Waldemar Pawlak

2007-12-05, 07:38

Waldemar Pawlak

"Dziennik" dokonał nadużycia sugerując, iż minister sprawiedliwości zadecydował o uchyleniu listu gończego za Ryszardem Krauze"

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział w "Sygnałach Dnia", że "Dziennik" dokonał nadużycia sugerując, iż minister sprawiedliwości zadecydował o uchyleniu listu gończego za Ryszardem Krauze.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że decyzja została podjęta przez prokuratorów, którzy wcześniej zadecydowali o wystawieniu nakazu zatrzymania właściciela Prokomu. Zdaniem Pawlaka decyzja prokuratury może być przejawem normalności, ponieważ sankcje zastosowane wobec podejrzanego powinny być równomierne do oskarżeń.

Przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprzeczył, że zdjęcie sankcji wobec Krauzego jest przejawem powrotu "starych czasów". Posłowie PiS zarzucają nowemu rządowi uprzywilejowane traktowanie najbogatszych Polaków. Wicepremier zaznaczył, że sprawa Krauzego powinna zostać wyjaśniona przez sąd.

Waldemar Pawlak powiedział, że problem uchylenia rosyjskiego embarga na polskie mięso leży w kompetencjach Unii Europejskiej.

Zdaniem wicepremiera decyzja o zniesieniu embarga zostanie podjęta po serii negocjacji między przedstawicielami Unii a Federacji Rosyjskiej. Pawlak powiedział, że nie można przewidzieć daty zniesienia zakazu eksportu mięsa, ponieważ dyskusja na ten temat musi odbyć się na wielu szczeblach kompetencyjnych.

Waldemar Pawlak uznał doniesienia "Dziennika" o chęci sprzedania polskich firm energetycznych Rosjanom - za prowokację. Jego zdaniem gazeta musiała reprezentować czyjeś interesy i dlatego powstał ten artykuł. Jednocześnie przewodniczący PSL-u powiedział, że strategiczne spółki skarbu państwa są ustawowo zabezpiecznone przed "wrogim przejęciem", lub utratą kontroli państwa nad firmą. Pawlak zaznaczył, że podmioty skarbu państwa są dodatkowo zabezpieczone przez prawa Unii Europejskiej.

Gość Polskiego Radia wyraził nadzieję, że relacje między prezydentem a rządem zaczną opierać się o demokratyczne i konstytucyjne zasady. Wicepremier dodał, że ostatnio można było dostrzec zacieranie się kompetencji między poprzednim rządem a urzędem Lecha Kaczyńskiego. Wicepremier liczy na to, że Donald Tusk i prezydent Kaczyński uregulują swoje wzajemne stosunki.

Waldemar Pawlak uważa, że media publiczne powinny zacząć się koncentrować na sprawach ważnych takich jak inicjatywy społeczne. Jego zdaniem podczas ostatnich dwóch lat media te były tubą propagandową jednej partii, Wicepremier zwrócił uwagę, że było to bardzo złą praktyką, biorąc pod uwagę ustawowy charakter tych mediów. Płacenie abonamentu przez obywateli, w momencie kiedy media publiczne nie reprezentują obiektywnych poglądów, jest według Waldemra Pawlaka niesprawiedliwe.

 

Polecane

Wróć do strony głównej