X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Czy zdążymy z Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:33
Przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 opóźniają się - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
Audio

NIK znalazł nieprawidłowości w przygotowaniach do Euro 2012 podczas kompleksowej kontroli 127 zadań inwestycyjnych prowadzonej od września 2009 do stycznia 2010.

Spośród skontrolowanych inwestycji aż 52 zadania nie są realizowane zgodnie z przyjętym w 2009 r. harmonogramem. W konsekwencji termin oddania do użytku 36 przedsięwzięć (28 proc.) już w tej chwili przeniesiono na okres po rozpoczęciu mistrzostw. Ukończenie kolejnych 40 proc. inwestycji przesunięto na styczeń-maj 2012 roku - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu NIK.

NIK zwraca uwagę, że w tej sytuacji najmniejsze nawet opóźnienie stwarza zagrożenie nieukończenia tych zadań przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Kontrola wykazała, że opóźnia się budowa i modernizacja dróg, portów lotniczych, dworców oraz linii kolejowych.

Wielomiesięczna kontrola NIK objęła łącznie 29 różnych instytucji - ministerstwa, miasta-gospodarzy, Spółkę PL.2012 oraz inne podmioty, odpowiedzialne za przygotowania do mistrzostw. Inspektorzy ocenili również na jakim etapie zaawansowania są poszczególne obszary przygotowań, m.in. budowa i modernizacja stadionów, lotnisk, transportu lądowego i hoteli. Zdaniem Izby wyniki kontroli są niepokojące, bowiem w procesie przygotowań stwierdzono nieprawidłowości, które mogą istotnie zakłócić organizację EURO 2012 w Polsce.

W zaleceniach pokontrolnych Izba ponownie zwraca uwagę Ministrowi Sportu i Turystyki na brak całościowego planu przygotowań do organizacji EURO 2012, który uwzględniałby nie tylko inwestycje stadionowe, ale i pozostałe przedsięwzięcia. Obecna kontrola wykazała, że taki plan - zawierający informacje o wszystkich koniecznych inwestycjach, ich celu, okresie realizacji oraz wymaganym nakładzie finansowym - wciąż nie istnieje. Niezwykle utrudnia to nadzór nad prawidłowym przebiegiem przygotowań i może być jedną z głównych przyczyn opóźnień. Powoduje również ryzyko pominięcia części zadań związanych z gwarancjami Polski wobec UEFA w zakresie organizacji mistrzostw - konstatuje raport NIK.

Najlepiej ocenione zostały w raporcie inwestycje stadionowe, co - zdaniem NIK - jest efektem objęcie budowy stadionów programem wieloletnim ("Przygotowanie i wykonanie przedsięwzięć Euro 2012"). Sprawiło to, że ich powstawanie przebiega zgodnie z harmonogramem, a prace są zaawansowane. NIK zwraca jednak uwagę, że w czasie, gdy przeprowadzana była kontrola, wciąż nie istniał plan wykorzystania stadionów po zakończeniu mistrzostw. Zdaniem Izby wzmożonego nadzoru inwestorskiego wymagać będzie budowa stadionu we Wrocławiu, gdzie z winy wykonawcy doszło do trzymiesięcznego opóźnienia prac.

Wiele zastrzeżeń kontrolerów wzbudziła działalność Spółki PL.2012, koordynującej przebieg przygotowań do ME. Raport ujawnia, że na 71 pracowników Spółki (stan z listopada 2009 r.) aż 30 zaliczało się do kadry kierowniczej. Wątpliwości wzbudza także budżet (w 2009 r. przekroczył 22 mln złotych) i sposób jego realizacji wydatków. W opinii kontrolerów NIK 2,7 mln zł wydano w PL.2012 w sposób niegospodarny.

Spółka zlecała np. zewnętrznym firmom zadania, które z powodzeniem mogli wykonać jej pracownicy. Zamawiała także usługi, których celowość trudno uzasadnić (zleciła np. badanie nastrojów społecznych za 154 tys. zł, chociaż zgodnie z porozumieniem z Uniwersytetem Warszawskim otrzymywała informacje w tym zakresie od uczelni; zleciła wdrożenie systemu Project Portfolio Managment za niemal 1,5 mln zł, chociaż wcześniej wprowadziła za 70 tys. zł inne narzędzia informatyczne wspomagające pracę).

Z części zadań nałożonych na siebie Spółka nie wywiązała się wcale lub zrobiła to nierzetelnie - stwierdza raport. - Do czasu zakończenia kontroli nie utworzyła m.in. Centrum Informacji Spółki, nie uruchomiła regionalnego systemu informacji i monitoringu w miastach-gospodarzach, nie rozpoczęła realizacji projektu Ambasador EURO. Ważne dokumenty opracowywane przez Spółkę (np. Analiza i ocena przepisów prawa czy Wieloletni Program Przygotowań do UEFA EURO 2012) zawierają istotne braki.

Ze względu na skalę i zakres powyższych nieprawidłowości NIK negatywnie ocenia działalność Spółki PL.2012. Izba zwróciła także uwagę Ministrowi Sportu i Turystyki na konieczność egzekwowania od Spółki PL.2012 realizacji powierzonych jej zadań.

Ministerstwo Sportu i przedstawiciele spółki PL.2012 mają ustosunkować się do zarzutów zawartych w raporcie NIK podczas zapowiedzianej na poniedziałek po południu konferencji prasowej.

 

dm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd obiecuje 2,5 miliarda złotych na sport

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 15:38
Polski sport otrzyma w 2010 roku z budżetu państwa rekordową sumę około 2,5 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Montaż rozsuwanego dachu Stadionu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 23:25
Rozpoczął się montaż słupów podtrzymujących dach nad Stadionem Narodowym w Warszawie. Zużyte do tego będzie ponad dwanaście tysięcy ton stali i dwa tysiące ton lin stalowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euro 2012: Ukraina nadrabia stracony czas

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 18:05
Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino pozytywnie ocenił przygotowania Ukrainy do Euro 2012.
rozwiń zwiń