Borussia za burtą Ligi Europejskiej

2010-12-15, 23:58

Trener Borussii z piłkarzami po meczu. Foto: fot. PAP/EPA

Piłkarze Borussii Dortmund nie zagrają w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Lider niemieckiej Bundesligi zremisował na wyjeździe z Sevillą 2:2.

Kibice Sevilli i Borussii Dortmund zobaczyli niezwykle emocjonujące spotkanie. W zespole gości całe spotkanie zagrał Łukasz Piszczek, natomiast Kuba Błaszczykowski został zmieniony w 67. minucie przez Roberta Lewandowskiego.

Drużyna z Dortmundu - trzecia przed tą kolejką - do awansu potrzebowała zwycięstwa. Prowadziła już od czwartej minuty po golu Japończyka Sinji Kagawy. Jeszcze przed przerwą Sevilla zdobyła jednak dwa gole. Przy pierwszym z nich spory błąd popełnił Piszczek - polski obrońca przy próbie wybicia piłki podał wprost pod nogi Romarica. Ten kopnął z bliska do siatki.

W 49. minucie Borussia wyrównała (Neven Subotic), a w końcówce spotkania Piszczek nieco zrehabilitował się, wybijając piłkę z linii bramkowej. Goście z Dortmundu nie zdołali jednak strzelić trzeciego gola. Już wcześniej awans z tej grupy zapewnił sobie zespół Paris Saint Germain.

W grupie F piłkarze Palermo pokonali na wyjeździe Lausanne Sports 1:0, jednak już przed 6. kolejką włoski zespół stracił szansę awansu. Wśród gości cały mecz zaliczył polski obrońca Kamil Glik.

Lech zagra swoje spotkanie - wyjazdowe z FC Salzburg - w czwartek o godz. 19. Zajmujący drugie miejsce w grupie A poznaniacy na kolejkę przed końcem mają trzy punkty przewagi nad Juventusem i lepszy bilans bezpośrednich meczów. Lider Manchester City wystąpi w czwartek Turynie.

Kolejna runda w lutym

Z każdej z dwunastu grup LE do fazy pucharowej rozgrywek awansują po dwie najlepsze drużyny. Dołączy do nich osiem klubów z trzecich lokat w Lidze Mistrzów. Mecze 1/16 finału odbędą się 17 i 24 lutego.

W środę dalsze występy w LE zapewniły sobie Sevilla, PAOK Saloniki i Napoli.
Już wcześniej tej sztuki dokonały: Lech Poznań, Manchester City, Paris Saint Germain, Liverpool, Sparta Praga, Besiktas Stambuł, Dynamo Kijów, Villarreal, Young Boys Berno, PSV Eindhoven, Metalist Charków, Sporting Lizbona, Bayer Leverkusen, Zenit Sankt Petersburg, CSKA Moskwa, FC Porto, VfB Stuttgart oraz BATE Borysów.

Z kolei z Ligi Mistrzów dołączą: Twente Enschede, Benfica Lizbona, Glasgow Rangers, Rubin Kazań, FC Basel, Spartak Moskwa, Ajax Amsterdam i SC Braga.