X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
JAZZ.PL

Maciej Obara Quartet w Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 19:00
Bohaterem ostatniego spotkania w ramach cyklu "Jazz.PL" był kwartet Macieja Obary. Koncert był transmitowany na falach radiowej Dwójki, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.
Maciej Obara
Maciej ObaraFoto: Cezary Piwowarski/PR

Na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL" usłyszeliśmy m.in. utwory z płyty "Three Crowns" kwartetu saksofonisty Macieja Obary.

Krzysztof Gradziuk 1200.jpg
RGG - rozpędzone trio przed koncertem w Dwójce

Maciej Obara jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego pierwsze autorskie trio współtworzyli: Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja). W 2007 roku zespół zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej i nagrał płytę "Message From Ohayo" w Polskim Radiu Katowice. Dyskografia Macieja Obary to kilkanaście albumów nagranych w różnych, często międzynarodowych składach. Na kształt twórczości saksofonisty miała wpływ współpraca z Tomaszem Stańką, wtedy też Obara poznał bratnią duszę, wybitnego pianistę Dominika Wanię, co miało wpływ na późniejszą drogę artystyczną obu muzyków.

Maciej Obara 1200.JPG
Maciej Obara Quartet w Jazz.PL

Jego dwa ostatnie jak dotychczas albumy, "Unloved" (2017) i "Three Crowns" (2019) ukazały się nakładem słynnej niemieckiej wytwórni płytowej ECM. W 2018 roku Maciej Obara otrzymał "Fryderyka" w kategoriach "Muzyk jazzowy roku" i "Jazzowy album roku" (za "Unloved"). W tym samym roku przyznano mu nagrodę "Koryfeusz Muzyki Polskiej" w kategorii Osobowość Roku. 

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL>>>>

Trzy korony

Tytuł albumu "Three Crowns" odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych – gór położonych na granicy polsko-słowackiej. Najnowszy materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne w marcu 2019 r., to sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów pióra polskiego kompozytora muzyki poważnej, współczesnej i religijnej Henryka Mikołaja Góreckiego (1993-2010). Obara poznał rodzinę Góreckich podczas swojego pobytu w Katowicach, mieście, w którym żył i tworzył słynny artysta. Jego spadkobiercy po raz pierwszy wyrazili aprobatę dla interpretacji utworów Góreckiego przez przedstawiciela muzyki improwizowanej.

Obara zmierzył się z dwiema kompozycjami Góreckiego – pierwszą częścią suity "Trzy utwory w dawnym stylu" (1963 r.) oraz "Małe requiem dla pewnej Polki" (1993 r.). Saksofonista wraz z członkami swojego kwartetu Dominikiem Wanią, Ole Mortenem Våganem oraz Gardem Nilssenem, dodał dziełom Góreckiego intensywności, umiejscawiając utwory w stylistyce współczesnego jazzu.

Kwartet indywidualności

Zespół Obary to sojusz indywidualnych osobowości, instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to "improwizatorzy o kosmicznej energii", jak określił ich John Fordham z "The Guardian". Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej.

Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Hołd dla Stańki artyści oddają w utworze zamykającym album "Three Crowns". To elegijna ballada autorstwa Obary, zatytułowana "Mr. S", która bliska jest charakterem słynnej "Balladynie".

Skład zespołu:

Maciej Obara - saksofon altowy

Dominik Wania - fortepian

Max Mucha - kontrabas

Michał Miśkiewicz - perkusja

(materiały prasowe)


Maciej Obara Quartet w Studiu S-3 Maciej Obara Quartet w Studiu S-3
Maciej Obara Quartet w Studiu S-3 Maciej Obara Quartet w Studiu S-3
Maciej Obara Quartet w Studiu S-3 Maciej Obara Quartet w Studiu S-3
Foto: Cezary Piwowarski

Koncert poprowadził Piotr Metz.

***

Do słuchania i oglądania koncertu w ramach cyklu Jazz.PL zapraszaliśmy w piątek (18 czerwca) o godz. 18.00. Transmitowaliśmy go na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Jazz