X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

"Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej szlakiem Ducha Gór

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:00
Od wielu lat Program 1 Polskiego Radia jest na Polanie Jakuszyckiej, gdzie zimą rozgrywany jest Bieg Piastów. Od 8 lat jest też letnia edycja Biegu. Nie mogło na nim zabraknąć "Lata z Radiem", gdyż radiowa Jedynka jest patronem medialnym wydarzenia. Jednocześnie tegoroczne "Lato z Radiem" pożegnało się ze słuchaczami
Audio
  • "Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej cz. 1.(Jedynka)
  • "Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej cz. 2.(Jedynka)
  • "Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej cz. 3. (Jedynka)
Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf (P) i Grzegorz Frątczak
Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf (P) i Grzegorz FrątczakFoto: PR

Prawie 1,3 tys. osób z całej Polski weźmie udział w 8. Letnim Biegu Piastów, który jest rozgrywany w sobotę i niedzielę na pięknych trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zawodnicy w sobotę rywalizują na dystansach 21 i 50 km w biegu górskim, a w niedzielę 12 km oraz na 12 km w nordic walking. 

Jak przygotować się do biegu, żeby wziąć udział w  imprezie? Piotr Galus (prowadzący w Jedynce "Gimnastykę Poranną") zwraca uwagę, że nie można wystartować, kiedy na bieg przyjechało się po wstaniu od przysłowiowego biurka. Przygotowania należy rozpocząć około roku wcześniej, trzeba systematycznie zwiększać przebiegnięte dystanse, chodzić na siłownię, aby nabrać kondycji i stosować odpowiednią dietę. - Przed biegiem trzeba zjeść dużo węglowodanów, na przykład pizzę lub spaghetti, bo one dają nam energię - radzi trener. Podkreśla też, że buty do biegania po górach różnią się od obuwia, które używa się podczas biegu w płaskim terenie.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf zachwala tereny wokół miasta. Można tam biegać, jeździć na rowerze, a zimą na nartach. Ci, którzy nie są zainteresowani uprawieniem sportu mogą tez znaleźć wiele atrakcji takich jak muzea, czy punkty widokowe. Takim miejscem jest Orla skała, która w Średniowieczu była miejscem kultu, gdyż tak wtedy, jak i teraz chwieje się. - To jest Chybotek, ale zapraszam na platformę Złoty widok, przepiękne miejsce i bajeczna sprawa - mówi burmistrz. Takich platform na terenie miasta jest pięć.

W niedzielnym biegu na dystansie 12 kilometrów weźmie udział Patryk Michalski. Reporter Jedynki opowiada o Szlaku Ducha Gór. Szlak ma ponad 20 kilometrów, a na trasie jest 17 miejsc, które warto zobaczyć. - To są głazy, a obok nich piktogramy, w każdym miejscu inny - wyjaśnia. Jeśli się odrysuje te piktogramy w notesie, to w Centrum Informacji Turystycznej można otrzymać certyfikat zdobywcy Szlaku Ducha Gór wraz z upominkiem.

Agnieszka Rozenek, kierownik Referatu Promocji Szklarskiej Poręby, radzi, że zanim wyruszy się w trasę warto poznać legendę o Duchu Gór. Wszystkie potrzebne materiały są w Centrum Informacji Turystycznej, łącznie z mapką szlaku. Ale Szklarska Poręba to również rowerowa kraina. - Jej sercem są Góry Izerskie - mówi Agnieszka Rozenek. Zaznacza, że są tu trasy dla zupełnych amatorów z niewielkimi przewyższeniami, ale również szlaki dla bardziej zaawansowanych cyklistów. 

Leszek Kosiorowski, rzecznik Biegu Piastów wspomina, że po ogłoszeniu okresu pandemii były wątpliwości, czy uda się imprezę zorganizować, a następnie czy przyjadą biegacze. - Ale możemy na nich liczyć, jest prawie komplet, jest super - cieszy się rzecznik. Zapowiada, że ostatni weekend września to będzie Rowerowy Bieg Piastów, który zostanie przeprowadzony na trzech trasach 20,40 i 60 kilometrów po najatrakcyjniejszych zakątkach Gór Izerskich. Przypomina, że 1 września rozpoczynają się zapisy na 45. zimowy Bieg Piastów.

W audycji poznaliśmy również laureatów tegorocznego konkursu "Moje archiwum". Przez całe lato zachęcaliśmy do przysyłania pamiątek związanych z rokiem 1920. Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wyniki przedstawiła przewodnicząca kapituły, zastępca naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka.

Pierwsze miejsce zajął Dziennik Ignacego Ochędzana z czasu 12.11.1918-1.06.1920. Autor zginął 21.06.1920 z rąk bolszewików. Fragmenty dziennika i fotografie autora przesłała Anna Domagała.

Drugie miejsce Kapituła przyznała zbiorowi patriotycznych telegramów z 1920 roku, nadesłanych przez Aleksandrę Kochanowską. Jej dziadkowie dokumentowali ślub kolekcjonując okolicznościowe telegramy. Jest ich około 1560, a na każdym są elementy patriotyczne.

Trzecią nagrodę przyznano Świadectwu bohaterskiej walki i śmierci Stefana Zimnego przesłane przez Mateusza Zimnego.

>>> [Zobacz nagrodzone prace]<<<
 
***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Goście: Mirosław Graf (burmistrz Szklarskiej Poręby), Agnieszka Rozenek (kierownik Referatu Promocji Szklarskiej Poręby), Leszek Kosiorowski (rzecznik Biegu Piastów)

Data emisji: 29.08.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag

. .

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finałowy koncert "Lata z Radiem": Matt Dusk na wakacyjnej scenie Programu 1

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 21:23
Od lat czaruje jazzowo-swingującymi hitami, a publiczność koncertowa uwielbia go za atmosferę, jaką wprowadza podczas spotkań na żywo. Koncert on-line Matta Duska był jednocześnie finałem cyklu muzycznych spotkań „Lata z radiem”. Wtorkowy występ był transmitowany na stronie internetowej Jedynki i latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Programu 1. W piątek o godz.20.00 retransmisja koncertu w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satay, nasi goreng i tempeh. "Lato z Radiem" w poszukiwaniu smaków Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 12:00
"Selamat pagi" (dzień dobry)! W ramach audycji "Lato z Radiem" wspólnie z Małgorzatą Raduchą zajrzeliśmy do Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" na podwórku Wojciecha Siudmaka w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 12:00
Na elewacje kamienicy przy ulicy Więckowskiego 4 przeniesiony został pełny fantastycznych postaci i światów obraz "Narodziny dnia" autorstwa Wojciecha Siudmaka.
rozwiń zwiń