X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
JAZZ.PL

Kultowa formacja Tie Break w koncertowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 19:00
- Tie Break to znacznie więcej niż zespół – to stan umysłu i stan ducha. A Duch, jak wiadomo, wieje kędy chce. I jak ktoś pięknie powiedział – Tie Break to plemię dmuchające w jedno ognisko - mówił Piotr Metz, który prowadził piątkowy koncert w audycji Jazz.PL.

logo jazz.pl.jpg
Jazz.PL - zobacz wszystkie koncerty
W latach osiemdziesiątych grupa Tie Break odmieniła oblicze polskiej sceny muzycznej, a blisko czterdzieści lat później młodzi artyści wciąż zazdroszczą członkom tej formacji witalności w improwizacjach i scenicznej ekspresji. Zasłużony kwintet powróciłł w koncertowym wydaniu w ramach audycji Jazz.PL
Choć w 2019 roku Tie Break wydał album zatytułowany "The End", to ten występ przekonał, że jest zdecydowanie za wcześnie na podsumowania, czy zamykanie tak ciekawego rozdziału w historii polskiej muzyki.

- W świecie Tie Break czas płynie inaczej. Wolność artystyczna, będąca uosobieniem wszelkiej wolności, pozwoliła im zmienić na zawsze bardzo wiele w muzyce wokół nas i w nas samych. Tie Break to znacznie więcej niż zespół – to stan umysłu i stan ducha - mówił Piotr Metz.

Tie Break jest kamieniem milowym sceny muzycznej, nie tylko w kategoriach jazzu. W obrębie offowej subkultury lat osiemdziesiątych szybko zdobyli pozycje najciekawszego outsidera. Trzon grupy stanowi czwórka artystów: Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski, Janusz "Yanina" Iwański, Antoni "Ziut" Gralak.

Chuligani jazzowej sceny istnieli poza oficjalnym obiegiem, nieobecni w komunistycznych mediach. Odcięci od zagranicznych wyjazdów stworzyli wokół zespołu własne artystyczne środowisko. Tie Break uważany jest za prekursora jassu i zespół, który ukształtował świadomość wielu współczesnych muzyków. To formacja stale poszukująca i rozbudowująca własny styl i brzmienie, nie stroniące od jazzu, awangardy i rocka.

Obecnie członkowie grupy są cenionymi muzykami sesyjnymi, kompozytorami i producentami, prowadzą indywidualne projekty artystyczne, ale gdy spotykają się pod wspólnym szyldem, sprawiają wrażenie, jakby przez te wszystkie lata grali ze sobą bez choćby najkrótszej przerwy, nieustannie rozwijając zespołową wypowiedź pełną radości i wolności.

Zespół Tie Break wystąpił w składzie:

Antoni "Ziut" Gralak – trąbka

Janusz "Yanina" Iwański – gitara

Marcin Pospieszalski – gitara basowa

Mateusz Pospieszalski – saksofony

Frank Parker Jr. – perkusja

***

Już teraz zapraszamy na najbliższe odcinki pasma Jazz.PL. W kolejny piątek w studiu S3 wystąpi zespół Jazz Forum Talents, a 30. kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Jazzu, Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński poprowadzą na antenie Dwójki specjalną audycję z koncertowymi perełkami odkrytymi w Archiwum Polskiego Radia.

"Jazz.PL" to audycja, w której prezentowane są nagrania koncertowe z polskimi jazzmanami w rolach głównych. Dziennikarze radiowej Dwójki proponują nowe produkcje koncertowe oraz perełki z Archiwum Polskiego Radia. "Jazz.PL" w każdy piątek o godzinie 18:00 w Dwójce.

Zobacz więcej na temat: Jazz