X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

Matt Dusk: koncert w Polsce to był nasz pierwszy zagraniczny występ od marca

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:50
Z kanadyjskim wokalistą, muzykiem i kompozytorem, twórcą oryginalnych projektów z pogranicza jazzu, swingu i popu, rozmawialiśmy m.in. o koncercie w ramach "Lata z Radiem", muzyce, karaoke, polskiej kuchni, podrywaniu i garniturach. We wtorek artysta wystąpił na scenie "Lata z Radiem". Dziś (28.08) o godz. 20.00 będzie można wysłuchać retransmisji koncertu na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z gwiazdą "Lata z Radiem" Mattem Duskiem - cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Spotkanie z gwiazdą "Lata z Radiem" Mattem Duskiem - cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Spotkanie z gwiazdą "Lata z Radiem" Mattem Duskiem - cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
Matt Dusk
Matt DuskFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W rozmowie z Grzegorzem Frątczakiem Matt Dusk przyznał, że w młodości nie wiedział wiele o Polsce, ot tyle, że leży w Europie. - W 2008 roku wystąpiłem po raz pierwszy w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree. Piękne kobiety, piękne lato - to były powody by tu wrócić - stwierdził ze śmiechem.

Poruszyliśmy temat znanych na cały świat polskich pierogów. Artysta wyjaśnił, że jego rodzina ze strony taty pochodzi z Ukrainy i z pierogami zetknął się już w dzieciństwie. Z tym daniem ma dobre wspomnienia. - Polska kuchnia jest jedną z moich ulubionych. Gdy przyleciałem teraz do Polski i ktoś mnie zapytał: co chcesz zjeść, odpowiedziałem: golonkę - powiedział. Przyznał jednak, że gdy odwiedza inne państwa to zamiast jeść woli... kosztować lokalnych alkoholi. 

Z alkoholi przeszliśmy płynie do tematu karaoke, którego, jak się okazało, Dusk jest wielkim fanem. Szczęśliwcy mogą nawet natrafić na niego w klubach, które oferują wieczory z karaoke. Według artysty w karaoke najfajniejsza jest atmosfera. Nie trzeba znać języka, w którym napisana jest piosenka ani ludzi, którzy biorą udział we wspólnym śpiewaniu, by dobrze się bawić.

Zapytany, jakie piosenki lubi śpiewać podczas karaoke, odpowiedział, że klasyki. Najbardziej inspirująca jest dla niego muzyka z lat 60. Wiele razy spotykał się z opinią, że jest za młody, by ją wykonywać. - W tym roku skończę 42 lata. Śpiewam od 25 lat. Wydaje się, że to długo, ale lata doświadczenia w muzyce jazzowej przeliczne są inaczej. Tu jestem dzieciakiem - zaznaczył.

Matt Dusk przyznał, że koncert w ramach "Lata z Radiem" był jego pierwszym od marca występem poza ojczystą Kanadą. Przy tej okazji zwrócił uwagę, że radio w Polsce różni się od tego w Kanadzie czy w Ameryce. Wskazał, że u nas jest różnorodność, pojawiają się różne gatunki, od muzyki klasycznej, przez pop, rap po disco polo a stare numery mieszkają się z nowymi. W USA lecą aktualne hity z czołówek notowań.

Zapytany o to, jak sobie radził i co robił w trakcie lock downu związanego z pandemią koronawirusa, wytłumaczył, że wraz z przyjaciółmi spotykał się i tworzył online. Ocenił, że ten dziwny czas to także nowe doświadczenia. Podczas koncertu na żywo ma się zupełnie inny kontakt z publicznością niż w trakcie występów online. - Za pośrednictwem czatów publiczność zadaje pytania, zostawia swoje sugestie, prosi o piosenki - wymienił.

W tej części rozmowy mówiliśmy także o stylu ubierania się artysty i o tym, jak poderwał swoją żonę:

W trzeciej części rozmowy wróciliśmy do tematu koncertów. Dusk powiedział, że woli występować w mniejszych klubach niż na dużych salach koncertowych. - Koncert w klubie to większe wyzwanie. Trzeba się skupić na każdej osobie, która przyszła - wyjaśnił. Dodał, że na jego koncerty często przychodzi jego mama. Staje wówczas gdzieś z tyłu, by móc się wcześniej ewakuować.  

Dlaczego artysta nie został ekonomistą i nie przejął rodzinnego biznesu? Jak wspomina współpracę z polskimi muzykami?

Rozmowa z Mattem Duskiem. Profil: PolskieRadio

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

Turystyczna Lista Przebojów powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Grzegorz Frątczak

Data emisji: 28.08.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Słyną z przyrody i gór urody" - "Lato z Radiem" prosto z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 13:35
"Dlaczego są takie piękne, dlaczego tak złe dla ludzi" – pytał zespół KSU z Ustrzyk w swojej piosence. Wraz z Małgorzatą Raduchą pokazaliśmy, że Bieszczady są i dobre i przyjazne, ale przede wszystkim niezwykle urozmaicone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" wysoko nad ziemią. Na farmie wiatrowej w Marszewie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:48
Pierwsze wzmianki o Marszewie (wymienianym wówczas także pod nazwą Maszewo) pochodzą z XVII w., kiedy było ono jedną z osad wchodzących w skład tzw. Chylońskich Pustek. Przez Marszewo przebiega szlak turystyczny "Wejherowski", oznaczony kolorem czerwonym. Przecina on osadę, następnie kierując się w okolice kompleksu byłych bunkrów. W okolicy działa farma wiatrowa, na której szczyt wjechał nasz reporter Maciej Walecki.
rozwiń zwiń