more_horiz
Wiadomości

Stan polskich górników w szpitalu w Ostrawie bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 13:24
Stan zdrowia dwóch polskich górników, rannych w ubiegłotygodniowym wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie, pozostaje bez zmian. Rzeczniczka szpitala w Ostrawie, w którym przebywają Polacy, powiedziała agencji CTK, że stan ciężej rannego lekarze wciąż określają jako krytyczny. Pozostaje on na oddziale intensywnej terapii. Drugi z górników jest leczony w zwykłym trybie szpitalnym. 
Stonawa-Karwina, Czechy, 27.12.2018. Znicze przed kopalnią CSM Stonava w czeskiej Stonavie koło Karwiny.
Stonawa-Karwina, Czechy, 27.12.2018. Znicze przed kopalnią CSM Stonava w czeskiej Stonavie koło Karwiny. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W wypadku, co którego doszło po południu 20 grudnia, zginęło 13 górników - 12 Polaków i Czech. W chwili wybuchu znajdowali się 800 metrów pod powierzchnią ziemi. Dziesięciu polskich górników zostało rannych, większość z nich opatrzono na terenie kopalni. W nocy na miejsce przybyli polscy ratownicy górniczy, którzy wspomagali czeskich kolegów w akcji ratowniczej.

Następnego dnia rano do kopalni przybyli premierzy Polski i Czech - Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz. Szef polskiego rządu, który odwiedził też rannych górników w szpitalu, zapewnił, że rodziny ofiar oraz poszkodowani mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony państwa. W pomoc rodzinom ofiar włączyło się Polskie Radio - zarząd publicznej rozgłośni zdecydował o przekazaniu na ich rzecz wszystkich wpływów uzyskanych z reklam emitowanych w niedzielę 23 grudnia.

Kilka tysięcy Polaków w kopalniach

Okoliczności tragedii wyjaśnia komisja, do której czeska strona zaprosiła przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Szef WUGu Adam Mirek powiedział Radiu Katowice, że zasadnicze prace komisji rozpoczną się po oględzinach miejsca zdarzenia. Już po zakończeniu akcji poszukiwawczej w kopalni komisja sprawdzi między innymi czy czujnik metanu był w odpowiednim miejscu oraz jaka jest skala zniszczeń. Wcześniej sprawdzi dokumenty, raporty i mapy, zabezpieczone przez czeski urząd górniczy.
Śledztwo w sprawie śmierci górników wszczęła z polskiej strony Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Postępowanie powierzono Wydziałowi Kryminalnemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

Według różnych szacunków po czeskiej stronie pracuje w kopalniach kilka tysięcy Polaków.
tjak
Zobacz więcej na temat: kopalnia w Karwinie Czechy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żałoba narodowa w całej Polsce. Hołd dla górników, którzy zginęli w kopalni w Karwinie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 12:00
W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia w Stonawie wznowi wydobycie po świętach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:08
W czwartek 27 grudnia zostanie wznowione wydobycie węgla w części kopalni w Stonawie, niezniszczonej w katastrofie przed czterema dniami. Wskutek wybuchu metanu zginęło wtedy 13 górników, w tym 12 Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karwina: Polacy i Czesi odwiedzają miejsce katastrofy. "Tyle możemy zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 13:43
Polacy i Czesi zapalają w środę znicze i modlą się przed kopalnią CSM w czeskiej Karwinie nieopodal granicy z Polską. To zarówno bliscy ofiar czwartkowej katastrofy, jak i ludzie związani z górnictwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po katastrofie w kopalni w Karwinie. Niebawem przesłuchania świadków

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 09:59
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się przesłuchania świadków po wybuchu metanu w czeskiej kopalni Stonawa koło Karwiny. Informacji udzielą m.in. członkowie ekip artunkowych.
rozwiń zwiń