Płynie Wisła płynie w kierunku piłkarskiej elity

2011-08-03, 20:30

Zawodnik Wisły Kraków Patryk Małecki (L) walczy o piłkę z Nebojsą Jelenkoviciem (P) z bułgarskiego Liteksu Łowecz . Foto: fot. PAP/EPA/Jacek Bednarczyk

Przy pełnych trybunach Wisła awansowała w Krakowie do czwartej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Wiślaków do zwycięstwa poprowadził Maor Melikson, który dwukrotnie pokonał strzegącego bramki Liteksu Viniciusa.

Zgodnie z zapowiedziami trenera krakowian Roberta Maaskanta jego podopieczni zaczęli mecz spokojnie. W efekcie to Bułgarzy pierwsi mieli okazję do zdobycia gola. W 16. minucie po strzale z daleka Płamena Nikołowa piłka odbiła się jeszcze od głowy Thiago Miracemy, ale ostatecznie minęła bramkę.

Trzy minuty później Wisła miała pierwszą okazję do zdobycia gola. Po zagraniu w pole karne Andraza Kirma Tsvetan Genkov mógł głową pokonać Viniciusa Barrivieirę, ale jego zagranie było minimalnie niecelnie.

Mimo, że do przerwy częściej utrzymywał się przy piłce Liteks, to krakowianie wypracowali sobie jeszcze dwie świetne okazje do zdobycia gola.

W 34. minucie sam przed bramkarzem bułgarskim stanął Genkov. Obiegł golkipera, ale jego strzał zdołał zablokować obrońca Liteksu. Minutę później Maor Melikson zagrał prostopadle w pole karne do Kirma, ale ten wywalczył tylko rzut rożny.

W 42 minucie meczu po dośrodkowaniu piłki przez Lameya podanie przejął przy linii bocznej Melikson. Izraelczyk podciągnął futbolówkę w stronę pola karnego, zagrał klepkę z Małeckim, po czym wpadł w pole karne i potężnym strzałem w stronę bliższego okienka pokonał Viniciusa.

Ponad 23 tysiące kibiców krzyczało gol tak, że mury Wawelu zadrżały.

Kolejny rajd na bramkę bułgarów Melikson wykonał w 56 minucie meczu. W sytuacji sam na sam z bramkarzem ten faulował i sędzia podyktował rzut karny.

Wykonując rzut karny Melikson najpierw "szlaczkiem" podążał w stronę piłki, a potem pewnie umieścił ją w prawym rogu bramki Viniciusa.

W 67 minucie meczu turecki sędzia podyktował rzut wolny dla gości. Za chwilę żółtą kartkę zobaczył Melikson, który zdaniem sędziego za szybko wybiegł z muru.

Po rzucie rożnym piłka zatańczyła między zawodnikami, trafiła przypadkiem w Chaveza, a na koniec spadła pod nogi Bodurowa, który nie miał problemów z umieszczeniem jej w pustej bramce zaliczając jedyną bramkę dla Bułgarów.

W 86 minucie meczu trener Robert Maaskant zarządził zmianę w Wiśle. Z boiska zszedł  Melikson, a zastąpił go Jovanović.

Po tej zmianie grę rozpoczęli Bułgarzy. Po wyrzucie z autu, przy własnym polu karnym stracili piłkę na rzecz Cezarego Wilka. Ten podał do znajdującego się w doskonałej sytuacji Genkova, którego strzał obronił Vinicius, ale po dobitce Wilka bramkarz Liteksu ponownie był bezradny.

Strzelec
Strzelec trzeciej bramki dla Wisły Kraków Cezary Wilk

Goście kończyli mecz w dziesięciu, bowiem za faul "bez piłki" na Gervasio Nunezie w okolicy środka boiska czerwoną kartkę ujrzał w 76. minucie Nebojsa Jelenkovic.

Liteksowi pozostaje bój o Ligę Europejską, Wisła Kraków nadal jest w grze o Ligę Mistrzów.

Wisła Kraków Litex Łowecz 3:1

Wisła Kraków: Pareiko, Lamey, Jaliens, Chavez. Diaz, Sobolewski, Nunez, Małecki, Melikson, Kirm, Genkom

Litex Łowecz: Vinicius, Milano, Nikolom, Bodurov, Zanem, G. Milanom, Yelenkovich, Tom, Yanev, Tsvetanov, Thiago.

Sędzia: Firat Avdinur (Turcja). Widzów: 23 300.

Ljubosław Penew, trener Liteksu: "Gratuluję Wiśle awansu, krakowianie mają świetnych piłkarzy, a także kibiców. W dzisiejszym meczu bardzo dobrze graliśmy przez pierwsze minuty. O losach spotkania przesądziła pierwsza bramka, która padła tuż przed przerwą. W efekcie musimy zdawać kolejny egzamin, będziemy grać w eliminacjach Ligi Europejskiej. Mam swoje zdanie na temat pracy sędziego, ale nie chcę go tutaj wypowiadać. To prawda, że w ciągu ostatnich siedmiu dni mój zespół przegrał trzy spotkania, ale jestem spokojny o swoją posadę."

Robert Maaskant trener Wisły:  "Myślę, że mój zespół podszedł bardzo profesjonalnie do tego spotkania. Zmieniliśmy taktykę, nie graliśmy tak jak w Bułgarii, nie atakowaliśmy pierwsi przeciwnika. Jestem szczęśliwy, ale pamiętam, że czeka nas jeszcze jedna runda walki o Ligę Mistrzów. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie, kogo chciałbym wylosować, każdy z potencjalnych rywali jest mocny."

Wyniki meczów rewanżowych 3. rundy kwalifikacji LM (* - oznacza awans)

wtorek, 2 sierpnia:
*BATE Borysów (Białoruś) - FK Ekranas Poniewież (Litwa) 3:1, (pierwszy mecz 0:0)
Panathinaikos Ateny - *Odense BK 3:4, 1:1
Shamrock Rovers (Irlandia) - *FC Kopenhaga 0:2, 0:1