X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyrok sądu w Krakowie ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 10:56
Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał w piątek producentom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" - UFA Fiction oraz ZDF - publikację przeprosin oraz oświadczenia - przed jego emisją - dotyczącego roli żołnierzy AK podczas II wojny światowej wraz z podkreśleniem, że nie uczestniczyli oni w Holokauście. W Polskim Radiu 24 wyrok krakowskiego sądu komentowali przedstawiciele najważniejszych ugrupowań politycznych.
Audio
  • 30.12.18 7x24: Jan Dziedziczak, Agnieszka Ścigaj, Czesław Mroczek, Paweł Bejda, Krzysztof Gawkowski, Zbigniew Gryglas
Kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Krakowie
Kombatant, żołnierz AK Zbigniew Radłowski na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Krakowie Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jan Dziedziczak podkreślił, że Niemcy z premedytacją realizują swoją politykę historyczną. - Nie opiera się na faktach. Pokazuje rzekome różnice między Niemcami a nazistami. Z tym mamy do czynienia po 1945 roku. Niestety działania te odnoszą sukcesy. Polska po II wojnie światowej była nieobecna w wolnym świecie Zachodu. Po 1989 roku na terenie Polski realizowana była tzw. pedagogika wstydu - zauważył poseł PiS.

Zdaniem Agnieszki Ścigaj, że nie ma żadnych wątpliwości, co do słuszności wyroku sądu. - Niemiecki wymiar sprawiedliwości będzie chronił własne interesy. Stanie się to przy dużym przyzwoleniu europejskiej opinii publicznej. Niestety przez ostatnią awanturę ws. reformy sądownictwa autorytet polskich sądów się obniżył - zwróciła uwagę posłanka Kukiz’15.

Czesław Mroczek powiedział, że cieszy go wyrok sądu w Krakowie. - Trzeba zauważyć, to, co było jedną z największych porażek obecnego rządu tj. ustawę o IPN. Po 1989 roku Polska pokazuje, że jeśli chodzi o okres II wojny światowej nie chce niczego ukrywać. Nasza historia się broni. Poprzez postacie tj. Władysław Bartoszewski docieraliśmy do opinii światowej - mówił parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej.  

Według Pawła Bejdy niemiecki serial nie powinien się w ogóle pojawić w telewizji publicznej. - Historii nie wolno zakłamywać. Jeżeli politycy biorą się za pisanie historii to najgorsza rzecz, która może nastąpić. Pamiętam słowa mojej mamy o brutalności niemieckich żołnierzy. Dobrze, że taki wyrok zapadł - przyznał poseł PSL.

Krzysztof Gawkowski mówił o potrzebie ponadpartyjnego porozumienia w polityce historycznej. - W sprawie oceny Polski w II wojnie światowej wszyscy politycy powinni mieć jedno zdanie. To nasza racja stanu. Jeżeli nie będziemy o nią walczyli to obudzimy się w państwie, które nie będzie w stanie o to zadbać. Wyrok pokazuje, że racja stanu zwyciężyła - zauważył polityk Ruchu Biedronia.

Zbigniew Gryglas wskazał, że przez wiele lat Polska nie prowadziła polityki historycznej. - Toczy się walka o prawdę historyczną. Ma to wielkie znaczenie dla przyszłości. Niemiecka polityka historyczna obliczona jest na relatywizowanie ich odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej. Największym absurdem jest to, że za polskie pieniądze kupiliśmy film będący propaganda niemiecką - podkreślił poseł Porozumienia.

Przeprosiny mają się ukazać w Telewizji Polskiej, a także w trzech stacjach niemieckich, gdzie serial był emitowany, oraz na stronach internetowych ZDF i UFA Fiction. Mają być tam eksponowane przez trzy miesiące.

Stacje UFA Fiction oraz ZDF mają solidarnie zapłacić na rzecz 94-letniego powoda, żołnierza AK Zbigniewa Radłowskiego 20 tys. zł. Orzeczenie jest nieprawomocne. Niemiecka telewizja ZDF zamierza odwołać się od wyroku krakowskiego sądu po zapoznaniu się z uzasadnieniem - podaje nadawca w oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu.

Więcej tematów w całej audycji.

Audycję "7x24" prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/IAR/ras

----------------------

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy o konflikcie na Morzu Azowskim: starannie wybrany moment

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:22
Zaostrzył się konflikt Rosja - Ukraina po ostrzelaniu ukraińskich okrętów na Morzu Azowskim. Na ten temat w audycji "7x24" dyskutowali: Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Katarzyna Piekarska (SLD) i Karol Karski (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24": przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w Jachrance. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 11:07
– To próba sprowadzenia naszej koalicji, formacji politycznej i naszych przeciwników na tę samą płaszczyznę (…) Otóż musimy to z całą mocą odrzucić, bo to być może najgroźniejszy rodzaj socjotechniki, który jest w tej chwili stosowany – oto jeden z najczęściej dyskutowanych fragmentów z przemówienia Jarosława Kaczyńskiego w czasie wyjazdowego posiedzenia klubu partii w Jachrance. Do słów prezesa PiS odnieśli się również goście audycji "7x24".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Komentarze polityków po konwencji PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:36
Nasze punkty programowe to: Europa, wyższe płace i modernizacja Polski - mówił podczas sobotniej konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki. Konwencję PiS komentowali w audycji "7x24" przedstawiciele najważniejszych partii politycznych.
rozwiń zwiń