Liga Mistrzów: Borussia - Malaga CF. Fatalne błędy arbitrów i cud w Dortmundzie stał się faktem

2013-04-09, 23:52

Radość Borussii Dortmund. Foto: PAP/EPA/Federico Gambarini

Borussia Dortmund wygrała przed własną publicznością z Malagą CF 3:2 (1:1) w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów.

Wojciech Szymański (PR Berlin) - awans Borussii Dortmund do półfinału Ligi Mistrzów po meczu z Malagą (IAR)
+

W pierwszej połowie bramkę dla gospodarzy zdobył Robert Lewandowski.
Napastnik reprezentacji Polski i Łukasz Piszczek rozegrali całe spotkanie, natomiast Jakub Błaszczykowski został zmieniony w 72. minucie. Wcześniej były wątpliwości dotyczące jego występu w wyjściowym składzie, ale ostatecznie 27-letni pomocnik, który od prawie dwóch tygodni leczył kontuzję pachwiny, zdołał wrócić do pełnej sprawności.

Niespodziewane otwarcie Malagi

Po remisie 0:0 w Maladze, rewanżowe spotkanie zaczęło się niespodziewanie dla ponad 60 tysięcy kibiców Borussii. W 25. minucie doświadczony Joaquin, były piłkarz Valencii, oszukał efektownym zwodem Marcela Schmelzera i strzałem z 17 metrów tuż obok słupka zapewnił swojej drużynie prowadzenie.
Borussia przez pewien czas po stracie bramki wydawała się nieco oszołomiona, ale w 40. minucie przeprowadziła efektowną akcję, zakończoną zdobyciem gola. Po technicznym zagraniu piętą Marco Reusa w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Lewandowski, który zaliczył szóste trafienie w obecnej edycji Ligi Mistrzów. Wcześniej udział w tej akcji brał także Błaszczykowski.
Tuż przed przerwą goście mogli ponownie wyjść na prowadzenie, ale po strzale głową Joaquina piłkę złapał Roman Weidenfeller. Ten sam zawodnik na początku drugiej połowy znów w dogodnej sytuacji próbował pokonać głową golkipera Borussii i ponownie górą był 32-letni Niemiec.

Dramatyczna końcówka - dwa gole ze spalonych

Od tego czasu rosła przewaga gospodarzy, świetnych okazji nie wykorzystali m.in. Reus i Mario Goetze. W 82. minucie nie pomylili się za to rywale. Do piłki po strzale Julio Baptisty dobiegł Eliseu i z bliska kopnął do pustej bramki.
Końcówka należała jednak do Borussii. W 91. minucie wyrównał Reus i uskrzydleni tym faktem gospodarze ruszyli do kolejnego szturmu. Kilkadziesiąt sekund później w ogromnym zamieszaniu podbramkowym zwycięstwo gospodarzom zapewnił Felipe Santana.
Niemieckie media podkreśliły po meczu, że druga bramka dla Malagi padła ze spalonego. Z kolei hiszpańscy dziennikarze zwrócili uwagę na taką samą sytuację przy trzecim golu dla Borussii. Tak czy inaczej, zwycięstwo podopiecznych Juergena Kloppa stało się faktem. Dla tego klubu to pierwszy awans do półfinału LM od 15 lat.

W drugim wtorkowym spotkaniu Galatasaray Stambuł pokonał przed własną publicznością Real Madryt 3:2 (0:1) w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym piłkarskiej Ligi Mistrzów. Do półfinału awansowali jednak "Królewscy", którzy w pierwszym spotkaniu wygrali 3:0.

W środowych meczach Juventus Turyn podejmie Bayern Monachium (przed tygodniem było 0:2), a Barcelona zmierzy się z Paris Saint Germain (2:2). Niewykluczone, że w rewanżu na Camp Nou zagra Lionel Messi, który w pierwszym spotkaniu odniósł kontuzję uda.
Finał odbędzie się 25 maja na Wembley w Londynie.