Zwycięstwo Chelsea w derbach Londynu. 200. gol Lamparda

2013-03-17, 20:19

Fragment meczu Chelsea Londyn - West Ham United. Foto: PAP/EPA/TOM HEVEZI

Chelsea pokonała na własnym boisku West Ham United 2:0 i awansowała na trzecie miejsce w tabeli piłkarskiej ekstraklasy Anglii. W innych derbach Londynu Tottenham Hotspur przegrał u siebie z Fulham 0:1.

Chelsea zanotowała drugą kolejna wygraną w Premier League. Bohaterem w jej szeregach w niedzielę okazał się Eden Hazard. Belg najpierw asystował przy golu głową Franka Lamparda w 19. minucie, a po przerwie sam wpisał się na listę strzelców, po podaniu Hiszpana Juana Maty.

Lampard zdobył 200. gola dla Chelsea i jest drugi w klubowej klasyfikacji wszech czasów. Do zrównania się z najskuteczniejszym Bobby'm Tamblingiem brakuje mu już tylko dwóch trafień.

Dzięki zwycięstwu "The Blues" awansowali z czwartej na trzecia lokatę w tabeli. Zamienili się miejscami z Tottenhamem, który przed własną publicznością uległ Fulham 0:1. "Koguty", które po serii 12 ligowych meczów bez przegranej, w ostatnich dwóch kolejkach doznały porażek, pogrążył ich były gracz - Dymitar Berbatow. Bułgar trafił do siatki w 52. minucie, dając Fulham dziewiątą w tym sezonie wygraną. Jego zespół jest niepokonany od czterech spotkań, zajmuje 10. lokatę w tabeli.

W sobotę na boisku zaprezentowało się dwóch polskich bramkarzy - Artur Boruc i Łukasz Fabiański. Ich zespoły odniosły zwycięstwa.

Southampton Boruca pokonało u siebie Liverpool 3:1, po bramkach Francuza Morgana Schneiderlina, Rickiego Lamberta i Jaya Rodrigueza. Polak skapitulował po strzale brazylijskiego pomocnika Philippe Coutinho. Nie miał szans na skuteczną interwencję.

Było to pierwsze zwycięstwo "Świętych" w ostatnich czterech meczach. Zajmują obecnie 16. lokatę w tabeli. Liverpool z kolei zakończył serię trzech kolejnych wygranych i spadł na siódme miejsce.

Arsenal, w którego barwach po raz pierwszy w Premier League w tym sezonie wystąpił Fabiański, wygrał natomiast na wyjeździe ze Swansea City 2:0. Gole zdobyli Hiszpan Nacho Monreal i pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Gervinho. Londyński zespół utrzymał piąte miejsce w tabeli.

Był to drugi z rzędu występ Fabiańskiego w pierwszym składzie. Polak, który niedawno wrócił do gry po kontuzji, zagrał także w środę w Monachium z Bayernem (2:0) w Lidze Mistrzów. "Kanonierzy" odpadli z tych rozgrywek, gdyż w pierwszym spotkaniu w Londynie przegrali 1:3. Wojciech Szczęsny tym razem usiadł na ławce rezerwowych.

Także w sobotę 24. w tym sezonie i szóste z rzędu ligowe zwycięstwo odniósł Manchester United, który pokonał na Old Trafford beniaminka Reading 1:0. Zwycięską bramkę zdobył w 21. minucie Wayne Rooney. "Czerwone Diabły" są na dobrej drodze do wywalczenia mistrzostwa kraju. Na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu ich przewaga nad drugim w tabeli, broniącym tytułu lokalnym rywalem Manchesterem City, który przegrał na wyjeździe z Evertonem 0:2, wynosi obecnie 15 punktów.

"The Citizens" nie zdołali wygrać w Evertonem, choć od 61. minuty grali z przewagą zawodnika. Trafienia dla zwycięzców uzyskali Leona Osman i Chorwat Nikica Jelavic.