X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybór najważniejszych wydarzeń w Polsce w 2018 roku. Nie tylko politycznych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:27
Rok 2018 obfitował w wydarzenia, które elektryzowały opinię publiczną. Oto wybór najważniejszych wydarzeń, nie tylko politycznych, w każdym miesiącu 2018 roku.
Mijający rok był pełen wydarzeń, które interesowały opinię publiczną w Polsce
Mijający rok był pełen wydarzeń, które interesowały opinię publiczną w PolsceFoto: Kolaż: PAP/Marek Zakrzewski & pryzmat/shutterstock.com & Niepodległa/Twitter & Jakub Szymczuk/KPRP & PAP/Andrzej Grygiel & Andrzej Szozda/PR

STYCZEŃ

Rekonstrukcja rządu

Mateusz Morawiecki 9 stycznia przedstawił skład swojego gabinetu. Niektóre decyzje personalne zaskoczyły obserwatorów. Odwołani zostali: szefowie MON - Antoni Macierewicz oraz MSZ - Witold Waszczykowski, ministrowie: środowiska - Jan Szyszko, zdrowia - Konstanty Radziwiłł i cyfryzacji - Anna Streżyńska. Nowym ministrem finansów została Teresa Czerwińska, a ministrem inwestycji i rozwoju został Jerzy Kwieciński. Dotychczas resortami finansów i rozwoju kierował Mateusz Morawiecki. Jadwiga Emilewicz została ministrem przedsiębiorczości i technologii, Jacek Czaputowicz - nowym szefem MSZ, a Łukasz Szumowski - ministrem zdrowia. Mariusz Błaszczak - dotychczas szef MSWiA - objął resort obrony; a nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu - Joachim Brudziński. Ministrem środowiska został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury; wcześniej był ministrem infrastruktury i budownictwa. Tak publicyści komentowali to wydarzenie w "Debacie Jedynki".

Nowelizacja ustawy o IPN

Sejm uchwalił nowelizację ustawę o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Ambasador Izraela Anna Azari, podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, zaapelowała o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji. Jak podkreśliła "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". - Moim zdaniem gwałtowna reakcja przedstawicieli władz Izraela wiąże się z pewnym nierozumieniem zapisów tej ustawy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Andrzej Anusz.

Sekretarz stanu USA w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Rozmawiał z nim również prezes PiS. Jarosław Kaczyński poinformował po spotkaniu, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii współpracy militarnej oraz "szeroko rozumianego bezpieczeństwa w tej części Europy". Europa Środkowa to nadal region istotny z punktu widzenia USA, a nasze znaczenie może rosnąć - komentował spotkanie Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

LUTY

Olimpijskie medale dla skoczków

17 lutego Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni, zdobywając trzeci w karierze złoty medal. Cztery lata temu w Soczi był najlepszy w obu konkursach indywidualnych. Dwa dni później Polacy (Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch) wywalczyła brązowy medal w konkursie drużynowym. Wygrali Norwegowie, a drugie miejsce zajęli Niemcy, minimalnie wyprzedzając Polaków. Tak Polskie Radio relacjonowało "złote skoki" polskiego mistrza w konkursie indywidualnym.

Podwyżki dla rezydentów

Wyższe pensje rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi - przewidywało porozumienie ministra zdrowia i lekarzy rezydentów. Lekarze protestowali od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Podpisanie porozumienia jest świadectwem dojrzałości środowiska rezydentów - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Rozmowa premierów Polski i Izraela

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jak podano, rozmowa służyła m.in. deeskalacji napięcia między Warszawą a Tel Awiwem. Dialog o tej najtrudniejszej historii jest niezbędny, ku przestrodze; taki dialog z Izraelem będziemy prowadzić - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowie z premierem Izraela. O przyczynach ochłodzenia relacji Polska - Izrael dyskutowano w "Debacie Jedynki".

MARZEC

Cięcia w rządzie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby stanowisk w rządzie o 20-25 proc., likwidację nagród dla ministrów i wiceministrów oraz ograniczenie liczby kart kredytowych służących do płatności w resortach. Wcześniej posłowie opozycji zgłaszali się w interpelacjach o informacje ws. przyznanych nagród w gabinecie premier Beaty Szydło oraz ws. wykorzystania kart płatniczych w resorcie obrony. - Zmiany w administracji zacząłbym od przyjrzenia się sensowności istnienia poszczególnych ministerstw - mówił na antenie Polskie Radia 24  Jerzy Kozłowski (Kukiz'15).

Ustawa degradacyjna

Sejm uchwalił ustawę degradacyjną, pozbawiającą stopni wojskowych członków WRON i pozwalającą degradować - także pośmiertnie - osoby, które "w latach 1943-1990 sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu". 30 marca prezydent Andrzej Duda ustawę zawetował. Jako powód podał przepisy pozbawiające stopni wojskowych członków WRON z mocy prawa, bez możliwości złożenia wyjaśnień i bez trybu odwoławczego, a także brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących. Kilka dni po ogłoszeniu prezydenckiego weta prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył: "Uznaliśmy tę sprawę w tym momencie za zamkniętą". Dodał, że PiS nie będzie brało udziału w przygotowywaniu "nowej ustawy degradacyjnej". - Uważam, że choć ta ustawa nazywana jest "ustawą epizodyczną" jest naprawdę bardzo ważna i bardzo potrzebna Polsce - mówił w radiowej Trójce wiceminister w MON Wojciech Skurkiewicz

Patrioty dla Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Błaszczak poinformował, że za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów. Według Rafała Lesieckiego z portalu Defence24.pl to duża modernizacja obrony przeciwrakietowej.

KWIECIEŃ

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej

W rocznicę katastrofy (10 kwietnia) odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W symbolicznym akcie dokonali tego przedstawiciele rodzin wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. - Niech ten monument przypominający imiona i nazwiska skłania przychodzących do zadumy, poucza czym jest ojczyzna w życiu człowieka, przywołuje nieprzemijające wartości, odnawia poczucie naszej jedności - powiedział podczas uroczystości kardynał Kazimierz Nycz. Mariusz Błaszczak podkreślił w radiowej Jedynce, że odsłonięcie pomnika to bardzo ważne wydarzenie. - Chodzi o to, żeby rzeczywiście doszło do pojednania, chodzi o godność, chodzi o to, żeby państwo polskie upamiętniło tych, którzy tragicznie odeszli 8 lat temu - mówił.

Zatrzymanie posła

CBA zatrzymało posła i sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego. Postawiono mu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. Polityk nie przyznał się do żadnego. Dzień wcześniej zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Platformy wyraził Sejm. Materiał dowodowy dotyczący posła Gawłowskiego jest porażający, dowody są bardzo mocne - komentował w Gorącym Temacie Wojciech Biedroń z portalu "wPolityce.pl".

Protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

W Sejmie 18 kwietnia zaczął się protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy domagali się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia; zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS. Dwa dni później prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi w Sejmie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej, z której miałby zostać utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. W maju Sejm przyjął projekty ustaw, których celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Komentował je w Polskim Radiu 24 komentarz dr Dawid Piekarz, politolog z Instytutu Staszica.

MAJ

Nowelizacja ustawy o SN

Udostępniono treść projektu PiS nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewidywał, że skarga nadzwyczajna będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich, a asesorów sądowych będzie mianował prezydent. 
Wcześniejszą ustawę o SN Sejm uchwalił 8 grudnia 2017 r.; przepisy weszły w życie 3 kwietnia. Ustawa wprowadziła możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat; mogło je składać osiem podmiotów m.in. RPO, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK. 9 maja Sejm uchwalił nowelizację. - Ograniczenie możliwości składania skargi nadzwyczajnej do prokuratora generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich wynika z poczucia, że te dwa organy są najlepiej przygotowane do składania tych skarg - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".

Nowoczesna bez "ojca"

Założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że opuszcza partię. - Nowoczesna to moje własne dziecko, ale które dziś już podąża swoją własną drogą - zaznaczył. Wcześniej z Nowoczesnej odeszła posłanka Joanna Schmidt. Podkreśliła, że nie może się zgodzić na sposób, w jaki traktowane są wartości Nowoczesnej i osoby, które na rzecz tych wartości pracują. - Nie godzę się na sekowanie w partii wartościowych ludzi - mówiła. - Politycy odchodzą, zakładają nowe ugrupowania, czasem wracają. To jest koloryt partii politycznych - komentowała Barbara Dolniak, która pozostała w ugrupowaniu.

Komenda uniewinniony

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Śledztwo w tej sprawie zostało wznowione na prośbę rodziców Małgorzaty K. przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę i w czerwcu ub.r. prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. - To niezwykły dramat. Nie jesteśmy sobie stanie wyobrazić, co czuje człowiek, który spędził 18 lat w więzieniu - mówił w Debacie Dnia Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej", odnosząc się do sprawy.

CZERWIEC

"Dobry start" w Dzień Dziecka

Premier Mateusz Morawiecki podpisał 1 czerwca rozporządzenie ws. wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł dla każdego uczącego się dziecka. Pieniądze mają być wypłacane w ramach programu "Dobry start". Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że jednym z najważniejszych wydarzeń w 2018 r. w jej resorcie było właśnie wprowadzenie programu "Dobry start". - Z programu, który udało się sprawnie wprowadzić, skorzystało 4,5 mln uczniów. 50 proc. wniosków złożono drogą online - wskazała. O programie mówiła też na antenie Polskiego Radia 24.

Zmarła Irena Szewińska

29 czerwca w wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska. Specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców, a przy tym jedną z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Zdobywała medale na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich - 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. "Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Przypominamy rozmowę Ireny Szewińskiej z Cezarym Gurjewem w audycji "Przy muzyce o sporcie".

Zmiany w noweli ustawy o IPN

Sejm przyjął zmiany w noweli ustawy o IPN, zakładające odejście od przepisów karnych. Zmiany uchyliły art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Z wnioskiem do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o punkt dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zwrócił się wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki. Tego samego dnia Senat przyjął nowelizację bez poprawek a prezydent ją podpisał. 27 czerwca wieczorem premierzy Mateusz Morawiecki w Warszawie i Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie ogłosili wspólną, sześciopunktową, deklarację. Podkreślili w niej "brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych". "Rządy Polski i Izraela bardzo ostro potępiają wszelkie formy antysemityzmu i wyrażają swoje zaangażowanie, aby przeciwstawiać się wszelkim jego formom; wyrażają także odrzucenie antypolonizmu" - głosi deklaracja, którą odczytał premier Mateusz Morawiecki. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj z zadowoleniem przyjął nowelizację polskiej ustawy o IPN. - Myślę, że nowelizacja spowodowała zakończenie pewnych napięć z Izraelem i innymi naszymi partnerami. Wbrew intencjom tych, którzy byli pomysłodawcami ustawy, została ona trochę opacznie zrozumiana - stwierdził na antenie Trójki ówczesny rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

LIPIEC

Polscy strażacy "podbili" Szwecję

Polscy strażacy przebywali w Szwecji. Wyjazd polskich strażaków do Szwecji wynikał z oficjalnej prośby tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary były skutkiem fali upałów, z którymi zmaga się cała Skandynawia. Udział Polaków w akcji gaszenia pożarów lasów w Szwecji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców tego kraju. Gdy polscy strażacy przemieszczali się w weekend z południa kraju do jego środkowej części, ich konwój był po drodze witany przez grupy ludzi, często z transparentami, trąbkami i polskim flagami. Internauci ze skandynawskiego kraju dzielili się filmami i zdjęciami polskiej grupy strażaków. Reportaż  pt. "Tack Polen" Antoniego Rokickiego przybliża sprawę.

Śmierć legend polskiej muzyki

28 lipca zmarła Olga Sipowicz - "Kora" wokalistka, autorka tekstów piosenek, liderka zespołu Maanam - miała 67 lat. - Wraz z nadejściem Kory rozpoczęła się w polskiej muzyce nowa, wspaniała epoka - wspominał wybitną artystkę dziennikarz muzyczny Czwórki Jacek Kruczek. Dzień później odszedł Tomasz Stańko ­- trębacz, kompozytor i aranżer jazzowy, jeden z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej - miał 76 lat. W wieczorze płytowym na antenie Dwójki wspominano dwoje wielkich artystów.

Bez referendum ws. konstytucji

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie przez prezydenta konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Większość bezwzględna konieczna do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum wynosiła w środowym głosowaniu 47 głosów. Za podjęciem przez Senat takiej uchwały opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52. - Idei referendum konsultacyjnego ws. konstytucji nie odrzucamy. Cieszymy się, że prezydent cały czas podnosi postulat dotyczący zmiany ustawy zasadniczej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Bielan, wicemarszałek Senatu

SIERPIEŃ

Sprzedawcy "dopalaczy" jak dilerzy

Osoby sprzedające "dopalacze" traktowane są tak samo jak osoby sprzedające narkotyki - zaczęły obowiązywać przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Do tej sprawy odniósł się w audycji "W samo południe" Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. 

Rocznica Powstania Warszawskiego

Odbyły się oficjalne uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele partii politycznych. Jak co roku mieszkańcy Warszawy zatrzymali się o godz. 17, by przy dźwięku syren uczcić minutą ciszy pamięć powstańców. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję, by zwiększyć dwukrotnie fundusz wsparcia dla żyjących powstańców, żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, a także by groby m.in. powstańców warszawskich, które nie mają już opiekunów, były utrzymywane przez państwo. Wspomnienia powstańców i inne materiały można znaleźć w specjalnym serwisie Polskiego Radia.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego; na Wisłostradzie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Bitwa Warszawska to historia naszego zwycięstwa, naszej wielkiej dumy przed całym światem, bo Polacy, polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed "czerwoną zarazą"; kto wie, co by się stało gdyby nie męstwo polskich żołnierzy - mówił prezydent. - W tym miejscu Europy i z taką historią oraz bohaterami mamy powód i obowiązek obchodzenia świąt narodowych - mówił w Polskim Radiu Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.

WRZESIEŃ

Obchody na Westerplatte

Na gdańskim Westerplatte odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie MON i MSWiA. - Z Westerplatte zwracam się do wszystkich rodaków: tych którzy nam sprzyjają, do naszych przeciwników i do opozycji, by takie miejsca jak to były miejscami zgody - mówił premier. Zaapelował też: pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości 11 listopada; w ten dzień bądźmy razem. Nikt nie spodziewał się tego, że punkt ten tak długo będzie w stanie odpierać niemieckie ataki - podkreślił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej, który był gościem Polskiego Radia 24 przy okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Konwencje dwóch największych ugrupowań

2 września w Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że obóz Zjednoczonej Prawicy mówił, że chce, aby "wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było tak, jak na zachód od naszych granic". Premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe; programy termomodernizacji budynków mieszkalnych "Ciepły dom" , "Segregujesz-płacisz mniej", "Nowoczesna gmina" oraz "Sto megabitów na stulecie niepodległości". Zapowiedział też środki na budżet obywatelski w gminach. 8 września  odbyła się pierwsza wspólna konwencja wyborcza PO i Nowoczesnej, która zainaugurowała kampanię Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi. Hasła wyborcze Koalicji to: "Polska ma przyszłość" oraz "Wszystko w twoich rękach". Propozycjami programowe KO do wyborów samorządowych były: przyjazna szkoła, darmowy bilet dla dzieci, Polska bez smogu, pomoc seniorom, rozwój infrastruktury i "zakończenie dwuwładzy w województwach", czyli wzmocnienie władzy marszałków kosztem wojewodów. - Konwencje są o tyle znaczące, że mobilizują działaczy danej partii - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Eliza Olczyk ("Wprost").

Spotkanie prezydentów

W Białym Domu rozmowy par prezydenckich Polski Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i Melanii Trump. Prezydenci podpisali polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby "przydatne" dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA. - - Widać dobrą wolę i klimat tych rozmów. Sam fakt, że po spotkaniu odbywa się konferencja prasowa, co nie zawsze ma miejsce, wskazuje na to, że prezydent Trump zgodził się nadać tej wizycie wysoki poziom tzw. oficjalna wizyta robocza - komentował prof. Zbigniew Lewicki.

PAŹDZIERNIK

Kolejna "afera taśmowa"

Onet.pl opublikował artykuł zatytułowany "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego", w którym dziennikarze powołali się na akta afery taśmowej, do których mieli dotrzeć. Według informacji Onetu kelnerzy skazani w wyniku afery taśmowej obciążyli w swoich zeznaniach obecnego premiera, w latach 2007- 2015 prezesa banku BZ WBK. Na jednej z taśm - jak podał portal - "Morawiecki miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy". - W polityce to, w jakim momencie publikuje się kluczowe materiały, nigdy nie jest bez znaczenia - mówił na antenie Trójki Marcin Makowski ("Do Rzeczy", "wp.pl").

Seksistowskie żarty prezydenta Legionowa

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Rezygnacja miała związek z jego wypowiedziami podczas spotkania wyborczego, gdzie padały m.in. seksistowskie żarty pod adresem kandydatek jego komitetu do rady miasta. - To co widzieliśmy i słyszeliśmy z ust pana Smogorzewskiego było delikatnie mówiąc obrzydliwe - komentował Tomasz Walczak z "Super Expressu".

I tura wyborów samorządowych

21 października o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych. Głosowanie - w którym wybieraliśmy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - zakończyło się o godz. 21. W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11. W stolicy kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski w I turze wygrał wybory na prezydenta Warszawy, uzyskując 56,67 proc. głosów. Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki otrzymał 28,53 głosów. - Prawo i Sprawiedliwość wygrało po raz czwarty z rzędu wybory - mówił na antenie Trójki Jarosław Sellin. Dodał, że na poziomie sejmiku partia rządząca "pozsykała milion nowych wyborców". W tej samej audycji Gabriela Lenartowicz z PO stwierdziła, że wyniki w wielkich miastach to "niewątpliwie sukces Koalicji Obywatelskiej".

LISTOPAD

Druga odsłona wyborów

4 listopada odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Krakowie Jacek Majchrowski pokonał Małgorzatę Wassermann. W Kielcach Bogdan Wenta pokonał Wojciecha Lubawskiego. W gdańsku Paweł Adamowicz pokonał Kacpra Płażyńskiego. Publicyści komentowali te wyniki na antenie Polskiego Radia 24.

Stulecie odzyskania niepodległości

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę odzyskania niepodległości. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierz oświadczył, że to wielkie święto wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. - Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być tak razem. Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym - wierzę w to głęboko - jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski  - mówił. Prezydent podpisał też deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako "trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu". Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Orderem Orła Białego 25 osób - "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP". Wśród uhonorowanych tym najwyższym polskim odznaczeniem znaleźli się m.in. Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Stefan Banach. Po południu ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko". Prezydent Andrzej Duda dziękował, że jego uczestnicy przyszli z biało-czerwonymi flagami. - Jest pod nimi miejsce dla każdego - to jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona - podkreślił. W marszu uczestniczyli też premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, minister SWiA Joachim Brudziński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na jeden marsz złożyły się dwa zgromadzenia - jedno organizowane przez rząd. Drugie zorganizowało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Polskie Radio przygotowało specjalny serwis z okazji stulecia odzyskania niepodległości Polski.

Sprawa KNF

Premier Mateusz Morawiecki wezwał 13 listopada szefa KNF Marka Chrzanowskiego do złożenia natychmiastowych wyjaśnień. Stało się to po artykule "Gazety Wyborczej", która napisała, że Leszek Czarnecki doniósł do prokuratury na szefa KNF Marka Chrzanowskiego, miał on oferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł. Chrzanowski złożył dymisję z pełnionej funkcji; premier dymisję przyjął, 27 listopada CBA zatrzymało byłego już szefa KNF. - Zostało to ujawnione w momencie, kiedy było wiadomo, że firmy biznesmena spadały bardzo mocno i trzeba było się ratować - mówił w audycji Debata Jedynki Robert Telus z PiS.

GRUDZIEŃ

Nie żyje Jolanta Szczypińska

W wieku 61 lat zmarła Jolanta Szczypińska, posłanka pięciu kolejnych kadencji reprezentująca w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała "Solidarność" w służbie zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Posłanka została pochowana 17 grudnia na cmentarzu komunalnym w Słupsku, w rodzinnym grobie, przy rodzicach i bracie. W uroczystościach pogrzebowych wziął udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. - Odejście Jolanty Szczypińskiej jest stratą nie tylko dla wyborców, ale również dla polityków, którzy z nią współpracowali i działali - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS).

Wotum zaufania dla premiera

Sejm udzielił 12 grudnia wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Premier zwrócił się do Sejmu z takim wnioskiem tego dnia rano. Występując w Sejmie premier zapowiedział, że nie będzie zapowiadanych podwyżek cen energii. - Proszę Wysoką Izbę o ocenę tego ostatniego roku, ostatnich trzech lat, ale też chciałbym wybiec w przyszłość te kolejne parę lat, bo mam nadzieję, że Polacy powierzą nam właśnie stery rządów za roku i będziemy mogli kontynuować nasze zmiany - oświadczył. 14 grudnia Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Kandydatem na premiera był szef PO Grzegorz Schetyna. - Odwołanie złego rządu to nasz obowiązek; PiS nakłada na Polaków jeden nowy ciężar fiskalny miesięcznie - mówił szef PO przedstawiając wniosek. - Rozliczymy was z każdej złotówki, każdego przestępstwa, z każdej niegodziwości, nie upiecze się wam - podkreślił Grzegorz Schetyna. - Ten temat od początku nie miał sensu od strony politycznej - jeśli chodzi o zmianę układu władzy. Te wnioski nie są składane po to, żeby zmienić polityczny układ sił - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

Tragedia w Karwinie 

20 grudnia w kopalni w Karwinie (Czechy) w wyniku zapalenia się metanu zginęło 13 górników. 12 górników ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej; 13 górnik jest obywatelem czeskim. Na głębokości ponad 800 metrów pracowało 23 górników; dziesięć osób zostało rannych, w tym trzy osoby hospitalizowano. W związku z tragedią prezydent Andrzej Duda ogłosił 23 grudnia dniem żałoby narodowej. - W miejscu, w którym dochodzi do wybuchu metanu, temperatura wynosi 1200 stopni Celsjusza. Chodzi oczywiście o epicentrum. Poza tym temperatura na dole, poprzez falę uderzeniową, jest wyższa niż 100 stopni. W takich warunkach nie mógłby pracować żaden człowiek - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska.

msze, PAP, IAR, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak