X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

"Lato z Radiem" w podróży na Dolny Śląsk. Wyjątkowe Kowary

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 14:41
Muzeum Sentymentów, Park Miniatur i podziemna trasa turystyczna w Kopalni "Liczyrzepa" to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na nas w Kowarach. "Lato z Radiem" wybrało się do tego miasta położonego na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Dlaczego jest ono inne niż wszystkie?
Audio
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 1. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 2. (Jedynka)
  • "Lato z Radiem" z wizytą w Kowarach. Cz. 3. (Jedynka)
Roman Czejarek i Park Miniatur w Kowarach
Roman Czejarek i Park Miniatur w KowarachFoto: Roman Czejarek

Muzeum Sentymentów w Kowarach przenosi nas kilka dekad wstecz do czasów PRL-u. - To wejście wygląda, jakbyśmy zatrzymali ten czas w latach 70., kiedy powstała Fabryka Dywanów w Kowarach. Kilka razy w roku zdarza się, że ktoś wchodzi i pyta, gdzie sprzedają dywany. Odpowiadam wtedy, że od 10 lat nie produkują tutaj dywanów - opowiada Andrzej Olszewski z Muzeum Sentymentów.

W muzeum można zobaczyć prawdziwy pokój prezesa i sekretariat, trybunę, z której przemawiał do pracowników fabryki Edward Gierek, eksponaty rodem z kultowego "Misia", pocztówki dźwiękowe i wiele, wiele innych eksponatów.

Uśmiechy od ucha do ucha, czyli Jedynka - Program 1 Polskiego Radia zawitała do Muzeum Sentymentów! Słuchajcie jutro...

Opublikowany przez Muzeum Sentymentów Piątek, 26 czerwca 2020

Dom Kata

Z kolei na obrzeżach miasta znajduje się… Dom Kata. - Kupując ten dom, a było to ponad 20 lat temu, nie wiedziałem, co kupuję. Nie zostałem uprzedzony i żadnej grozy nie poczułem (…). Po poprzednich mieszkańcach zachowało się niewiele dokumentów czy precyzyjnych danych. Niektórzy mówili, że to bardziej legenda niż jakieś fakty - mówi Janusz Wiącek, właściciel domu.

Dodaje jednak, że ostatni kat miał mieszkać w jego domu około 200 lat. W ostatnim czasie w związku z pandemią Dom Kata był nieczynny, ale prawdopodobnie w połowie lipca znowu pojawia się możliwość jego zwiedzania.

🔸 A dzisiaj Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor zaprasza Was na wirtualną wycieczkę po Kowarach, Park Miniatur Dolnego Śląska i Muzeum Sentymentów 😍 🔸 Oto pierwsza z trzech niespodzianek! :)

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

Park Miniatur

Kowary słyną również z Parku Miniatur, w którym można obejrzeć najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska, m.in. Zamek Czocha, Pałac Wojanów, Dworek Wdowy, Kościół Wang czy Śnieżkę. Atrakcja funkcjonuje już od prawie 20 lat.

- Jest to park pokoleń. Kiedyś ojciec przyprowadzał syna, dziś to już dziadek przychodzi z synem i wnukiem, a następnie przy tych samych budowlach robią sobie zdjęcia i porównują jak minęły te lata - twierdzi Marian Piasecki, właściciel i założyciel parku.

W parku znajdują się miniatury w skali 1:25. Przy większości z nich ustawione są także figurki przedstawiające okolicznościowe scenki.

Partnerstwo Ducha Gór

W okolicy prężnie działa Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór. Jej prezes zdradza, że zgodnie z legendami duch gór karał złych, a nagradzał dobre osoby. A jak to wygląda współcześnie? Jako LGD zmierzamy w tym kierunku, żeby zasilać duchem i tradycjami. Zajmujemy się wyciąganiem na światło dzienne tradycji tego regionu - tłumaczy Dorota Goetz.

LGD stara się proponować uczestnikom projektów, aby w swoich produktach nawiązywali do okolicznych tradycji, np. poprzez dodawanie ziół do przetworów.

🔸 Po krótkiej przerwie, wracamy z transmisją z dzisiejszego Lato z Radiem z Roman Czejarek - dziennikarz / prezenter / autor! 🔸 Jak Wam się podoba tegoroczny pomysł podglądania audycji zza kulis? 🤔

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

Kopalnia "Liczyrzepa"

Jak Kowary to również podziemna trasa turystyczna Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa". Lata temu do tamtejszej kopalni przyjeżdżali ludzie z całej Polski, ponieważ mogli liczyć na wysokie pensje i zakwaterowanie. Kopalnia słynie też z uranu.

- Zawsze opowiadamy anegdotę turystom, że my w Kowarach jak nalejemy z kranu wodę do szklanki i postawimy obok łóżka, to mamy lamkę nocną (…). Jak mamy światło ultrafioletowe to przykładowe szkło uranowe świeci. Jest to szkło, które zabarwiamy różnymi związkami uranu. Wiele tysięcy lat temu robiono takie rzeczy i nadal robią to np. Czesi. W rodzinnych zbiorach także czasem trafią się zielone talerzyki, ponieważ kiedyś w Polsce było takie szkło - opowiadają Kamil Gębalski i Dominik Cybulski.

Turyści, którzy wybiorą się na zwiedzanie podziemnej trasy, będą mieli do przejścia odcinek o długości 1200 metrów. Podczas spaceru można obejrzeć górnicze ekspozycje, szkło uranowe itd.

Znowu to zrobiliśmy! 🙉 Wczoraj popołudniu w składzie Jarek Czerniewski i Dominator Podróżnik zeszliśmy do najstarszych...

Opublikowany przez Sztolnie Kowary w Kopalni "Liczyrzepa" Wtorek, 23 czerwca 2020

Rower czy bieganie?

W Kowarach funkcjonuje pierwsza w Polsce wypożyczalnia rowerów retro. - Każdy rower to osobna historia. Pomysł stworzenia wypożyczalni zrodził się z pasji - przyznaje Grzegorz Pacak, entuzjasta rowerów.

Ostatnio wypożyczalni udało się pozyskać m.in. Wigry, które przez 38 lat leżały w piwnicy poprzedniego właściciela. Obecnie turyści mogą wypożyczyć około 10 rowerów, ale docelowo będzie ich jeszcze więcej. Do każdego roweru dodawana jest mapka z trasą retro tamtejszego miasteczka.

Jeżeli ktoś woli jednak inną aktywność fizyczną, może… pobiegać. W okolicy funkcjonuje grupa "Kowary biegają". Jak zapewnia Aleksandra Krzysztofiak jest to grupa zapaleńców, często też sąsiadów i przyjaciół, którzy razem spędzają czas na sportowo.

🔸 I przed nami ostatnie wejście z dzisiejszego Lato z Radiem. Czego ciekawego dowiemy się tym razem od Roman Czejarek -...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Sobota, 27 czerwca 2020

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Andrzej Olszewski (inicjator Muzeum Sentymentów), Marian Piasecki (właściciel Parku Miniatur), Janusz Wiącek (właściciel Domu Kata), Dorota Goetz (LGD Partnerstwo Ducha Gór), Kamil Gębalski i Dominik Cybulski (Sztolnia Kowary w Kopalni "Liczyrzepa"), Grzegorz Pacak (inicjator wypożyczalni rowerów), Aleksandra Krzysztofiak ("Kowary biegają"), Roman Ciemiega (mieszkaniec)

Data emisji: 27.06.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

DS

. .

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tutaj łączą się dwa światy" - "Lato z Radiem" na zamku w Liwie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 13:03
Zamek powstał w XV wieku. W roku 1963 r. powstało muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do tego urokliwego miejsca zawitała Marta Januszewska, która wraz ze słuchaczami "Lata z Radiem" zwiedziła dawną warownię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędkowanie bez tajemnic, czyli "Lato z Radiem" na rybach!

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 12:05
Wędkarstwo to dla wielu osób nie tylko hobby, ale także okazja do relaksu nad wodą. Dodatkowo uprawiać można je w każdym wieku. W audycji "Lato z Radiem" w Programie 1 Polskiego Radia wybraliśmy się nad Wisłę, na warszawski Wał Miedzeszyński, by pokazać, że ryby można z powodzeniem łowić także w mieście! 
rozwiń zwiń