X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Adam Bielecki idzie na K2: na szczycie jest tyle miejsca, że w trzech się zmieścimy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 11:30
Tej zimy Adam Bielecki planuje szturm na K2. - Wierzchołek "Góry gór" jest wyraźnym punktem kulminacyjnym zbiegających się trzech grani. Można tam wygodnie stanąć jest gdzie usiąść, sporo osób na nim może się pomieścić - wyjaśnia Adam Bielecki w "Trzeciej Stronie Medalu".
Audio
  • Adam Bielecki idzie na K2: na szczycie jest tyle miejsca, że w trzech się zmieścimy (Trzecia Strona Medalu)
Adam Bielecki
Adam BieleckiFoto: Paweł Kurek PR

Adam Bielecki wraz z Denisem Urubko i Alexem Txikonem na K2 mieli wyruszyć przed świętami Bożego Narodzenia, jednak jak wyjaśnia Adam, ze względu na chińską biurokrację start wyprawy opóźni się o około dwa tygodnie.

- To opóźnienie mnie osobiście i kolegów z wyprawy nawet ucieszyło - mówi Bielecki i dodaje, że dzięki temu będzie mógł spędzić święta z rodziną.

"Góra gór" to jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Adam Bielecki wraz z Urubko i Txikonem chcą poskromić górę wyznaczając nową, niestandardową, trudną trasę od strony północno-wschodniej. Jak się jednak okazuje, ich pomysł na zdobycie góry taką trasą, zimą może być paradoksalnie łatwiejszy niż latem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Z Adamem Bieleckim o planie na zdobycie szczytu K2 rozmawiał Tomasz Gorazdowski.

>>> Bielecki i Urubko idą na K2. Denis ma chytry plan. W tym szaleństwie jest metoda [ROZMOWA PORTALU]

Cel projektu

Historyczne pierwsze zimowe wejście na "górę gór" - K2.

Ekipa planuje działać na niezdobytej północno-wschodniej ścianie K2. Zaletą tego niestandardowego podejścia jest fakt, że ściana ta ma charakter śnieżno-lodowy. W warunkach zimowych da możliwość szybszego i relatywnie bezpieczniejszego przemieszczania się niż po drodze o charakterze skalnym oraz budowania jam śnieżnych, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż namioty. Największą zaletą wybranej drogi jest fakt, że prawie na całej swojej długości jest ona osłonięta od zachodnich i południowych huraganowych wiatrów.

Wejście na szczyt K2 zimą będzie jednym z najważniejszych wyczynów w historii himalaizmu.

Plan wyprawy

Czas trwania: 3 miesiące.  Początek stycznia 2015 w Kaszgarze (Chiny).

Trasa

Przelot z Polski do Kaszgaru (południowo-zachodnie Chiny, prowincja Sinciang). 
Z Kaszgaru dwa dni jazda do miejscowości Jilka, gdzie nastąpi sformowanie karawany składającej się z tragarzy i wielbłądów. Kolejna wędrówka około pięciu dni - w zależności od warunków - do dolnej bazy na wysokości ok. 3800 m lub tzw. bazy włoskiej na wysokości 4600 m, gdzie stanie baza główna wyprawy.

Nowa
Nowa trasa na K2, którą szczyt chce zdobyć Adam Bielecki i Denis Urubko

Uczestnicy:

Denis Urubko - to ścisła czołówka światowego wspinania. Na dwa ośmiotysięczniki (Makalu i Gaszerbrum II) wszedł zimą jako pierwszy człowiek w historii. Jako piętnasty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego bez dodatkowego tlenu. Do Denisa Urubki należy rekord "Śnieżnej Pantery” - to pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, na które Kazach wszedł w zaledwie 42 dni. Łącznie Denis stawał na wierzchołkach ośmiotysięcznych 23 razy. Dwukrotny zdobywca Złotego Czekana - największego wyróżnienia w świecie wspinania.

Alex Txikon – BASE jumper i himalaista. Ma na koncie wejścia bez tlenu na dziesięć ośmiotysięczników, a także liczne trudne wspinaczki wielkościanowe na całym świecie. Wspinał się zimą w Karakorum - pierwsze zimowe wejścia na Gasherbrum South i Laila Peak.

Adam Bielecki: 31 lat. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, himalaista, podróżnik, członekm Polskiej Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej i Klubu Wysokogórskiego Kraków. W kwietniu przyszłego roku po raz pierwszy zostanie ojcem.

Wspina się w górach od 1997 roku. Był liderem kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. W wieku siedemnastu lat, jako najmłodszy wspinacz w historii, samotnie i w stylu alpejskim wszedł na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. Wiosną 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m). Żaden człowiek w historii nie wspiął się wyżej zimą w Karakorum. To osiągnięcie zostało uhonorowane nagrodą Kolosa, nagrodą Traveler National Geographic, a także tytułem Największego Osiągnięcia w Dziedzinie Eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy amerykański portal Explorersweb. Latem 2012 roku wspią się na K2. Wiosną 2013 roku dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Wiosną bieżącego roku wytyczył z Denisem Urubko nową drogę na północnej ścianie Kanczendzongi (8586 m). Nigdy nie używa dodatkowego tlenu z butli podczas wspinaczki.

Portal PolskieRadio.pl jest patronem medialnym wyprawy na K2.

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak