Polak najlepszy w podnoszeniu ciężarów

2010-09-24, 20:50

. Foto: fot. Wikipedia

Adrian Zieliński wywalczył tytuł mistrza świata w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 85 kilogramów. To pierwszy medal polskiej reprezentacji podczas turnieju w tureckiej Antalyi.

Polak uzyskał rezultat 383 kilogramy - 173 kg w rwaniu i 210 w podrzucie. Srebro zdobył Rosjanin Aleksiej Jufkin - 380 kilogramów (172 + 208), a brązowy medal zdobył Białorusin Sierhij Lahun, który uzyskał 377 kg (166 + 211).

W rozmowie z Radiową Jedynką Adrian Zieliński nie krył wielkiej radości ze zdobycia złotego medalu:

Polak mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów1

Zielińskiemu mógł zagrozić już tylko trzeci po rwaniu Aleksiej Jufkin. Rosjanin dźwigał jako ostatni sztangę - jeśli próba byłaby udana, zdobyłby złoty medal:

Polak mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów2

21-letni Zieliński po pierwszej konkurencji - rwaniu - zajmował drugie miejsce. Polak rozpoczął dźwiganie od 170 kilogramów, które zaliczył za pierwszym razem. Później podszedł do ciężaru 173 kilogramy, za pierwszym razem paląc próbę.

Po chwili jednak zrehabilitował się, pewnie utrzymując ten ciężar. Po rwaniu prowadził Ormianin Ara Chaczatrjan (175 kg), który jednak po pierwszej nieudanej próbie, już w drugiej konkurencji - podrzucie, wycofał się z zawodów. Podobnie stało się z obrońcą tytułu mistrza świata Chińczykiem Lu Yongiem, który po rwaniu był czwarty (170 kg).

W tej sytuacji znakomicie spisującemu się w drugiej części rywalizacji Zielińskiemu (kolejno - 202, 206 i 210 kilogramów) mógł zagrozić już tylko trzeci po rwaniu (173 kg) Aleksiej Jufkin. Rosjanin dźwigał jako ostatni sztangę z ciężarem 212 kilogramów - jeśli próba byłaby udana, zdobyłby złoty medal. Nie udało mu się jednak, i to Polak mógł cieszyć się z niespodziewanej wygranej.

Adrian Zieliński, zawodnik Tarpana Mrocza, w ubiegłym roku wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. W mistrzostwach świata seniorów przed rokiem był szósty.