Największe gwiazdy lekkiej atletyki w Sopocie

2014-02-24, 17:13

Największe gwiazdy lekkiej atletyki w Sopocie
Zawodnik AZS-AWF Warszawa Tomasz Majewski w konkursie pchnięcia kulą, podczas lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski w Sopocie. Foto: PAP/Adam Warżawa

Tomasz Majewski, Anna Rogowska, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Paweł Wojciechowski to największe gwiazdy polskiej lekko atletyki na Halowych Mistrzostwach Świata w Sopocie.

Posłuchaj

Jerzy Skucha, prezes PZLA o polskiej kadrze na HMŚ w Sopocie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rekordowa liczba 37 polskich zawodników broni biało-czerwonych barw podczas 15. IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie.
Na czele polskiego zespołu jest dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski czy rekordzistka Polski i medalistka halowych mistrzostw Europy i świata oraz medalistka igrzysk olimpijskich w skoku o tyczce - Anna Rogowska. Na dobry występ w Sopocie liczą nasi średniodystansowcy - Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Walkę o medale zapowiada też mistrz świata w skoku o tyczce - Paweł Wojciechowski.

W Sopocie pojawi się też liczne grono zagranicznych gwiazd lekkiej atletyki. Na Halowych Mistrzostwach Świata w Ergo Arenie spodziewamy się wracającej po kontuzji, skaczącej wzwyż, Chorwatki Blanki Vlasić, amerykańskiego wieloboisty Ashtona Eatona, ukraińskiego skoczka wzwyż Bohdana Bondarenko, francuskiego trójskoczka Teddy Tamgho, sprinterki z Jamajki Shelly-Ann Fraser-Pryce, australijskiej biegaczki przez płotki Sally Pearson, czy biegaczki z Etiopii Meseret Defar.

BIAŁO-CZERWONE GWIAZDY SOPOT 2014

Tomasz Majewski - polski lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą. Trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. W 2008 roku w  Pekinie i 2012 w Londynie zdobył złoty medal. Stawał na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Adam Kszczot - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 metrów. W 2010 zdobył dwa brązowe medale na najważniejszych zawodach w sezonie - zimą podczas halowych mistrzostw świata oraz latem na mistrzostwach Europy. Wygrywając z Marcinem Lewandowskim zapewnił sobie w 2011 złoty medal halowych mistrzostw Europy. W lipcu 2011 obronił tytuł młodzieżowego mistrza Europy, a kilkanaście tygodni później zajął szóstą lokatę w mistrzostwach świata. Rok 2013 rozpoczął od obrony tytułu halowego mistrza Europy w Goeteborgu. Zdobył w sumie sześć złotych medali na seniorskich mistrzostwach Polski w biegu na 800 metrów: na stadionie (Bydgoszcz 2009, Bielsko-Biała 2010 oraz Bielsko-Biała 2012) i w hali (Spała 2009, Spała 2010 i Spała 2011).

Marcin Lewandowski - polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich. Złoty medalista mistrzostw Europy w Barcelonie (2010). Po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy zdarzyło się wówczas, że dwaj Polacy znaleźli się w finale biegu na 800 metrów. Po raz pierwszy też bieg ten wygrał Polski reprezentant. Lewandowski wywalczył złoty medal z czasem 1:47,17, natomiast Adam Kszczot zdobył brązowy medal dobiegając na metę z czasem 1:47,22. Przegrywając z Adamem Kszczotem został w 2011 w Paryżu halowym wicemistrzem Europy. Pięciokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów ma w dorobku dwa złota w biegu na 1500 m (Szczecin 2008 i Bielsko-Biała 2010). W 2010 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Anna Rogowska - polska lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata, halowa mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata. Brązowy medal zdobyła na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach, gdzie skoczyła 4,70 m i wyprzedziła inną Polkę - Monikę Pyrek (4. miejsce - 4,55 m). Anna Rogowska wielokrotnie poprawiała rekord Polski w skoku o tyczce. Należy do niej zarówno rekord Polski na otwartym stadionie - 4,83 m (ustanowiony 26 sierpnia 2005 na mityngu Złotej Ligi w Brukseli), jak i halowy rekord Polski - 4,85 m (ustanowiony 6 marca 2011 podczas halowych mistrzostw Europy w Paryżu).

Paweł Wojciechowski - mistrz świata z 2011 roku, triumfował w konkursie skoku o tyczce rozegranym w Orleans pokonując wysokość 5.76 metrów. Wyżej w tym roku na świecie skakał tylko Renaud Lavillenie. Złoty medalista igrzysk olimpijskich z Londynu skoczył podczas mityngu w Doniecku 6 metrów i 16 centymetrów. Francuz pobił tym samym dotychczasowy rekord świata, który należał do Siergieja Bubki i od 21 lutego 1993 roku wynosił 6,15 m.

 

Marcin Nowak, polskieradio.pl, sopot2014.com, wikipedia, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej