której wprowadzenie goście audycji określili jako dobre posunięcie. – Ustawa jest przemyślana, wydaje się, że zmiany są słuszne, cieszy że będą podwyższane płace nauczycieli akademickich, dzięki czemu nie będą uciekać za granicę – stwierdził Nikodem Kacprzak.

Więcej w zapisie audycji

Debatę prowadził Jan Bialostocki

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera: dekomunizacja w Warszawie nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:26
- Przyjmuję do wiadomości ostatni wyrok ws. nazw ulic w Warszawie. Jednak fundamentalnie się z nim nie zgadzam - powiedział w audycji Sztuka Słuchania Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. 
rozwiń zwiń