X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

Jakby tylko wyszli na spacer... ."Lato z Radiem" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 12:55
Wspólnie z Małgorzatą Głogowską odwiedziliśmy Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. To posiadłość podarowana żonie Iwaszkiewicza przez jej ojca Stanisława Wilhelma Lilpopa, gdzie w 1928 roku stanął dom, który wkrótce stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. 
Audio
  • "Lato z Radiem" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Cześć 1 (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Cześć 2 (Lato z radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Cześć 3 (Lato z radiem/Jedynka)
Lato z radiem w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów
"Lato z radiem" w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów Foto: Polskie Radio

Po śmierci obojga (Anny 23 grudnia 1979 i Jarosława 2 marca 1980) dom – zgodnie z wolą Pisarza wyrażoną w testamencie - stał się własnością państwa i przeznaczony został na Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Powstanie Domu Iwaszkiewiczów łączyło się w czasie z początkami Podkowy Leśnej, pierwszego w Polsce miasta-ogrodu, zbudowanego według koncepcji angielskiego architekta, Ebenezera Howarda.

- Dla Jarosława Iwaszkiewicza przyroda otaczająca dom była źródłem inspiracji i przestrzenią twórczą - mówi w "Lecie z Radiem" Zofia Dzieduszycka-Zdziech odpowiedzialna za zbiory sztuki w Stawisku. A skąd wzięła się nazwa Stawisko?

Do Muzeum wchodzi się wejściem bocznym, od kuchni. - Tak, jak robili to mieszkańcy. Wejście główne używane było tylko przy szczególnych okazjach - mówi Zofia Dzieduszycka-Zdziech. 

Stawisko od początku było nie tylko Domem Iwaszkiewiczów, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu artystów, zwłaszcza literatów i muzyków. W okresie przedwojennym bywali tu m.in. Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Stanisław Baliński, Józef M. Rytard, Karol Szymanowski. Wizyty poetów, pisarzy, przyjaciół wypełniały niekończące się rozmowy o literaturze, muzyce, sztuce w ogóle. Był to także czas powstania najlepszych opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, jak „Brzezina”, „Panny z Wilka”, wierszy z tomu „Lato 1932”, sztuki „Lato w Nohant”.

W "Lecie z Radiem" odwiedziliśmy m.in. gabinet pisarza, w którym centralne miejsce zajmuje pokaźnych rozmiarów biurko Iwaszkiewicza. - Na pewno można trochę metaforycznie nazwać to miejsce sercem tego domu, bo gabinet pisarz w domu pisarza jest czymś w rodzaju serca - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Papieski - adiunkt Muzeum w Stawisku, który zajmuje się archiwum rękopiśmiennym.

Następnie udaliśmy się do salonu bibliotecznego, gdzie znajduje się historyczny fortepian. - Grywał na nim Jarosław Iwaszkiewicz i Anna, na cztery ręce też grywali, ale grywali na nim także znakomici goście, jak Karol Szymanowski, dla którego Stawisko było drugim domem - mówi w "Lecie z Radiem" dyrektor Muzeum Alicja Matracka-Kościelny.

- Jarosław Iwaszkiewicz sam chciał być kompozytorem, ale od tego zamiaru odwiódł go Karol Szymanowski. Chwycił za pióro już na poważnie i stał się pisarzem, ale muzyka towarzyszyła mu zawsze, przez całe jego życie. Pisał, że muzyka jest dla niego najwyższą z ludzkich sztuk - podkreśla rozmówczyni Małgorzaty Głogowskiej. 

W audycji mówiliśmy też o burzliwej historii portretu Iwaszkiewiczów autorstwa Witkacego, który znów można oglądać w Stawisku:


Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań, obejrzenia materiałów wideo, a także na profile radiowej Jedynki i "Lata z Radiem" na Facebooku.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze Jedynki wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w kraju. To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależy od Słuchaczy biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL!

TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.


. .
***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzi: Karolina Rożej 

Reporter w terenie: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedyne takie miejsce w Polsce. "Lato z Radiem" chłodzi się w Hydropolis

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 13:00
Wspólnie ze Sławą Bieńczycką odwiedziliśmy wrocławskie centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. To jedyne tego typu miejsce w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w Krainie Otwartych Okiennic

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 12:48
Tym razem wspólnie z Małgorzatą Raduchą odwiedziliśmy Krainę Otwartych Okiennic we wsi Puchły na Podlasiu. Miejscowość stanowi ważny punkt na mapie prawosławnych sanktuariów w Polsce. 
rozwiń zwiń