Eliminacje Euro: Szwecja gromi. Niemcy blisko awansu

2011-06-07, 23:40

Zlatan Ibrahimović. Foto: fot. PAP/EPA

Reprezentacja Niemiec jest coraz bliżej wywalczenia awansu na ME 2012. Szwecja rozgromiła 5:0 Finlandię, natomiast Wyspy Owcze sensacyjnie pokonały Estonię.

Rozegrany w Liege w Belgii towarzyski mecz Irlandia-Włochy zakończył się dość niespodziewanym zwycięstwem drużyny irlandzkiej trenowanej przez 72-letniego Giovanniego Trapattoniego 2:0 - relacja
+

Piłkarska Europa walczyła dziś w meczach eliminacyjnych Euro 2012.

Podopieczni Joachima Loewa od początku stwarzali lepsze wrażenie i jak najbardziej zasłużenie pokonali Azerbejdżan. Wynik spotkania po pół godziny gry otworzył Mesut Oezil, a w 41. minucie Mario Gomez podwyższył na 2:0. W samej końcówce honorowego gola dla gospodarzy strzelił Huseynov, ale Niemcy odpowiedzieli także na tą bramkę i ostatecznie wynik potyczki na 3:1 ustalił Schurrle.

Wyspy Owcze sensacyjnie wygrały z Estonią 2:0, ale warto zaznaczyć, że od 57. Minuty goście grali w dziesiątkę, po tym jak Puri zobaczył czerwona kartkę. Gospodarze natomiast dość nieoczekiwanie objęli prowadzenie w 43. minucie po uderzeniu z rzutu karnego Benjaminsena. Zaraz po zmianie stron ten sam zawodnik nie wykorzystał jedenastki, ale po jego uderzeniu ostatecznie piłkę do siatki dobił Hansen. W samej końcówce z boiska został wyrzucony także jeden z graczy Wysp Owczych. W barwach Estonii grał Sergei Pareiko z Wisły Kraków i został ukarany żółtą kartką.

Bardzo ważne trzy punkty zgarnęła Białoruś, która planowo ograła Luksemburg. Chwilę po zmianie stron Kornilenko otworzył wynik rywalizacji, trafiając z rzutu karnego. Na siedemnaście minut przed końcem przewagę naszych sąsiadów ze wschodu na drugiego gola zamienił Putsila. Białoruś dzięki temu zwycięstwu nadal może powalczyć z Francją o bezpośredni awans do ME 2012.

Po porażce 0:3 z Rumunią, tym razem Bośnia i Hercegowina już odniosła zwycięstwo. Ekipa z Bałkanów ograła 2:0 Albanię po golach Medunjanina oraz Maleticia. Warto jednak odnotować, że goście kończyli to spotkanie w dziesiątkę.

W nordyckim pojedynku Szwecja nie dała żadnych szans Finlandii i rozgromiła swojego rywala 5:0. Fenomenalną partię rozegrał Zlatan Ibrahimović, który zaliczył hattricka i głównie to dzięki niemu ekipa Trzech Koron odniosła okazałe zwycięstwo. Ponadto po jednym golu dołożyli Kim Kallstroem oraz Bajrami. Dzięki temu, że Szwedzi zgarnęli całą pulę i w tym momencie do liderującej w grupie E Holandii tracą już tylko trzy punkty.

Planowe zwycięstwo odnieśli Węgrzy, którzy zaaplikowali San Marino trzy gole, nie tracąc ani jednego. Trafienia Liptaka, Szabicsa oraz Komana spowodowały, że ich zespół może jeszcze myśleć o grze w barażach o udział w ME 2012.

Dziś odbyły się też spotkania towarzyskie. W najciekawszym meczu Irlandia pokonała Włochów 2:0. Tymczasem Austriacy wygrali z Łotwą 3:1. Łotysze kończyli ten mecz w ósemkę po trzech czerwonych kartkach - w tym dla swojego bramkarza.

Wyniki dzisiejszych spotkań eliminacji Euro 2012:

Grupa A:

Azerbejdżan - Niemcy 1:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Mesut Oezil (30), 0:2 Mario Gomez (41), 1:2 Murad Husejnow (89), 1:3 Andre Schuerrle (90+3).
Sędzia: Michael Koukoulakis (Grecja)

Grupa C:

Wyspy Owcze - Estonia 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Frodi Benjaminsen (43-karny), 2:0 Arnbjoern Hansen (47).
Czerwona kartka za drugą żółtą - Wyspy Owcze: Pol Johannes Justinusen (89); Estonia: Sander Puri (57).
Sędzia: Antti Munukka (Finlandia)

Grupa D:

Białoruś - Luksemburg 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Sergej Kornilenko (48-karny), 2:0 Anton Putilo (73).
Sędzia: Anar Salmanow (Azerbejdżan)

Bośnia i Hercegowina - Albania 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Haris Medunjanin (67), 2:0 Darko Maletic (90+1).
Czerwona kartka - Albania: Andi Lila (87-faul).
Sędzia: Kevin Blom (Holandia)

Grupa E:

Szwecja - Finlandia 5:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Kim Kallstroem (12), 2:0 Zlatan Ibrahimovic (31), 3:0 Zlatan Ibrahimovic (35), 4:0 Zlatan Ibrahimovic (53-głową), 5:0 Emir Bajrami (83).
Sędzia: Antony Gautier (Francja)

San Marino - Węgry 0:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Zoltan Liptak (40), 0:2 Imre Szabics (49), 0:3 Vladimir Koman (83).
Sędzia: Pavle Radovanovic (Czarnogóra)