X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Rio 2016: jedyny polski koń pod czujnym okiem lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 12:52
Paweł Spisak zaliczy czwarte igrzyska olimpijskie w jeździectwie. Po raz pierwszy jednak towarzyszył mu będzie koń "Banderas". Zwierzę w "Trzeciej Stronie Medalu" charakteryzuje zajmujący się nim na co dzień lekarz weterynarii Jan Trela.
Audio
  • Jan Trela od ponad roku jest "osobistym" weterynarzem "Banderasa" (Trójka/TSM)
Rio 2016: jedyny polski koń pod czujnym okiem lekarzy
Foto: Wikimedia Commons/Eponimm/CC-BY-SA-4.0

Rywalizujący we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW) zawodnik JLS Dako-Galant Skibno na czwarte w karierze igrzyska awansował z mało doświadczonym 9-letnim wałachem rasy szlachetna półkrew.

- Jest to stosunkowo młody koń, choć na jego koncie są już sukcesy, jak choćby młodzieżowe wicemistrzostwo świata w swojej dyscyplinie. Ma też to szczęście, że ma również jednego z najlepszych zawodników na świecie. Dlatego na igrzyska jedziemy nastawieni bardzo bojowo - mówi Trela.

WKKW to rozgrywana w ciągu trzech dni konkurencja - pierwszego dnia zawodnicy rywalizują w ujeżdżeniu, następnie w próbie terenowej, a finałem jest konkurs skoków przez przeszkody. W Rio de Janerio wkkw-iści wystartują w dniach 6-9 sierpnia, po nich na obiektach National Olympic Equestrian Centre zaprezentują się dresażyści, a następnie skoczkowie. Na co narażone są konie?

- Jeśli chodzi o konie sportowe to 85-90 procent problemów to są problemy ortopedyczne, urazy kończyn, ścięgien, urazy stawowe. To są jednak duże obciążenia. Reszta to już przypadkowe sprawy: przeziębienia, wrzody żołądka. Generalnie te wszystkie rzeczy, które występują również u ludzi - tłumaczy.

Jak wygląda procedura transportu koni na igrzyska w Rio de Janeiro? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Janem Trelą.

Trzecia strona medalu na antenie Trójki w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.

bor, PR3