X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert o bonifikatach: konsekwencje obietnic trzeba ponosić

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:11
– Rafał Trzaskowski musiał się zmierzyć z uchwała pozostawionym przez poprzednie władze miasta. Kierując się prawdopodobnie rachunkiem ekonomicznym stwierdził, że bonifikata 60 proc. będzie bardziej optymalna z perspektywy budżetu miasta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sposób przekształcenia uzytkowania wieczystego we własność komentował na naszej antenie także mecenas Maciej Górski.
Audio
  • 21.12.18 Mec. Maciej Górski, prawnik, ekspert ds. nieruchomości
  • 21.12.18 Prof. Łukasz Młyńczyk, Uniwersytet Zielonogórski
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Mecenas Maciej Górski wyjaśniał mechanizm przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu we własność. - Użytkownicy staną się właścicielami gruntu z mocy prawa od 1 stycznia. Żeby mieć formalne potwierdzenie tego faktu, właściwy organ będzie musiał wydać zaświadczenie potwierdzające fakt przekształcenia i wskazujące, jaka jest należna z tego tytułu opłata, która będzie wynosiła 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste w roku poprzedzającym przekształcenie, którą mależy uiszczać przez kolejnych 20 lat. Do tej pory użytkownik płacił co roku opłatę za użytkowanie wieczyste i płaciłby je przez kolejne kilkadziesiąt lat. W tym momencie z mocy prawa staje się właścicielem gruntu i opłatę za uzyskanie tego tytułu wnosiłby w tej samej wysokości jedynie przez 20 lat. Zatem sytuacja ekonomiczna włascicieli po wejściu ustawy będzie lepsza. Dodatkowa bonifikata jeszcze pomniejsza te koszty. Oczywiście jej wysokość jest inna jeśli właścicielem gruntu jest skarb państwa, inna niż samorząd. Nie wszystkie gminy w Polsce podjęły jednak stosowne uchwały – zaznaczył gość.

Prof. Łukasz Młyńczyk komentował zamieszanie towarzyszące wprowadzenie bonifikat z tytułu przekształcenia w Warszawie. - Konsekwencje obietnic trzeba ponosić, Trzaskowski nie liczył na to, że tak decyzja spotka się ze zrozumieniem, zwłaszcza, że reprezentuje klub opozycyjny w stosunku do obecnej władzy i trudno, żeby Prawo i Sprawiedliwość nie wykorzystało tego momentu. Nie jestem przekonany, że zostanie to zapamiętane przez wyborców, przy pięcioletniej kadencji samorządu. Elementarz polityczny mówi o tym, że najtrudniejsze decyzje podejmuje się na początku, tak by miarę upływu czasu pamięć o nich wietrzała, to zamieszanie może się okazać nieistotnym epizodem kadencji. Zmiana decyzji władz miasta była niestety najwyraźniej wymuszona naciskiem ogólnopolskich władz Platformy Obywatelskiej, co pokazuje, że cała dyskusja o samorządności i o tym, jak to my sami decydujemy o naszym otoczeniu jest ułudą –.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 14:36, 15:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata poranka". Czy PO nie spełnia obietnic wyborczych w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 10:33
Po podjęciu nowej uchwały przez Radę Warszawy i anulowaniu bonifikaty 98 proc., tzw. opłaty przekształceniowe wzrosną np. z 400 zł do 8000 zł. O najnowszych decyzjach stołecznej rady miasta w piątkowej "Debacie poranka" dyskutowali: Agaton Koziński (Polska The Times), Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Żółciak o zapowiedzi prezydenta Trzaskowskiego: PO wystraszyła się konsekwencji politycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:24
– To kolejna rejterada, nie tylko Rafała Trzaskowskiego, ale Platformy Obywatelskiej jako całości – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Żółciak. Publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" odniósł się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Warszawy, że zwróci się on do przewodniczącej Rady Miasta o zwołanie sesji i będzie rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: Platforma chce wprowadzać swoje standardy do warszawskiej Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 19:22
– Rafał Trzaskowski jest tak otwarty na rozmowy, że po raz pierwszy przyszedł na sesję Rady Miasta i nie pozwolił na to, by ktokolwiek poza nim zabrał głos – powiedział Sebastian Kaleta, radny m.st. Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń, do jakich doszło w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta.
rozwiń zwiń