X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest decyzja Senatu ws. użytkowania wieczystego. Nie będzie wysokich podwyżek?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 18:00
Senat przyjął nowelizację ustawy, która przewiduje zamrożenie wysokich podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Platforma Obywatelska domagała się jednak wprowadzenia 98-procentowych bonifikat za szybkie wniesienie opłaty przekształceniowej w przypadku gruntów Skarbu Państwa. 
Audio
  • Senatorowie chcą zapobiec wysokim podwyżkom przyszłorocznych stawek za użytkowanie wieczyste gruntów. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
  • Senator Adam Gawęda o nowelizacji ustawy dotyczącej użytkowania wieczystego (IAR)
Sala obrad podczas pierwszego dnia 69. posiedzenia Senatu
Sala obrad podczas pierwszego dnia 69. posiedzenia SenatuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Od 1 stycznia użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe staną się ich właścicielami. Za przekształcenie trzeba będzie zapłacić 20. rocznych opłat przekształceniowych. Odpowiadają one wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązywałaby w 2019 roku. 

"Uniemożliwiamy tą ustawą nadmierne obciążanie obywatela"

Senator PiS Adam Gawęda wyjaśnia, że projekt ma przeciwdziałać drastycznym podwyżkom opłat za użytkowanie wieczyste, wprowadzanym tuż przed wejściem w życiem zmian w prawie. - Uniemożliwiamy tą ustawą nadmierne obciążanie obywatela w trakcie prowadzenia przekształcenia. Jeśli jednostka samorządu terytorialnego chce zmienić te warunki, tak jak w przypadku Warszawy o kilkaset procent podnieść wartość, to musi to uczynić z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, żeby obywatel, nie tylko mieszkaniec stolicy, mógł się do tego po prostu przygotować - wyjaśnił polityk. 

Równocześnie ustawa - jak dodał - pozwoli uniknąć sytuacji, w których samorządy obniżają uchwalone wcześniej wysokie bonifikaty za wniesienie opłaty przekształceniowej "z góry".

Adam Gawęda przywołał przykład Rady Warszawy, gdzie przed wyborami samorządowymi wprowadzono 98-procentową ulgę za uiszczenie z góry opłaty przekształceniowej na gruntach miejskich. W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej upust obniżono do 60 procent, by po fali krytyki wrócić do zniżki na poziomie 98 procent. 

- Jeśli w danym mieście ta bonifikata będzie korzystniejsza dla obywatela, to ona może być wprowadzona od razu w roku następnym. Jeśli ona jest wprowadzona w tym roku, to będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku - powiedział Adam Gawęda, dodając, że w przypadku "drastycznie niekorzystnych" bonifikat, podnoszących de facto obciążenia mieszkańców, wejście w życie takich rozwiązań może się odbyć dopiero po roku. 

Zakaz gwałtownych wzrostów opłat

Do projektu swoje poprawki zgłosiła Platforma Obywatelska. Dotyczą one zarówno sposobu zamrożenia gwałtownych wzrostów opłat za użytkowanie wieczyste, jak również samych bonifikat. Senator Piotr Florek proponował ustanowienie maksymalnych wzrostów opłat za użytkowanie wieczyste do 150 procent. Mówił też o konieczności podwyższenia ulgi za przekształcenie na gruncie Skarbu Państwa. - Ta poprawka zmienia te bonifikaty zapisane w ustawie. Tam w pierwszym roku było 60 procent. Zamiast tego jest zapisane 98 procent, czyli byłoby to wyrównane - wyjaśniał Piotr Florek. 

Projekt o tożsamej treści złożyli w Sejmie posłowie PO. W ich ocenie, 98-procentowa bonifikata za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, byłaby przywróceniem sprawiedliwości. W myśl obecnych przepisów, ustalenie ulgi w opłatach za przekształcenie gruntów należących do samorządów, jest domeną poszczególnych gmin.  

dcz/kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwłaszczenie - jak to zrobić jak najmniejszym kosztem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:35
Od 1 stycznia 2019 r. około 2,5 milionów Polaków zostanie właścicielami gruntów na których stoją ich domy lub bloki mieszkalne. Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii a grunty przejdą we własność mieszkańców. 
rozwiń zwiń