X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
JAZZ.PL

Muzyka Zbigniewa Seiferta w interpretacjach Atom String Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:27
Jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na jazzowej mapie świata zagrał dla słuchaczy radiowej Dwójki w koncertowym cyklu "Jazz.PL"! W studiu S3 Atom String Quartet wykonał kompozycje z albumu "Zbigniew Seifert", czyli pierwszej autorskiej płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym. Zapraszamy do oglądania! 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]

atom string quartet 1200.jpg
Atom String Quartet: Zbigniew Seifert całe życie poświęcił muzyce jazzowej

Muzycy Atom String Quartet mówią, że wybór płyty z bogatego dorobku Zbigniewa Seiferta nie był prosty. Zespół zdecydował się na album z 1977 roku, mimo że sam Seifert nie był z niego w pełni zadowolony. To była pierwsza autorska płyta polskiego skrzypka, która ukazała się na amerykańskim rynku muzycznym. Kontrakt z wytwórnią Capitol Records niósł ze sobą większe możliwości, jak zaangażowanie do nagrań licznego i silnego składu (m.in. Michael Brecker, Randy Brecker, Philip Catherine), ale oznaczał także artystyczne kompromisy, jak włączenie do repertuaru utworu "For The Love Of You" autorstwa grupy The Isley Brothers, która w latach 70. odnosiła swoje największe sukcesy na rynku muzyki rozrywkowej. 


Atom String Quartet w cyklu Jazz.PL 15.JPG
Atom String Quartet w cyklu Jazz.PL. Zobacz galerię

Płyta "Zbigniew Seifert" nie jest najlepszą w dorobku legendarnego polskiego skrzypka, ale zauważyliśmy, że przełożenie tych nieco popowych utworów na grunt kwartetu smyczkowego może działać zdecydowanie lepiej niż próba przekładania utworów modalnych, z których Seifert jest znany. Kompozycje z tego albumu są bardzo wdzięcznym materiałem, punktem wyjścia do dalszych poszukiwań – mówią członkowie Atom String Quartet.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

"Atom String Quartet to jeden z najważniejszych kwartetów smyczkowych współczesnej muzyki, bez względu na gatunek" – tak o polskim zespole pisze Ian Patterson z prestiżowego "All About Jazz". Formacja łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

 

Skład zespołu:

Mateusz Smoczyński – skrzypce

Dawid Lubowicz – skrzypce

Michał Zaborski – altówka

Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Atom String Quartet Atom String Quartet

Koncert poprowadził Roch Siciński.

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (10.09) w godz. 18.00-19.00.