X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

Irena Szewińska, Pierwsza Dama i Królowa Lekkoatletyki. A wszystko zaczęło się w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 09:18
- Obserwowałam z bliska 18 igrzysk olimpijskich. Pięć razy wzięłam w nich czynny udział – mówiła w rozmowie z Polskim Radiem Irena Szewińska, która po raz pierwszy na olimpiadę pojechała do Tokio w 1964 roku. W ostatnim czasie legenda polskiej i światowej lekkoatletyki z ramienia MKOl nadzorowała organizację kolejnych igrzysk, które w 2020 odbędą się w Tokio.
Audio
  • Irena Szewińska o swojej karierze opowiedziała w rozmowie z Cezarym Gurjewem (Przy muzyce o sporcie/Jedynka)
Irena Szewińska podczas gali Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego
Irena Szewińska podczas gali Nagrody Sportowe Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W piątek przed północą w wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskieg. - Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim - poinformował mąż lekkoatletki, Janusz Szewiński.

Czytaj więcej
Irena Szewińska Justyna Kowlaczyk 1200.jpg
Świat sportu żegna Irenę Szewińską. Nie była "jedną z", była najwybitniejszaWybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Całe życie poświęciła działalności sportowej. Tokio, miejsce gdzie rozpoczęła kolekcjonowanie olimpijskich medali, zajmowało w jej sercu szczególne miejsce.  

- Moje związki z Japonią są szczególne (…). Teraz jestem jedynym przedstawicielem MKOl, który przed laty, w 1964 roku startował w Tokio na igrzyskach, a po latach koordynuję organizację kolejnej imprezy w tym mieście – podkreślała Irena Szewińska w rozmowie z Cezarym Gurjewem.

Irena Szewińska była największą gwiazdą w panteonie polskiego sportu. Legenda polskiej i światowej lekkoatletyki specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była siedmiokrotną medalistką olimpijska, trzykrotną mistrzynią igrzysk. Kilkunastokrotną rekordzistką świata na 100, 200, 400 i 4x100 m.

W 1964 w Tokio Szewińska, wówczas jeszcze Kirszenstein, nie będąc jeszcze doświadczoną biegaczką wystartowała w sztafecie 4 x 100 metrów. Wraz ze swoimi koleżankami pokonała faworyzowane Amerykanki i sięgnęła po złoto. Polki ustanowiły w tym biegu nowy rekord świata z czasem 43,6 s. W konkurencjach indywidualnych Szewińska również odniosła wielki sukces. Zdobyła dwa srebrne medale, w biegu na dystansie 200 metrów oraz w skoku w dal.

Po zakończeniu kariery Irena Szewińska wciąż aktywnie działała w sporcie – pełniła rolę prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, od 1998 roku była członkiem MKOl. Pod koniec stycznia 2017 roku Irena Szewińska odebrała w Warszawie z rąk ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Japonii Shigeo Matsutomiego specjalną nagrodę - "Order wschodzącego słońca z promieniami na bawełnianej wstędze".

Nagroda Sportowa Polskiego Radia 

W grudniu 2017 Polskie Radio przyznało Nagrody Sportowe im. Bohdana TomaszewskiegoIrena Szewińska została uhonorowana za "Całokształt osiągnięć w sporcie". Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, wręczając statuetkę, nazwał siedmiokrotną medalistkę olimpijską największą królową lekkoatletyki.

- Ta nagroda Polskiego Radia mogła być tylko jedna, bo jeśli lekkoatletyka jest królową sportu, to Pani jest największą królową tej królowej, nie tylko w Polsce, ale na świecie - podkreślił prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.

Irena Szewińska, dziękując za nagrodę, mówiła, że to dla niej zaszczyt. - Cieszę się, że moje osiągnięcia, które były dawno, pozostały w pamięci i przynosiły ludziom radość.

W wielu miejscach można przeczytać o sukcesach Ireny Szewińskiej. Warto jednak posłuchać jakie szczegóły zapadły w pamięci lekkoatletki, która o swoim sportowym życiu opowiadała w wyjątkowy sposób.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Z Ireną Szewińską rozmawiał Cezary Gurjew.

(ah)

Czytaj także

Zmarła Irena Szewińska - zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 06:30
W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce - poinformował jej mąż Janusz Szewiński. Miała 72 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat sportu żegna Irenę Szewińską. Nie była "jedną z", była najwybitniejsza

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 10:08
W piątek przed północą w wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Świat sportu wspomina królową lekkoatletyki. 
rozwiń zwiń