PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Zbigniew Bródka na podium!

2013-11-29, 16:05

Zbigniew Bródka . Foto: Wikipedia/Sasha Krotov

Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) zajął trzecie miejsce w wyścigu na 1500 m zawodów Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w kazachskiej Astanie. Uzyskał czas 1.45,78.

Wiesław Kmiecik, trener kadry panczenistów, o wyniku Zbigniewa Bródki (Naczelna Redakcja Sportowa PR/IAR)
+

Zdobywcę Pucharu Świata na tym dystansie w poprzednim sezonie wyprzedzili: Rosjanin Denis Juskow, który jechał z nim w parze - 1.45,06 oraz Holender Koen Verweij - 1.45,23.

W klasyfikacji generalnej PŚ Brodka jest czwarty, a do prowadzącego Verweija traci 99 punktów.

Dziesiąty był Konrad Niedźwiedzki (LKS Poroniec Poronin) - 1.46,52. Trzeci z Polaków startujących w grupie A Jan Szymański (LKS Poroniec) został zdyskwalifikowany, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu z nim w parze Kanadyjczykowi Lukasowi Makowsky'emu i zajął ostatnią 20. lokatę.

W słabszej grupie startował Maciej Biega (SKŁ Górnik Sanok), który był 23, a do zwycięzcy Amerykanina Joeya Mantii stracił 3,16 s.

Katarzyna Bachleda-Curuś (LKS Poroniec Poronin) z rekordem życiowym - 7.14,40 zajęła ósme miejsce na 5000 m. Dwunasta była jej koleżanka klubowa Luiza Złotkowska - 7.16,06. Triumfowała Czeszka Martina Sablikova, która jako jedyna zeszła poniżej siedmiu minut - 6.59,88 przed "wiecznie młodą" 41-letnią Niemką Claudią Pechstein - 7.01,10 oraz Holenderką Yvonne Nautą - 7.04,64.

W grupie B pojechały Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin) oraz Katarzyna Woźniak (WTL Stegny Warszawa). Obie ustanowiły rekord życiowy. Pierwsza uzyskała czas 7,18, 55 (poprzedni rekord 7.24,66), natomiast druga - 7.27,39 (7.37,80). Wszystkie miejsca na podium przypadły Holenderkom, z których najszybsza była Carlijn Achtereekte - 7.03,55.

Rekordzistką Polski na 1500 m jest Złotkowska, która 18 lutego 2011 roku uzyskała w Salt Lake City - 7.07,02.

W rywalizacji na 500 m po raz piąty w tym sezonie wygrała Koreanka Sang-Hwa Lee. Polki nie startowały.