X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2020

Wystartowało "Lato z Radiem"! Program 1 w Kampinoskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 12:00
Na antenie radiowej Jedynki znów zabrzmiała radosna "Polka Dziadek", niezmiennie, od blisko 50 lat, sygnalizująca początek wakacji i kultowej audycji "Lato z Radiem". W audycji opowiedzieliśmy o najcenniejszym pod względem przyrodniczym miejscu na Mazowszu - Kampinoskim Parku Narodowym. 
Marta Januszewska w Kampinoskim Parku Narodowym
Marta Januszewska w Kampinoskim Parku NarodowymFoto: Polskie Radio

Pierwszą w tym roku, legendarną audycję "Lato z Radiem" poprowadzili: z warszawskiego studia programu 1 Polskiego Radia Roman Czejarek oraz z Kampinosu - Marta Januszewska, która zabrała słuchaczy na wakacyjną wycieczkę po Muzeum Puszczy Kampinoskiej. 

Radiowa Jedynka w Kampinoskim Parku Narodowym

- Wszystkie parki narodowe są wyjątkowe, ale Kampinoski Park Narodowy jest najbardziej wyjątkowy wśród tych wyjątkowych - powiedział dyrektor KPN Mirosław Markowski.

Kampinoski Park Narodowy - jak opowiedział Maciej Szajowski - edukator, fotograf, przewodnik - został utworzony 16 stycznia 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy.

Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach (woj. łódzkie). Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej.

Kampinoski Park Narodowy jest jedną z najważniejszych ostoi fauny niżu polskiego. Szacuje się, że może tutaj występować połowa, czyli ok. 16,5 tys., rodzimych gatunków zwierząt. Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem KPN.

- Łoś zniknął z terenu Puszczy Kampinowskiej na początku XIX wieku z powodu działalności człowieka. Dzięki determinacji dawnych leśników i naukowców zwierzę to wróciło tutaj. Łoś to symbol zwycięstwa, udanej reintrodukcji. Obecnie na terenie parku żyje ponad 400 osobników - podkreśliła Beata Bąk, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Granicy.

Jak odróżnić byka od klępy? Co to są łopaty? To wyjaśnił dr Adam Olszewski, kierownik Stacji Monitoringu Przyrodniczego "Kampinos".

Ze względu na wartości przyrodnicze oraz znaczenie społeczne w 2000 roku Kampinoski Park Narodowy wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery pod nazwą "Puszcza Kampinoska".

Odwiedzający park - jak wskazała Katarzyna Mikrut, specjalistka ds. udostępniania KPN - mają do dyspozycji m.in. 350 km szlaków turystycznych pieszych, 200-kilometrowy szlak rowerowy, trasy konne i kilkanaście polan wypoczynkowych.

Jak powinniśmy się zachowywać w Kampinoskim Parku Narodowym? Zasadami podzieliła się ze Słuchaczami Programu 1 Polskiego Radia edukatorka Dorota Matuszyk.

Co ma wspólnego wojsko z Kampinosem? I jak w tej historii znalazł się nietoperz? Na te pytania odpowiedział dr Karol Kram, pracownik naukowy KPN. Dlaczego warto chronić bagna? O tym opowiedziała z kolei geolog, hydrolog Anna Andrzejewska. 

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin!

Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski będzie można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Trasa podróży szlakiem Turystycznej Listy Przebojów PL będzie liczyć kilkadziesiąt miejsc w całej Polsce. W kolejnych dniach i tygodniach dziennikarze odwiedzą atrakcje znajdujące się m.in. w Solcu Kujawskim, Liwie, Kowarach, Lublinie, Władzinie, Bukownie i Łodzi.

Lato z Radiem  
. 

ans/kk 

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem 2020
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zatańcz z nami Polkę Dziadek"! Taneczny konkurs kultowej audycji "Lato z Radiem"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 21:55
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia zapraszają wszystkich słuchaczy do wspólnej zabawy w konkursie "Zatańcz z nami Polkę Dziadek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem 2020 - KONCERTY

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:37
Tegoroczne Lato z Radiem to także koncerty online i na antenie. W ramach naszych spotkań w każdy wtorek pojawi się inna gwiazda muzyczna, a słuchacze będą mogli obejrzeć koncert na stronie oraz w mediach społecznościowych Programu 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczna Lista Przebojów PL

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 18:09
To lista najciekawszych miejsc w Polsce, którą tworzą Państwo, czyli słuchacze Jedynki. W każdy piątek na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezentujemy najnowsze notowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zatańcz z nami Polkę Dziadek"! Zobacz jak tańczą słuchacze Lata z Radiem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 11:00
Dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia zapraszają wszystkich słuchaczy do wspólnej zabawy w konkursie "Zatańcz z nami Polkę Dziadek". Oto efekty pierwszej odsłony naszego konkursu. Sprawdź jak tańczą słuchacze Lata z Radiem!
rozwiń zwiń